ВШАНУВАЛИ РЕКТОРА, НАУКОВЦЯ, ЛЮДИНУ

Автор: | Опубліковано Долі людські Немає коментарів

ДО 90-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ МИХАЙЛА САМОКИША

За ініціативи ректора закладу вищої освіти «Подільський державний університет», доктора економічних наук, професора, член-кореспондента НААН, Заслуженого працівника сільського господарства України Володимира Іванишина була проведена науково-практична конференція, присвячена пам’яті Михайла Івановича САМОКИША.

У вступному слові Володимир Іванишин розповів про життєвий шлях Михайла Самокиша, його роль у становленні та розбудові Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, відтак Подільської аграрно-технічної академії, внесок у розвиток української аграрної науки.

Народився Михайло Іванович 22 лютого 1933 року в селі Лісні Хутори Чернігівської області, в сім’ї колгоспників. Після закінчення семирічки у 1949 році вступив до Київського ремісничого училища. Отримавши спеціальність слюсаря, працював на одному з Київських підприємств. Затим продовжив навчання у Київському індустріально-педагогічному технікумі трудових резервів. Був майстром виробничого навчання Коломийського технічного училища, де за чотири роки виріс до заступника директора цього навчального закладу. Закінчивши інженерний факультет Всесоюзного сільськогосподарського інституту у 1963 році, Михайло Іванович своє життя пов’язав з Івано-Франківською державною сільськогосподарською дослідною станцією. Працював завідувачем відділення, головним інженером-технологом відділу механізації, завідувачем лабораторії механізації. Під його керівництвом досліджувалися різні технології збирання і переробки льону-довгунця, заготівлі вітамінних кормів і механізації доїння корів. Одночасно навчався в аспірантурі при Всесоюзному науково-дослідному інституті льону. У січні 1971 року став кандидатом технічних наук. Активно долучався до громадської роботи. Працював позаштатним кореспондентом журналу «Льон і конопля». За плідну роботу його нагородили медалями «За доблесну працю» і «За трудову звитягу».

У 1971 році Михайла Івановича запросили на роботу до Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (нині заклад вищої освіти «Подільський державний університет»). Розпочав з посади доцента кафедри сільськогосподарських і меліоративних машин. Незабаром керівництво вишу гідно оцінило ґрунтовні знання і практичний досвід молодого вченого, й через три роки він був призначений виконуючим обов’язки завідувача кафедри сільськогосподарських і меліоративних машин, а після отримання вченого звання доцента, став повноцінним завідувачем цієї кафедри.

Наукові знання, компетентність та організаторський хист стали підставою для нового професійного і кар’єрного злету, і в 1977 році він вже став виконувачем обов’язків, a з травня 1978-го – очільником факультету механізації сільського господарства. На цій посаді теж було чимало зроблено. Михайло Самокиш займався науководослідницькою роботою, досліджуючи технологічні процеси та вдосконалюючи технологічні засоби в галузі механізації рослинництва. Метою досліджень стала розробка науково-технічних основ енергозберігаючих технологій для південно-західного регіону України.

У травні 1983 року Михайла Івановича призначили ректором Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту. На цій посаді він працював до лютого 2002 року. За його керівництва у 1990 році утворили факультет соціально-гуманітарної освіти, з 1993 року при інституті почав функціонувати військово-інженерний факультет, який у 1998 році реорганізували в інститут. У 1993 році було створено кафедру виробничого навчання і передано 270 гектарів дослідних полів навчально-дослідного господарства. На економічному факультеті розпочали підготовку фахівців зі спеціалізації «Фінансування та кредитування».

2 листопада 1995 року інститут набув статусу Подільської державної аграрно-технічної академії, що дало можливість сформувати нові підрозділи, відкрити більше спеціальностей та спеціалізацій.

З 2002 по 2005 роки Михайло Іванович очолював кафедру сільськогосподарських машин, працював професором кафедри сільськогосподарських машин і механізованих технологій. У 2013 році пішов на заслужений відпочинок.

20 вересня 2022 року Михайло Іванович Самокиш відійшов у вічність.

Під час конференції своїми спогадами про спільну роботу з Михайлом Самокишем поділилися проректор Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту (1983-2002 рр.), кандидат ветеринарних наук, Заслужений працівник освіти України Микола Тихонов, ректор Подільського державного аграрно-технічного університету (2002-2014 рр.), професор кафедри землеробства, грунтознавства та захисту рослин, доктор сільськогосподарських наук, професор, Заслужений діяч науки і техніки України Микола Бахмат, перший проректор Подільського державного аграрно-технічного університету (2002-2014 рр.), завідувач кафедри тракторів, автомобілів та енергетичних засобів, доктор педагогічних наук, професор, Заслужений працівник освіти України Віктор Дуганець, декан інженерно-технічного факультету, кандидат технічних наук, доцент Юрій Панцир, завідувач кафедри технічного сервісу і загальнотехнічних дисциплін, кандидат технічних наук, доцент Василь Дуганець, завідувач кафедри ремонту машин та енергообладнання (1994-2019 рр.), директор навчально-наукового центру перепідготовки і підвищення кваліфікації, кандидат технічних наук, доцент Павло Федірко та інші.

Завершилася конференція виступом її модератора, голови організації ветеранів університету, професора, Заслуженого працівника освіти України Анатолія Рудя, який підбив підсумки роботи проведеного заходу, учасники якого ухвалили відповідну резолюцію.

Анатолій РУДЬ,

голова організації ветеранів

університету, професор, член НСЖУ.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар