ПРАВО НА ПРАЦЮ
Праця є найважливішою умовою існування суспільства, його розвитку і вдосконалення. У статті 43 Конституції України закріплене право кожного громадянина на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб.
Працездатним громадянам, які постійно проживають на території України, державна служба зайнятості гарантує безоплатне сприяння у підборі відповідної роботи та працевлаштування згідно з покликанням, здібностями, професійною підготовкою, освітою, з урахуванням суспільних потреб, безоплатне опанування безробітниими новими професіями, перепідготовку в навчальних закладах або в системі державної служби зайнятості тощо.
Отож, напередодні Дня Конституції України ми розповімо про напрямки роботи державної служби зайнятості, які реалізуються у нашому регіоні на практиці.
ВСЕ ВДАЄТЬСЯ, КОЛИ Є МОТИВАЦІЯ ДО ПРАЦІ
Серед багатьох прикладів вдалого працевлаштування історія Розалії Цубери. Вона звернулась до Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості за допомогою в пошуку постійної роботи в березні поточного року. Кар’єрний радник Валентина Федоришина ознайомила її з послугами, які надає служба зайнятості.
Спілкуючись з жінкою, фахівець з’ясувала, що Розалія має досить високий рівень вмотивованості до праці. За освітою – кухар-кондитер, за досвідом роботи – швачка у сфері пошиття чоловічого та жіночого одягу. Зіставивши профіль посади з компетенціями Цубери, Валентина Анатоліївна запропонувала їй вакансію швачки у підприємця Оксани Демідас. Розалія зателефонувала роботодавцю, розповіла про свій професійний досвід, після чого її запросили на співбесіду. І вже у червні колишня безробітна офіційно приступила до роботи.
Отже, професійний та кропіткий підхід фахівців районної філії сприяє тому, що шукачі мають можливість швидко знайти роботу, а роботодавці – в найбільш стислі терміни підібрати кваліфікованих співробітників.
Для Розаліі Кам’янець-Подільський став не лише новим містом проживання, а й новим місцем роботи. Дуже приємно, що втіленню останнього сприяла наша філія.
ВЛАСНА СПРАВА – КРОК ДО УСПІХУ
Звільнення з роботи і втрата стабільного заробітку – ситуація стресова і малоприємна. Людина втрачає не лише фінансову стабільність, але і впевненість у своїх силах, порушується звичний хід життя. Дехто замикається, звинувачуючи себе в усіх неприємностях, опускає руки і сподівається на диво. Комусь щастить, і він без проблем знаходить нову роботу. Але є й люди, які самі створюють собі робочі місця й успішно працюють.
Для багатьох клієнтів служби зайнятості перспектива стати приватним підприємцем є єдиною можливістю реалізувати себе в професійному та кар’єрному плані. Залучення до організації підприємницької діяльності – одна з активних форм підтримки безробітних, яка здійснюється державною службою зайнятості у разі відсутності на ринку праці підходящої роботи.
Після закінчення 2014 року К-ПНУ імені Івана Огієнка за спеціальністю «Педагогіка і методика середньої освіти, історія», житель села Гуменці Ярослав Вапничний вирішив стати на захист Батьківщини і три роки служив за контрактом на сході України. Повернувшись додому, в березні 2018-го він звернувся до районної філії за допомогою у пошуку роботи. Через відсутність на ринку праці вакансій за даною професією, фахівці філії запропонували відвідати семінари, орієнтовані на підприємницьку діяльність. Успішно пройшов профдіагностичне обстеження на виявлення підприємницького потенціалу і вирішив відкрити власну справу. З вибором сфери діяльності не забарився – обрав надання послуг з веб-розробки, оскільки непогано на цьому знався і бачив у справі перспективу.
За допомогою спеціалістів філії розробив змістовний бізнес-план за напрямом «Веб-студія «Максимум», з конкретними розрахунками проаналізував попит і пропозицію на ринку, визначився із сильними та слабкими сторонами власної справи та успішно захистив його на комісії з питань одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності.
Сьогодні Ярослав – фрілансер, виконує замовлення клієнтів без укладання довгострокових договорів, надає послуги Інтернет-маркетингу юридичним та фізичним особам Кам’янця-Подільського та України в цілому. А тим, хто планує зайнятися підприємництвом, він радить бути наполегливим у досягненні своєї мети, не боятися труднощів і перешкод, вірити в успіх своєї справи.
СТАЖУВАННЯ – РЕАЛЬНИЙ ШАНС ОТРИМАТИ РОБОТУ
Однією з цікавих для роботодавців соціальних послуг, які надає служба зайнятості, є підвищення кваліфікації шляхом стажування безробітних на підприємстві за направленням центру зайнятості. Це здійснюється за умови подальшого працевлаштування на конкретні робочі місця. На стажування направляються безробітні, які раніше здобули професійну освіту і потребують досвіду практичної роботи за набутою професією, або ті , які тривалий час не працювали і бажають відновити чи удосконалити свої знання та навички на практиці.
У районній філії прикладом співпраці з роботодавцями у питанні підготовки кадрів для підприємств є стажування у фізичної особи – підприємця Дмитра Топольницького, якому потрібний був продавець продовольчих товарів у ятці «Смажені варенички». До нього була направлена безробітна Тетяна Шайкіна. Енергійна, відповідальна і цілеспрямована дівчина за всіма параметрами підходила роботодавцю, але відсутність практичного досвіду викликала деяке занепокоєння. Та й сама Тетяна вагалася, чи впорається вона з покладеними на неї обов’язками. Тому варіант майбутнього працевлаштування з попереднім проходженням стажування на робочому місці став привабливим для всіх.
Стажування – це реальний шанс для безробітного отримати оплачувану постійну роботу, а для роботодавця – перевіреного спеціаліста, який відповідає його вимогам.
ТИМЧАСОВА ЗАЙНЯТІСТЬ МОЖЕ СТАТИ ПОСТІЙНОЮ
Широкого застосування набули активні заходи сприяння зайнятості, одним з яких є залучення незайнятого населення до участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Попри те, що громадські роботи мають тимчасовий характер і можуть виконуватися на умовах неповного робочого дня, на людину, яка бере в них участь, поширюються всі соціальні гарантії: сплачуються внески та податки, лікарняний, умови праці відповідають встановленим законодавчим нормам. Оплата здійснюється за фактично виконану роботу. Водночас виплачується і допомога по безробіттю. Задоволені й самі безробітні, маючи тимчасову зайнятість та додатковий заробіток, відчуваючи себе частиною колективу. Для багатьох безробітних, які працюють на тимчасових робочих місцях і гарно виконують свої обов’язки, така робота може стати постійною.
Громадські роботи за участю безробітних дозволяють органам місцевого самоврядування вирішувати першочергові проблемні питання – підтримувати чистоту на територіях сільських рад, проводити ремонти на об’єктах соціальної сфери, впорядковувати населені пункти з метою ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій тощо. Так, нещодавно Китайгородський сільський голова Юрій Безродний звернувся з проханням підшукати охочих на проведення громадських ремонтних робіт у клубі с.Китайгород. І таких претендентів з числа безробітних, які перебувають на обліку в Кам’янець-Подільській районній філії ХОЦЗ, вдалося підібрати досить швидко.
ДОПОМОГА ЗАРАДИ ЗБЕРЕЖЕННЯ
Ще одним прикладом активних форм, які пропонуються службою зайнятості в період введення жорстких карантинних обмежень з метою соціальної підтримки застрахованих осіб та суб’єктів господарювання, є отримання фінансової допомоги з часткового безробіття на період карантину. Так, до центру зайнятості було подано 88 пакетів документів від представників малого бізнесу, а також фізичних-осіб підприємців. Відшкодування проведено для 79 підприємців на суму понад 486 тис.грн та чотирьох роботодавців з 58-ма найманими працівниками на суму 83,6 тис.грн.
Одноразової матеріальної допомоги для збереження робочих місць з метою виплати найманим працівникам суб’єктів господарювання в період обмежувальних заходів виплачено понад 123 тис.грн (п’ятьом представникам середнього та малого бізнесу для 34-х працівників).
РОДИННЕ ДЕРЕВО ПРОФЕСІЙ ДМИТРА ЧЕРНОВА
Однією з гарантій у сфері зайнятості населення є професійна орієнтація, що дає змогу зрозуміти, який вид діяльності вам більше підходить. Наші спеціалісти допоможуть оцінити схильності, здібності та можливості людини, щоб обрати найбільш підходящу професію з урахуванням потреб ринку праці.
Завданням профорієнтаційної роботи з учнями є їх підготовка до свідомого вибору професії. З цією метою у березні-квітні цього року серед учнів 8-9 класів закладів загальної середньої освіти Кам’янеччини фахівці районної філії провели обласний заочний конкурс плакатів «Моє родинне дерево професій». Захід відбувся в рамках реалізації комплексного профорієнтаційного проєкту для молоді «Успішна молодь – успішна громада». На суд поважного журі було представлено 17 робіт. Приємно, що ІІІ місце у цьому змаганні посів плакат восьмикласника Великослобідської гімназії Дмитра Чернова.
Цей конкурс сприяв стимулюванню інтересу учнів до вивчення історичних відомостей про свою родину, професійної діяльності та професійних досягнень членів родин, а також формуванню мотивації до свідомого вибору професії, вихованню патріотизму, бажанню працювати на благо України.
Підсумовуючи сказане, зазначимо, що кожен громадянин може звернутися до будь-якого центру зайнятості та отримати всі передбачені законодавством соціальні послуги, пов’язані з працевлаштуванням. У службі зайнятості створена уніфікована оперативна база вакансій, шукачів роботи та можливостей проходження професійного навчання по всій країні. Це дає змогу розширити зону пошуку роботи для безробітних не лише в межах району чи області, а й держави в цілому. Тож запрошуємо до співпраці!
Аліна СЛОБОДЯН, директор Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості.