Що варто знати кам’янчанам, купуючи посівний матеріал

Автор: | Опубліковано Поради Немає коментарів

З приходом весни та тепла на Кам’янеччині в селян, дачників та просто любителів попрацювати на земельній ділянці починається новий сезон вирощування городніх культур. Разом з цим пожвавлюється реалізація насіння овочів у спеціалізованих магазинах, на ринках та інших місцях його продажу. Як уникнути придбання неякісного посівного матеріалу, адже одним із основних чинників поганого врожаю здебільшого вважається виробник насіння, і це дійсно небезпідставно. Як же придбати справді хороше насіння, що не підведе за сортовими та посівними якостями та потішить свого господаря щедрим, якісним урожаєм у майбутньому?

Фахівці відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області рекомендують споживачам, які планують придбання насіння овочевих і баштанних культур, вимагати в продавця відомості про його походження. Якщо продавець реалізує насіння власного виробництва – обов’язково вимагайте пред’явити сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості даної партії. Номер партії має бути вказано на пакуванні.

Відповідно п.12.2. ДСТУ 6006:2008 кожну партію насіння овочевих, баштанних культур і кормових коренеплодів, розфасованих у спожиткову тару (пакетики), під час відпускання супроводжують також довідкою про сортові та посівні якості насіння.

Довідка про сортові та посівні якості видається власнику насіння фірмою-продавцем і містить наступну інформацію:

назва підприємства, де придбано насіння;

назва підприємства, що придбало насіння, його адреса;

культура, сорт, кількість пакетів, або вага насіння, номер партії, рік врожаю;

репродукція, сортова чистота, схожість, вологість;

номер та термін дії сертифіката, на основі якого здійснювалась перевірка посівних якостей;

походження насіння.

Необхідно знати, що строк чинності документів за результатами аналізу щодо посівних якостей насіння овочевих, баштанних культур, кормових коренеплодів відкритого і закритого ґрунтів, розфасованого у спожиткову тару, становить 12 місяців, а упакованих в герметичну тару – 24 місяці. Використання та реалізація насіння, яке не забезпечене супровідними документами про їх походження та якість – забороняється. Власник насіння повинен гарантувати відповідність посівних якостей насіння і садивного матеріалу, зазначених у відповідних документах.

Перед купівлею насіння переконайтесь, на яких засадах продавець реалізує продукцію, і обов’язково перевірте у нього наявність необхідного пакету документів.

Отже, щоб убезпечити себе від розчарування, при покупці, бажано дотримуватися деяких правил:

  1. Відповідно до законодавства, допускається обіг партій насіння, сорти яких включені до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні.
  2. Здійснюйте покупку лише за наявності супровідних документів, що засвідчують якість насіння. Ці документи повинні зберігатись за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою.
  3. Звертайте увагу на особливості маркування пакувань. На пакеті з фасованим насінням, призначеним для роздрібної торгівлі, вказують:

– назву країни-виробника насіння, а також фірму, підприємця тощо;

– назву і товарний знак, юридичну адресу, де пакували насіння;

– культуру, сорт, гібрид, масу, або кількість насінин в пакеті;

– номер насіннєвої партії;

– рік урожаю, схожість, документ на насіння (назва, №);

– коротку інформацію про культуру (опис сорту чи гібриду, поради щодо вирощування).

Зазначені показники безпосередньо можуть наноситись на спожиткову тару методом механічного чи ручного штампування.

  1. Важливо зберігати упаковку від придбаного насіння, а також вимагати товарний чек або інший документ, що засвідчує факт купівлі з усіма необхідними реквізитами на придбаний товар (назва магазину, його адреса, відомості про господарюючого суб’єкта, назва насіння, кількість, ціна, підпис продавця, дата придбання). Маючи їх, ви будете мати більше можливостей реалізувати своє право на захист.
  2. Візьміть на замітку, що якість посадкового матеріалу не залежить від яскравості картинки на упаковці.

Пам’ятайте, насіння хороших сортів і гібридів дешевими не бувають, а нас в більшості випадків підводить бажання заощадити.

За консультаціями та додатковою інформацією звертайтесь до Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області. Контактні телефони: у м.Кам’янець-Подільський (03849) 4-14-14, у м.Хмельницький (+38 (0382) 65-07-34, 674155.

Разом з тим звертаємо увагу, що даний матеріал не встановлює норм права і має лише рекомендаційний характер.

Микола СТРЕЛЬБІЦЬКИЙ, головний спеціаліст відділу контролю в сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар