Кам’янець-Подільський місцевий центр з надання БВПД: втекти від аліментів за кордон не вдасться

До центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги  дуже часто звертаються громадяни з питаннями про стягнення аліментів з батьків, які працюють за кордоном.

Якщо той із батьків, який виїхав за кордон, не сплачує аліменти, це є підставою для звернення до суду. Маючи рішення суду, слід подавати клопотання про аліменти до Головного територіального управління юстиції. Установа має підготувати пакет документів і передати до Міністерства юстиції України. Зазначимо, що послуги держустанов безкоштовні. Відтак уже Мін’юст подасть позов у суд країни, де тепер живе неплатник. Процедура визнання та виконання рішень українських судів у разі їх наявності на територіях інших держав передбачена Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном.

У разі відсутності рішення українського суду достатньо подати пакет документів до Міністерства юстиції України, що є уповноваженим державним органом щодо перенаправлення пакетів документів до відповідного органу іноземної держави для вирішення питання про стягнення аліментів з громадянина такої держави.

Якщо один з батьків виїжджає на постійне проживання у державу, з якою Україна не має договору про надання правової допомоги,  аліментні зобов’язання оформляються договором між цією особою та тим із батьків, з яким залишається дитина (діти), або її опікуном, піклувальником (далі — одержувач аліментів), або договором про припинення права на аліменти для дитини (дітей) у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо). Якщо зобов’язання не були виконані особою, що виїжджає, аліменти стягуються за рішенням суду.

Домогтися виплат не вдасться, якщо колишній чоловік чи дружина перебуває за кордоном нелегально. Тоді радимо звертатися до територіального підрозділу соціального захисту за місцем проживання по допомогу дитині, позбавленій батьківського піклування. Батька чи матір, що не платить аліменти, оголосять у розшук, а після повернення стягнуть  аліменти за весь термін.

Проте зауважимо: попри спрощення процедури збирання i подання документів для стягнення аліментів з батьків, які мешкають за кордоном, необхідно мати на увазі, що кожний конкретний випадок є індивідуальним  і потребує професійного юридичного підходу до нього.

Наталія Ваколюк, головний спеціаліст Кам’янець-Подільського місцевого центру з надання БВПД.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар