В.о. головного лікаря КЗ “Кам’янець-Подільський РЦПМСД” Станіслав Ростецький: “У районі лікарів вистачить усім”

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

Тарифи шокують

Уже зовсім скоро в Україні мають затвердити тарифи на медичні послуги — всі вони офіційно стануть платними. Згідно з урядовим повідомленням, залежно від обсягів бюджету на медицину частину послуг оплатить держава, а за решту доведеться платити клієнтові — за допомоги страхової компанії або з власного гаманця. Пропозиції медиків уже оприлюднили в парламентському комітеті. І вони шокують «пересічного» українця. Так, перев’язку рани кінцівки пропонують оцінити у 80 гривень. За послугу з вимірювання тиску доведеться викласти 27,9 грн. Діагностика порушення ритму серця в дитини — 65 тисяч гривень, аневризма серця — 154 тисячі, шунтування аорти — 130 тисяч, коронарний тромбоз — 103 тисяч, лікування цирозу печінки — 111 тисяч…

З цього випливає цілком резонне запитання: чи не призведе платна медицина до того, що для більшості українців послуги хірурга або кардіолога виявляться не по кишені? Чиновники МОЗ апелюють: громадяни повинні переходити на страхову медицину. Може й так, але ж на страхові внески потрібні кошти. З чого їх платити? Адже сьогодні більшість населення ледь зводить кінці з кінцями.

Звертаємося до лікаря по-новому

Уже з 1 квітня в Україні всім громадянам, які звертатимуться по медичну допомогу до поліклінік та амбулаторій, пропонуватимуть підписати меморандум. Це спеціальна угода про обслуговування з терапевтом, педіатром або сімейним лікарем, зарплата якого невдовзі залежатиме саме від кількості укладених угод із пацієнтами.

Укладання декларації з лікарем первинної ланки буде відбуватися в електронній формі, і не потребуватиме окремих бланків. Про це повідомляє Міністерство охорони здоров’я на своїй сторінці у мережі Facebook.

Медична реформа впроваджує новий принцип оплати праці лікарів — «гроші йдуть за пацієнтом». Для їх нарахування створили Національну службу здоров’я з цьогорічним бюджетом у 8,2 млрд грн. Тобто вже незабаром заклад, в якому працює сімейний лікар, почне отримувати пряму річну оплату за обслуговування кожного пацієнта, який уклав із ним угоду. Планується, що нинішнього року середня виплата на первинній ланці становитиме близько 370 грн. на одного пацієнта, 2019-го — 450 грн. Відтак практика в обсязі 2000 пацієнтів може мати річний дохід від 740 000 до 1 000 000 грн. у 2018-му та від 900 000 до 1 200 000 грн у 2019-му. До цього бюджету входить оренда кабінету, оплата праці лікаря, медсестри (фельдшера), прості витратні матеріали та часткове покриття вартості аналізів. Близько половини цих коштів — видатки практики, решта — зарплата медпрацівників.

За цими тарифами закладам первинної медичної допомоги буде платити держава — аби в медичних працівників були гідні зарплати і щоб ці гроші не платили пацієнти. Тож ідучи до лікаря, пам’ятайте, що це медична послуга, за яку вже заплачено з ваших податків, тож додатково «віддячувати» у лікарську кишеню не варто.

Лікарів вистачить усім

Чи не найбільше труднощів переживає нині сільська медицина. Всюди в Україні відчувається брак амбулаторій — закладів первинної медичної ланки. В наявних же матеріальна база здебільшого злиденна, вони не укомплектовані кадрами, до них нема належних під’їзних доріг… Торік 31 грудня набув чинності «президентський» закон про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості, згідно з яким сільські заклади охорони здоров’я отримуватимуть додаткове фінансування. Тамтешні центри первинної медичної ланки найближчими роками мають бути забезпечені міні-лабораторіями, портативними діагностичними пристроями, рентген-апаратами, а також стоматологічним обладнанням. Документ передбачає не лише будівництво близько 4 тисяч сучасних амбулаторій, а й розвиток телемедицини. Планується, що одержати консультацію лікаря жителі сіл зможуть телефоном або з допомогою відеозв’язку, що вважається ефективною світовою практикою для віддалених населених пунктів.

Про те, якими є перші кроки реалізації на Кам’янеччині медичної реформи та Закону про підвищення доступності та якості медичного обслуговування в сільській місцевості, розповідає виконувач обов’язків головного лікаря, заступник головного лікаря комунального закладу «Кам’янець-Подільський РЦПМСД» Станіслав РОСТЕЦЬКИЙ:

– Такі важливі для українців закони прийняті у потрібний час, адже нині всі – і лікарі, і пацієнти – розуміють, що галузь охорони здоров’я потребує негайного поліпшення. Аби забезпечити потребу жителів району в закладах первинної медичної допомоги, протягом 2018 року планується будівництво трьох медичних амбулаторій – Вихватновецької, Голосківської та Шутновецької. Необхідну інформацію ми вже подали в область, зробили звернення до відповідних територіальних громад про виділення земельних ділянок і наразі чекаємо виділення коштів.

Одним із основних завдань медичної реформи є обрання лікаря первинної допомоги, аби, як сказано в законі, гроші йшли за пацієнтом. А для цього потрібно забезпечити медичні заклади комп’ютерами, інтернет-зв’язком, зареєструватися в електронній системі охорони здоров’я eHealth, яка допоможе пацієнтам отримувати, а лікарям – надавати якісні медичні послуги. Саме в такому напрямку ми зараз і працюємо.

Процес підписання декларацій про вибір лікаря стартує 1 квітня й триває три місяці. З цього приводу ми також проводимо підготовчу і роз’яснювальну роботу як з пацієнтами, так і з лікарями. Хочу зазначити, що коли ви не встигнете укласти угоду за цей період, його термін буде продовжено. І ще: не варто хвилюватися, лікарями район забезпечений, вистачить усім.

Олеся МИХАЛЬЧИК.

 

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар