СПОКІЙ НАМ ЛИШЕ СНИТЬСЯ
8 позачергова сесія міської ради, скликана за ініціативи 13 депутатів на 16 квітня, так і не розпочала свою роботу. Причина – не вдалось погодити порядок денний.
Каменем спотикання стало питання про відкриття 23 квітня у Старому місті фестивалю «Подільський ярмарок 2021», який мав би тривати до 31 травня. На ньому місцеві підприємці й майстри планували представити свої вироби, продавати вуличну їжу та напої. Перемовини з цього приводу між міською владою та ініціаторами заходу закінчилися нічим (влада не сказала ні «так», ні «ні»). Тому, аби підприємці все таки мали змогу провести фестиваль, депутат міськради Сергій Самсонюк підготував рішення про його дозвіл на розгляд позачергової сесії. Крім нього, на порядку денному запропонованому депутатам, були питання спецперевезень (фактично це питання було вирішене – обласна комісія ТЕБ і НС на той час дозволила перевезення усіх бажаючих, за умови дотримання карантинних умов), звернення до центральних органів влади з проханням дозволити підприємцям, які продають промислові товари, розпочати роботу за умови дотримання карантинних умов, а також до Головної Державної податкової служби України з проханням вирішити технічні проблеми і скасувати заборгованість підприємцям, яким міська влада минулого року надала податкові пільги. На додачу голова депутатського об’єднання «Ми Кам’янчани» Володимир Кобильник запропонував міській владі прийняти звернення до центральних органів влади щодо вакцинації, довиборів до Верховної Ради України в 50 і 87 виборчих округах та створення тимчасової слідчої комісії у ВРУ щодо провалу спецоперації СБУ із затримання в Білорусі найманців з російської приватної військової компанії «Вагнер».
На захист своєї ініціативи до сесійної зали також прийшли підприємці, які хотіли брати участь у подільському ярмарку. Представниця від підприємців намагалася донести до депутатів свою позицію. За її словами, фестиваль повністю буде проведений у відповідності до карантинних вимог «червоної зони», а сам захід дозволить популяризувати наше місто і заробити місцевому малому бізнесу.
Тим часом проти ярмарку виступили власники готельно-рестораного бізнесу. Напередодні відповідне звернення готельєри направили до міськради, про що повідомив міський голова Михайло Посітко. Вони звернулися з проханням заборонити захід, оскільки він може на період туристичного сезону завдати їм фінансових збитків та несе загрозу погіршення санітарно-епідеміологічного стану міста. Тому, на думку міського голови, рішення про відкриття ярмарку потребує додаткових консультацій.
У результаті Михайло Володимирович наполягав на тому, щоб на затвердження порядку денного пленарного засідання розглядати лише ті питання, які вже підготовлені та роздані депутатам. Що ж стосується рішення з відкриття ярмарку та інших додаткових питань, які надішли від депутатів на час сесії, не вносити у порядок денний. Врешті, поставивши два рази на голосування визначений перелік питань, і не отримавши підтримки депутатів, він закрив позачергову сесію.
Несподіване продовження історія з нерозпочатою сесією отримала через декілька днів. У понеділок, 19 червня, під стінами міськради зібралися підприємці, які торгують промисловими товарами на ринках, з вимогою дозволити їм працювати. До них вийшли представники міської влади на чолі з головою Михайлом Посітком.
Люди вимагали дозволити їм працювати, незважаючи на встановлені урядом жорсткі карантинні обмеження, посилаючись на рішення львівської міської комісії ТЕБ і НС, яка відповідне рішення прийняла. Вимагали звільнення їх від податків на період дії «червоної зони». Погрожували заблокувати міськраду або перекрити трасу у районі мосту «Лань, що біжить». Звинувачували міську владу в бездіяльності, в тому числі, що не дали виступити їхнім делегатам у сесійній залі у п’ятницю під час позачергової сесії, а запропоноване на цій сесії звернення до центральних органів влади стосовно пом’якшення карантинних умов вважали декларативним і недостатнім. Натомість вимагали відкрити непродовольчі ринки для роботи спеціальним рішенням сесії міської ради.
У відповідь міські чиновники виправдовувались, що вони не можуть відміняти рішення обласних і державних органів влади, а на львівських урядників за таке самоуправство чекають штрафи і відповідні санкції. При цьому, за словами начальника управління охорони здоров’я міської ради Юрія Пливанюка, епідеміологічний стан у місті й досі залишається важким, і в будь-який момент хворих на ковід може стати так багато, що не вистачатиме ліжок і медперсоналу, й тоді медицина міста «ляже». Торгівці ж парирували цей аргумент тим, що до них і так мало приходить покупців і працюють вони в основному на свіжому повітрі.
Усе ж опоненти дійшли певного компромісу. Домовились, що міська комісія ТЕБ і НС прийме рішення про відновлення роботи непродовольчих ринків за умови дотримання всіх карантинних вимог і делегати від кам’янецьких підприємців з цим рішенням поїхали у Хмельницький, де пізніше вимоги протестуючих мали розглянути на засіданні обласної комісії ТЕБ і НС.
Попри встановленні карантинні обмеження цього ж дня протестували й підприємці в Дунаївцях. Вони зібралися біля стін міської ради з вимогою відновити роботу торгового центру “7 Континент”.
Питання чи дозволить область працювати кам’янецьким непродовольчим ринкам залишається відкритим.
Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.