Спортсменка-кам’янчанка, яка всупереч діагнозам, підкорює п’єдестали та надихає на звершення

Вперше з Катериною КОХАН, 22-річною дівчиною, яка увійшла до десятки кращих спортсменів Кам’янця-Подільського у 2018 році, ми познайомились у тренажерному залі «Титан». Я брала інтерв’ю у багаторазової чемпіонки України, Європи та світу з пауерліфтингу Тетяни Мельник (Ахмамєтєвої), а Катерина разом з бабусею прийшла в зал на тренування (самостійно Каті досить складно пересуватись містом).

Спершу здивування, а потім щире захоплення – так можна описати почуття від знайомства з цією дівчиною. Попри серйозний діагноз ДЦП вона легко вправляється зі штангами та ядрами. Катерина Кохан професійно займається спортом не так давно, але вже є переможницею кубків та чемпіонатів України.

Знайомство з Катею продовжуємо за чашкою чаю у неї вдома. Під час розмови з’ясовується, що коло інтересів та захоплень дівчини далеко не обмежується спортом. Катя навчається на другому курсі Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка на спеціальності «Образотворче мистецтво. Дизайн». Вишивка, квілінг, малювання, англійська мова – все вдається цій талановитій красуні.

Спорт не вибір, а спосіб життя

Мати Катерини пригадує, що в дитинстві донька не любила займатись спортом, адже тоді це було частиною складного й виснажливого процесу лікування та реабілітації (за плечима у Каті кілька операцій, гіпсування, реабілітації).

Та з часом спорт перестав здаватись чимось обтяжливим. Катя усвідомила, що лише спорт може допомогти їй залишатись у формі. Спершу дівчина опанувала штовхання ядра. Тоді здібності юної спортсменки помітив тренер Юрій Царук та підтримав її прагнення займатись цим видом спорту професійно. Вже за кілька місяців після початку тренувань, Катя виступила на чемпіонаті України, де посіла друге місце. Це надихнуло дівчину та вселило впевненість у власних силах. Двічі вона завойовувала срібло на чемпіонаті України та була першою на Кубку України з легкої атлетики.

Але на штовханні ядра Катя не зупинилась. Реабілітолог Станіслав Тіху, з яким дівчина регулярно займається, порадив спробувати сили у пауерліфтингу. Тренер Вадим Воронецький, серед вихованців якого чимало всесвітньовідомих спортсменів, допоміг Катерині Кохан розкрити потенціал і у цьому виді спорту. Восени 2018 року на Кубку області з пауерліфтингу Катя показала результат у жимі лежачи 47,5 кг і здобула перше місце серед юніорів. У березні 2019 року вона знову посіла перше місце, але вже на чемпіонаті області. Спортсменка виступала у ваговій категорії до 52 кг серед юніорів та показала результат 52,5 кг, чим вразила суддів, адже виступала Катерина на рівні з усіма спортсменами.

У планах – виступ на чемпіонаті України з жиму лежачи, який заплановано на червень 2019 року. Конкуренція буде дуже серйозною, каже Катя. Але вона впевнено йде до своєї мети – виконати норматив кандидата в майстри спорту. Для цього спортсменці потрібно показати результат 58 кг. І ми щиро віримо в її успіх. Адже Катерина Кохан має ту важливу рису характеру, яка притаманна усім переможцям – будь-яку справу доводити до кінця.

  • Вже як берусь за щось, ніколи не залишаю це на півдороги. Як можна покинути справу, яка тобі подобається? А раптом до успіху залишалось лише кілька кроків, – впевнена Катя.

Від спорту до творчості

Від теми спорту розмова з Катериною Кохан переходить до картин, вишивок, виготовлених власноруч сувенірів, які прикрашають її кімнату. Захоплення художньою творчістю проявилось у дівчини ще з дитинства. В школі вона відвідувала гурток талановитого педагога Сергія Боднара. Учениця з теплотою пригадує ті заняття. Пощастило їй і з вчителькою праці Тетяною Нерестюк: саме на її уроках Катя захопилась експериментами у різних техніках, зокрема і декупажу. Сьогодні талант Катерини розвивається вже під впливом викладачів Кам’янець-Подільського національного університету.

Найбільше дівчині подобається графіка, а серед улюблених предметів – історія мистецтв. Картини Тетяни Яблонської, Катерини Білокур, і звичайно ж, Бориса Негода, надихають юну художницю.

Серед картин у кімнаті Каті особливу увагу привертає русалка – вона нагадує саму дівчину.

  • Щось у цьому є, хоча навмисно я цього не планувала, – посміхається Катя. – Я дуже люблю плавати у басейні. Тільки у воді я можу почувати себе абсолютно вільною. Плавання дарує мені відчуття свободи, а вода очищає від негативу, наповнює світлом.

Фентезі та рок

Найбільше Каті подобаються книги та фільми жанру фентезі. Фантастичні світи «Ерагону», «Царства», «Сирени» захоплюють уяву дівчини. Серед музичних уподобань – «O.Torvald», «Антитіла», «Бумбокс».

Мотивація

  • Катя, іди вперед до своєї мрії. Немає чого сльози розпускати, – саме так мотивує себе ця цілеспрямована дівчина у важкі хвилини. – Якщо в людини є якась мета, все можна зробити. Потрошки, потрошки, хоч, може, здається, що це дуже важко, а деколи і неможливо, все в наших силах. Звичайно, є відсоток долі, але я вважаю, що люди самі створюють своє життя.

Сьогодні одна з найбільших мрій Катерини – зробити необхідні операції, які допомогли б покращити її стан та подарувати омріяну свободу руху. В Україні такі операції роблять у Харкові. Також гарними результатами славляться клініки Ізраїлю. Але поки що родині не до снаги таке дороговартісне лікування. Та Катя не втрачає надію, готується до змагань та з відкритим серцем і любов’ю до життя дивиться тільки вперед!

Євгенія СОЛОВСЬКА.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар