СЛОВО ПРО ВЧИТЕЛЯ

Автор: | Опубліковано Долі людські Немає коментарів

Долею кожній людині судилося стати учнем, трудівником, учителем і просто громадянином суспільства, в якому він живе. Кожному з нас довелося пройти свою школу життя і мати своїх учителів, які стали добрими, вірними друзями, соратниками. Безперечно, ми пам’ятаємо всіх своїх учителів і щиро вдячні їм за науку.

І ось сьогодні до 90-річного ювілею корінного кам’янчанина, ветерана педагогічної праці, відмінника освіти України, кавалера ордена «За заслуги», вчителя фізики та астрономії (1961-1969 рр.) Кам’янець-Подільської середньої школи №13, викладача вищої категорії (1969-1995 рр.) Кам’янець-Подільського радгоспу-технікуму ми висловлюємо щирі слова вдячності: «Дорогий вчителю! Від щирого серця хочемо сказати велике спасибі за Вашу безцінну працю і творчі старання, за Ваше добре серце і щирість душі, за Вашу наполегливу боротьбу з «дрімучим лісом незнань» і за Ваш оптимізм. Ви допомагали нам не тільки дізнаватися щось нове і важливе, Ви вселяли міцну віру і світлу надію, Ви завжди давали вірну пораду і підтримували добрим словом».

Еміль Фішевич ЕПЕЛЬБЛАТ народився 17 червня 1931 року в місті Кам’янець-Подільський у сім’ї службовців.

З початком війни, 22 червня 1941 року, його батько, Фіша Матусович, відбуває на фронт. У десятирічному віці Еміль разом з матір’ю, Розалією Олександрівною, евакуювався. Життя закинуло їх до Північного Кавказу (1941 – 1942 рр.), Середньої Азії, Уралу (1942 – 1944 рр.), де він працював різноробочим у сільському господарстві та на інших роботах.

1944 року, коли Кам’янець-Подільський звільнили від німецько-фашистських загарбників, у липні він з мамою повернувся на батьківщину, в рідне зруйноване місто. У родини немає ні речей, ні грошей, ні житла. Та це не біда, головне, що удома. Еміль Фішевич продовжує навчання в середніх школах № 9, 8.

Трудову діяльність молодий юнак розпочав в серпні 1954 року. Після закінчення Кам’янець-Подільського державного педагогічного інституту його направили до Орининської середньої школи №1, де він пропрацював по серпень 1961 року вчителем фізики 8-10 класів. Як грамотного, перспективного вчителя фізики Епельблата Е.Ф. переводять до введеної в 1961 році в експлуатацію Кам’янець-Подільської середньої загальноосвітньої трудової політехнічної школи з виробничим навчанням №13, де він пропрацював вчителем фізики, астрономії до 1969 року. Він був класним керівником 11 класу, першого, 1963 року, випуску школи. Саме цей клас, клас Еміля Фішевича, дав школі першого золотого медаліста – Славіна Сергія Вадимовича.

Епельблат Е.Ф. завжди користувався великою та глибокою повагою учнів, їхніх батьків та трудового колективу під керівництвом першого директора, творця середньої школи № 3, видатного педагога Євдокії Олексіївни Лісневич.

Творчий характер мала гурткова робота в школі. На високому науково-технічному рівні працювали фізичне і хімічне товариства. Традиційними і масовими стали учнівські олімпіади, вечори цікавої фізики, хімії тощо. Самостійні, науково-практичні роботи учнів-гуртківців з фізики тримали школу на високому рівені не тільки в місті, а й в області. Завдяки Емілю Фішевичу вперше в Кам’янці-Подільському в 1964-1965 роках:

  • на фасаді головного корпусу середньої школи №13 запрацювала електротехнічна реклама до міжнародного свята – 1-го Травня. Ще багато років поспіль вона (реклама) з відповідними удосконаленнями використовувалась у навчальному закладі. Автором цієї науково-практичної роботи був Е.Ф. Епельблат. До її практичного виконання тоді залучили учнів старших класів, які під керівництвом наставника розробили певну схему, виготовили своїми руками конструктиви та втілили в життя ідею улюбленого вчителя;
  • у середній школі № 13 за ініціативи та при безпосередній участі Е.Ф. Епельблата було створено шкільний радіовузол. Разом з учнями непридатний до використання, фактично з металобрухту, радіотрансляційний вузол на базі ТУ-50 відновили та встановили в окремому приміщенні. Для забезпечення його роботи змонтували мережу електроживлення. У кожний клас, кабінет директора, завуча, коридори тощо завели радіотрансляційні мережі. Виконання цього заходу дало змогу значно підвищити рівень навчально-виховної та просвітницької роботи в школі.

За успішну організацію технічної творчості серед учнів, за сумлінну організацію позакласної роботи з питань розвитку дитячої творчості Хмельницьким обласним відділом народної освіти та обласним комітетом комсомолу Е.Ф. Епельблата було нагороджено Почесною грамотою, а наказом Міністра освіти України від 01.07.1965 р. №669-к його ще й преміювали.

Епельблат Е.Ф. постійно працював над підвищенням свого професійного рівня, передаючи свої глибокі науково-технічні знання вихованцям. У 1966 році він без відриву від навчального процесу успішно закінчує Одеський електротехнічний інститут зв’язку за спеціальністю «Радіозв’язок і радіомовлення».

Враховуючи його глибокі теоретичні, професійні знання та набутий досвід вчителя та наставника молоді, Е.Ф. Епельблата запрошують на роботу до Кам’янець-Подільського радгоспу-технікуму. З серпня 1969 року по серпень 1995 року він викладає електротехнічні предмети. Отримує ступінь викладача вищої категорії.

Епельблат Еміль Фішевич був одним із фундаторів створення в навчальному закладі нового перспективного відділення «Електрифікація сільського господарства». За його безпосередній участі були спроектовані і оснащені кабінети і лабораторії нового відділення, в них обладнані робочі місця для проведення лабораторних робіт і навчальних практик. Цей досвід створення навчально-матеріальної бази був поширений на всі навчальні заклади аграрної освіти України.

Як творча особистість він згуртував студентську молодь в гурток технічної творчості, про успіхи якого знали далеко за межами навчального закладу. Цікаві, оригінальні експонати неодноразово демонструвалися і завойовували призові місця на щорічних виставках творчості студентської молоді аграрних навчальних закладів держави. Окремі оригінальні розробки гуртківців, виконані під керівництвом Епельблата Е.Ф., не сходили зі стендів впродовж багатьох років. Він багато зробив для впровадження в навчальний процес технічних засобів навчання, розробивши оригінальні проекти лабораторій технічних засобів навчання. Передовий досвід цієї роботи був продемонстрований на Всесоюзній науково-практичній конференції, яка проходила на базі Кам’янець-Подільського радгосп-технікуму.

Глибокі знання, професійна майстерність, любов до дітей відзначають цього вчителя. Кожний урок Е.Ф. Епельблата – це крок у нове. Він створив власну науково-практичну школу учнівської та студентської творчості, досягненням якої стали теоретичні дослідження, науково-технічне обґрунтування, розробка та використання у практичній діяльності нових засобів навчання. Володіючи енциклопедичними знаннями, передаючи їх своїм учням, Еміль Фішевич розробляє та виготовляє електронну карту розміщення сільськогосподарських технікумів України, за що нагороджений Грамотою Міністерства сільського господарства України.

Постійний пошук нових методів педагогічної практики привели Е.Ф. Епельблата до творчого співробітництва зі студентами. І як наслідок – створення аматорської кіностудії, яка здобула визнання не тільки в колективі навчального закладу, місті, а й на державному рівні. Як творець і безпосередній учасник аматорської кіностудії, за активну участь у всесоюзному огляді самодіяльної художньої творчості нагороджений медаллю «Лауреат Всесоюзного огляду самодіяльної художньої творчості».

З серпня 1995 року по березень 2007 року Еміль Фішевич був керівником гуртків Кам’янець-Подільського міського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді. За цей період проявив себе як досвідчений, фаховий педагог. Відмінна властивість його роботи – наполегливе, цілеспрямоване виховання у дітей бажання вчитися. Головний принцип його педагогічної діяльності – вчити всіх: і «сильних», і «слабких», наполегливо, постійно, аби учні відчували свою затребуваність. Епельблат Е.Ф. на високому професійному рівні оволодів креативними, інноваційними освітніми технологіями, активно їх використовує, вміє продукувати оригінальні ідеї, вносить пропозиції щодо методики та вдосконалення навчально-виховного процесу.

Еміль Фішевич багато уваги приділяв і згуртуванню педагогічного колективу. З колегами будував відносини на принципах взаємоповаги, взаємодовіри та взаєморозуміння, відзначаючись інтелігентністю, педагогічним тактом, через що і користувався повагою серед колег, вихованців та батьків.

Загальний педагогічний стаж роботи Епельблата Е.Ф. становить 55 років, в тому числі в навчальних закладах Кам’янця-Подільського – 46 років. За творчу, сумлінну педагогічну працю, особистий внесок в реалізацію державної політики в галузі національної освіти, навчанні і вихованні підростаючого покоління Еміль Фішевич Епельблат неодноразово відзначався управлінням освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, а в 2007 році його нагородили Почесною Грамотою Міністерства освіти і науки України.

Як ветеран Другої світової війни, Е.Ф. Епельблат удостоївся медалей «Захиснику Вітчизни», «60 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.», «65 років Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.».

Будучи всебічно розвиненою людиною, Еміль Фішевич пише вірші, які присвячує своїм колегам, учням, друзям, однодумцям, рідним і близьким. У квітні 2016 року Кам’янець-Подільське видавництво «Аксіома» видає збірку його поетичних рядків «Этапы жизни».

У 1999 році в Кам’янець-Подільському створено представництво (керівник Шопнік Маргарита Аронівна) Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» (директор Ратушний Ігор Олександрович), який здійснює благодійну діяльність з надання допомоги соціального спрямування жителям міста. З першого дня роботи представництва Еміль Фішевич його активний учасник-волонтер, який здійснював фото- відеозйомку заходів фонду. Матеріали зйомки зберігаються в архіві представництва. У 2014 році він виступає організатором ряду заходів з культурно-просвітницької роботи. В рамках цієї діяльності ним було зібрано вагомий історичний матеріал щодо життя єврейської громади на Поділлі, особливо під час голокосту на Кам’янеччині.

За свою творчу, натхнену, багаторічну роботу в фонді Епельблат Е.Ф. неодноразово відзначався грамотами, подяками. У 2003 році його як керівника відеостудії «Яхат» Кам’янець-Подільського представництва Хмельницького благодійного фонду «Хесед Бешт» за створення фільму «День Перемоги», який посів ІІ місце в Другому всеукраїнському фестивалі кіномистецтва «Євробачення», відзначено грамотою фонду. За майстерне створення фільму «Это забыть нельзя», який був показаний широкому загалу людей на конкурсі «Мишпаха», Епельблату Е.Ф. вручено Лист Подяки.

Перебуваючи на заслуженому відпочинку, Еміль Фішевич постійно підтримує добрі, дружні, ділові стосунки зі своїми учнями, студентами, колегами, друзями та людьми, з якими його пов’язала життєва доля. Його цінні, дієві поради, підтримка завжди приносили успіх у вирішенні того чи іншого питання. Ми всі щиро вдячні йому за те, що він завжди був, є та буде нашим Великим Учителем і Наставником, Людиною з великої літери!

2016 рік для багатьох людей, особливо випускників середньої школи №13, був по особливому знаменним:

  • 85-річчя від дня народження нашого улюбленого вчителя Епельблата Еміля Фішевича;
  • 60-річчя від дня закінчення 1-го класу учнями, які розпочали своє шкільне навчання в 1955 році;
  • 55-річчя від дня народження потужного навчального закладу – нашої рідної середньої школи №13, нині навчально-виховний комплекс №13;
  • 50-річчя закінчення середньої школи №13 випускниками 1966 р.в. та дня нашого випускного вечора – 25 червня 1966 року.

І тут, як завжди, з нами був Еміль Фішевич.

Користуючись нагодою, хочу всіх привітати з цими знаменними подіями, збільшеними цьогоріч на п’ять, – 90- 65-, 55-річчями, а нашу рідну школу, школу нашого життя, з 60-річчям!

Епельблат Е.Ф. завжди займав активну життєву позицію, був прикладом для підростаючого покоління. Його самовіддана, багаторічна, плідна педагогічна діяльність знайшла відображення в його колишніх учнях, які очолювали і очолюють ряд підприємств, установ і організацій. Серед його вихованців академіки, професори, доктори наук, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки, Заслужений економіст України.

Саме вони, його учні та колеги, до дня його 85-річчя порушили клопотання про нагородження улюбленого вчителя, педагога високими нагородами. І як наслідок його багаторічних вагомих педагогічних здобутків у 2016 році Еміля Фішевича нагороджено відзнакою міського голови «За заслуги перед міською громадою», орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, відомчою відзнакою та нагрудним знаком «Відмінник освіти».

Завдячуючи Емілю Фішевичу за все добро, яке він віддає людям, нами сплановано низку заходів з відзначення його 90-річчного ювілею, в тому числі й вихід у світ цієї статті. В цій роботі достойну участь взяли його учні, друзі: Вишневський Володимир Миколайович, Гаршт Яків Йосипович, Ківільша Олександр Євгенович, Продеус Аркадій Миколайович, Фостійчук Віктор Васильович та інші.

Вельмишановний, дорогий Еміль Фішевич, у день Вашого 90-річного ювілею хочемо сказати Вам величезне спасибі за те, що змогли витратити на наше виховання безліч своїх сил, свою любов і терпіння. Отримані від Вас знання і вміння допомогли нам прислужитися суспільству, бути гідними синами і доньками нашої України.

Дякуємо Вам за приємні та корисні уроки, за навчання та творчі заходи, за підтримку і чуйність, за суворість і критику, за розуміння, за Вашу непросту і таку важливу роботу Великого Учителя. Пробачте нас за те, що іноді не виправдовували Ваших очікувань.

Ми всі бажаємо Вам безліч яскравих подій, невичерпного здоров’я, радісних спогадів і життєвого натхнення! Нехай Ваші труди будуть недаремними, достаток – неухильно росте, а посіяне Вами добро повернеться до Вас багаторазово примноженим! Будьте щасливі!

Павло МАРКОВСЬКИЙ, випускник 1966 року Кам’янець-Подільської середньої школи №13, Почесний ветеран України.

На фото: Ювілейна зустріч випускників середньої школи №13 з нагоди: 55-річчя школи, 50-річчя випуску 1966 року та 85-ряччя від дня народження Епельблата Е.Ф. (25 червня 2016 року).

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар