ЄДНІСТЬ, ОПАЛЕНА ВІЙНОЮ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Афганська війна (1979-1989 рр.) – біль і горе народів усього колишнього Радянського Союзу, в тому числі й України, адже на території Афганістану бойову службу несло 160375 українців. З них 3280 загинуло, 80 пропало безвісти. Повернулися пораненими 8000 чоловік; інвалідами – 3560. Наразі в Україні проживає майже 145000 ветеранів війни в Афганістані. Нині Українська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів) є найпотужнішою громадською організацією і нараховує близько 120 тисяч членів, об’єднаних у 25 обласних, 718 міських і районних, 1096 первинних осередках.

Не оминула ця війна і жителів Кам’янеччини. Всього через афганську війну пройшло 383 жителі міста і району, з яких 13 загинуло. Всього ж з 1989 по 2022 рік померло 53 учасники бойових дій на території Афганістану – наших земляків. Наразі у місті та районі проживає близько 280 учасників бойових дій в Афганістані.

29 січня відбулися спільні звітно-виборні збори учасників бойових дій в Афганістані, під час яких прийняли рішення про об’єднання міської та районної ветеранських громадських організацій в одну – ГО «Кам’янець-Подільська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)». Громадська організація «Кам’янець-Подільська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» є членом всеукраїнської добровільної самоврядної громадської організації «Українська Спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)».

Збори, на які прибуло 95 членів двох ветеранських організацій, відкрив голова правління ГО «Кам’янець-Подільська міська спілка ветеранів Афганістану» Володимир Дудко. Головою зборів обрали учасника бойових дій, ветерана Афганістану, кавалера орденів Червоного Прапора та Червоної Зірки, полковника Збройних сил України у відставці, інваліда війни І групи, Почесного члена правління організації Панчеху Володимира Євменовича, а секретарем – учасника бойових дій, ветерана Афганістану, інваліда війни ІІ групи Мельника Миколу Павловича.

Учасники зборів заслухали доповідь-звіт голови ревізійної комісії громадської організації «Кам’янець-Подільська міська спілка ветеранів Афганістану», учасника бойових дій, ветерана Афганістану Гулакова Григорія Павловича, який відзначив позитивну тенденцію виконання правлінням та всією організацію статутних вимог, внутрішньоспілкової діяльності та використання коштів бюджету організації. Звіт було затверджено одноголосно.

Із звітною доповіддю «Про роботу правління громадської організації «Кам’янець-Подільська міська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» за період з липня 2013 року по січень 2022 року виступив голова правління Володимир Тимофійович Дудко. Свою доповідь він розпочав уривком із поетичного твору «Дикі тюльпани» санінструктора 345-го окремого парашутно-десантного полку, учасника бойових дій, ветерана Афганістану, нашого земляка Кріля Сергія Олександровича.

Там, в Україні, на милім Поділлі

Пролісок ніжний цвіте.

Тут, у Афгані, в похмурім світанні

Дикі тюльпани, мов кулі душмана,

Ранили серце моє.

У своїй доповіді Володимир Тимофійович відзначив основні напрямки діяльності правління та організації в цілому, висвітливши всі заходи щодо виконання вимог статуту.

Головною метою діяльності спілки, як і Української спілки ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів), залишається завдання консолідації і координації зусиль ветеранів війни та сімей загиблих у справі широкого і більш ефективного використання наявних можливостей у забезпеченні захисту своїх політичних, економічних, соціальних прав, наданні оздоровчої, медичної допомоги, вирішення житлових проблем членів спілки (в першу чергу інвалідів війни та сімей загиблих). Пріоритетними завданнями залишаються активізація участі ветеранів Афганістану та воїнів-інтернаціоналістів Кам’янець-Подільського регіону у реалізації соціальних, економічних та правових інтересів членів спілки та їх сімей.

За період часу свого існування спілкою були відновленні започатковані раніше традиції з патріотичного виховання молоді міста та району: проведення різних спортивних змагань, зустрічі воїнів-інтернаціоналістів з учнівською молоддю в навчальних закладах та інші виховні заходи, присвячені Дню виведення радянських військ з Афганістану та Дню захисника Вітчизни. Зокрема, відбуваються мітинги біля меморіального комплексу військового училища й пам’ятника полеглим воїнам-інтернаціоналістам Кам’янеччини в сквері «Молодіжний», покладання квітів до пам’ятників й могил загиблих тощо.

Спілкою налагоджена тісна співпраця не лише з організаціями воїнів-інтернаціоналістів області, а й з обласною спілкою, а також з організаціями воїнів-інтернаціоналістів інших областей країни. Особливо тісною вона є з організаціями сусідніх областей – Чернівецької, Тернопільської та Вінницької. Також афганці плідно співпрацюють з місцевими, районними та обласними органами влади. Все це допомагає вирішувати багато проблем, якими вони переймаються. А це – оздоровлення та лікування сімей загиблих, вдів та членів спілки тощо. У своїй практичній діяльності правління спілки особливу увагу приділяє увіковічненню пам’яті полеглих.

Членами правління Ціхоцьким А.О., Джусом М.Г. проведено поточний ремонт двох надмогильних пам’ятників полеглим побратимам та капітальний ремонт надмогильного пам’ятника Бялковському В.К. (міське кладовище). Встановлено меморіальну дошку на фасаді медичного училища полеглим випускникам Вишневському А.І., Киценькому О.О., Клюцуку В.Б. Половину коштів на виконання робіт зібрали учні медичного училища.

За кошти спілки встановлені меморіальні дошки полеглим побратимам Ковальчуку О.І. в с. Супруньківці, Клюцуку В.Б. в с. Панівці та Атаману В.П. в с. Рихта на фасадах шкіл. Відкриття кожної із них проводилось як патріотичний захід, із запрошенням членів сімей полеглих, представників органів місцевого самоврядування, громади, учнівської молоді та представників ветеранських організацій міста та району. Суттєву допомогу при встановленні пам’ятних знаків надали члени організації Кособуцький В.В., Ціхоцький А.О., Джус М.Г., Панчеха В.Є., Покалюк Б.А., Довбиш О.М., Мельник М.П.

Правлінням завчасно готуються листи-звернення до місцевої, районної влади, а також народного депутата України щодо надання матеріальної допомоги членам сімей полеглих. Завдяки цьому батькам полеглих та вдовам щорічно, окрім минулого року, надавались певні кошти. На жаль, з кожним роком батьків наших полеглих побратимів стає все менше. Нині в живих залишились тільки три матері – Вишневська Ганна Іванівна, Волощук Клавдія Онисимівна, Громова Галина Таламонівна. Зовсім недавно померла Рачковська Анастасія Антонівна.

На виконання ремонтних робіт із благоустрою палати в терапевтичному відділенні Хмельницького обласного госпіталю інвалідів, за ініціативою члена районної спілки Кононова М.В., були внесені кошти в сумі 4000 гривень і ще 4000 гривень авансом на другу палату, яку облаштують в неврологічному відділенні.

За ініціативи Почесного члена правління Панчехи Володимира Євменовича творчим колективом видано «Книгу пам’яті» (400 примірників), приурочену 25 річниці виводу військ з Афганістану. Спонсорами виступили члени правління Ціхоцький А.О. та Джус М.Г., якими було внесено по 10000 гривень на її видавництво. А до 30-ї річниці вийшла друком книга «Обпалені війною», де в основному зібрані спогади ветеранів Афганістану Кам’янеччини про афганські будні, про те, як склався їхній життєвий шлях в подальшому, а також армійські світлини із місць проведення бойових операцій, вірші та інший цікавий матеріал. У травні 2018 року організація виграла грант на 10000 гривень з цільовим призначенням – друк книги. Але це була тільки шос-та частина бюджету видання. Загальна вартість друку склала 60 тисяч гривень, при тиражі 350 примірників. Тож суму в 50 тисяч було зібрано як добровільні внески членів спілки та залучено декілька спонсорів.

Презентацію цих книг провели в центральній бібліотеці міста і вручили їх ветеранам Афганістану, членам сімей полеглих, представникам громадських організацій, з якими спілка співпрацює тощо.

За ініціативи Почесного члена правління спілки Панчехи В.Є. військовослужбовцями місцевого гарнізону під керівництвом начальника гарнізону Родікова В.Г. в 2016 році проведено ремонт та реставрацію пантеону полеглим в Афганістані офіцерам-випускникам К-ПВВІКУ. На виконання робіт спілкою внесено кошти в сумі 3000 гривень. У 2020 році за кошти спілки виправлено неточності на деяких стелах монументу.

У 2014 році загальними зборами організації було ініційовано будівництво Зали Бойової Слави в сквері «Молодіжний», поряд з пам’ятником воїнам-інтернаціоналістам. Правлінням спілки було оформлено дозвільну документацію у виконавчому комітеті Кам’янець-Подільської міської ради і за допомогою управління архітектури міста та департаменту житлово-комунального господарства. Впродовж 2015-2020 років зроблено багато роботи щодо втілення в життя будівництва Зали Бойової Слави. З ряду об’єктивних і суб’єктивних причин, у тому числі пов’язаних з пандемією, фінансування подальшого будівництва призупинено. Однак афганці живуть надією, що за допомогою місцевої влади Зала Бойової Слави буде в місті.

У березні 2015 року Спілка взяла під опіку шахово-шашковий клуб «Гросмейстер» по вул. Соборна, 5, зреагувавши на звернення шахово-шашкової федерації міста. Оформлено договір оренди приміщення. В 2018 році його пролонговано. Члени спілки часто беруть безпосередню участь у змаганнях з шахів, шашок та нардів. В багатьох випадках спілка виступає в якості спонсора з придбання нагород, кубків та медалей для переможців змагань серед молоді. На жаль, з березня 2021 року підписання договору оренди цього приміщення органами місцевого самоврядування відкладається на невизначений час. Хочеться вірити, що це питання, все-таки, буде вирішене позитивно.

За 8 років завдяки плідній співпраці правління з медичними закладами охорони  здоров’я, усі бажаючі та потребуючі реабілітації члени спілки оздоровлялися в місцевих, обласних та загальнодержавних закладах. Департаменти соціального захисту міста та району надали одноразову грошову допомогу 120-ти членам спілки. Тернопільською обласною організацією УСВА в розпорядження Спілки для потреб учасників бойових дій, інвалідів та членів сімей передано три інвалідних візки та двоє ходунців.

Кам’янець-Подільська міська спілка ветеранів Афганістану бере активну участь в допомозі Збройним силам України. Зокрема було придбано та передано Центру розмінування матеріали та обладнання на 5000 гривень; за кошти члена правління Ціхоцького А.О. придбано та передано на ротацію районному управлінню поліції бронежилети на 10000 гривень; передано комплект радіостанції в підрозділ ветерана Афганістану Серова Д.В., який на той час проходив службу в підрозділах АТО; передано 2500 грн. члену спілки Ганабі В.В. під час його участі в АТО; разом з іншими організаціями підготовлено для підрозділу АТО автомобіль УАЗ; членом правління Ціхоцьким А.О. відремонтовано за власні кошти (16000 грн.) автомобіль ГАЗель та передано на потреби наших захисників; члени спілки неодноразово збирали кошти та речі для військовослужбовців ЗСУ та особисто доправляли гуманітарну допомогу бійцям на схід.

Ветерани Афганістану Кам’янеччини, в тому числі і члени спілки, добровільно брали участь у АТО в різні часи її проведення. Це – Ганаба В.В., Лесик Ю.Д., Серов Д.В., Коцюбанський М.М., Кімаківський В.А.

Звітуючи про господарсько-фінансову діяльність спілки, Володимир Тимофійович зазначив, що всі обов’язки актив спілки виконує на громадських засадах. Вперше за роки існування організації, завдячуючи клопотанню правління перед міським виконавчим комітетом, в 2018 році через Департамент соціального захисту населення на рахунок спілки виділялось фінансування на часткове покриття витрат на статутні повноваження в сумі 800 гривень. Фінансування проводилось також в 2019 та 2020 роках. В 2021 році фінансування зменшилось на 80% у порівнянні з попередніми роками. На поточний рік фінансування з міського бюджету взагалі не передбачено. Треба розраховувати тільки на власні кошти, а це добровільні щомісячні членські внески – 20,00 гривень.

Натомість орендовані у міської ради приміщення офісу спілки по вул. Героїв Небесної Сотні, 36 відремонтовано власними силами та за власні кошти (біля 50000 грн.). Активну участь у виконанні робіт та оснащенні оргтехнікою, меблями взяли Кособуцький В.В., Киричинський В.П., Лукащук А.І., Топчій В.А., Фінів З.В., Дубінський Г.В., Войцеховський В.М., Чміль І.П., Панчеха В.Є., Ровінський О.О., Довбиш О.М., Ціхоцький А.О., Сторожук В.В., Футуряк О.Л., Мельник М.П., Михайлик Р.В., Джус М.Г. За сприяння членів правління Ціхоцького А.О., Довбиша О.М. вхідні двері підшефного шахово-шашкового клубу по Соборній, 5 замінено на нові.

Щомісяця спілка платить майже 350 грн за землю, електроенергію, воду та стоки за офіс та передане приміщення шахово-шашкового клубу по вул. Соборна, 5. Оплата за теплову енергію шахово-шашкового клубу проводилась департаментом соціального захисту відповідно до договору. За опалювальний сезон сума оплати складала більше 50-ти тис. грн. В 2019 році приміщення відключили від централізованого теплопостачання, і воно вже другу зиму поспіль не обігрівається.

Підсумовуючи, Володимир Дудко зазначив: «Як правило, в громадські організації згуртовуються люди, які мають спільні інтереси в якихось важливих аспектах життя. В цьому плані Українська спілка ветеранів Афганістану має свою унікальність. Адже в історії держави більше не буде ще одних ветеранів Афганістану. А поки що наша спілка, як ветеранська організація учасників бойових дій, члени якої впродовж дев’яти років в далекі вісімдесяті, в основному в віці від 18 до 30 років, пройшли одне і те ж пекло війни, має не тільки спільні теперішні інтереси, але і спільне минуле, і спільне, хоч і недовготривале, майбутнє. У нас один статус, одна доля і одна мета. Ми, як ніхто інший, знаємо, що таке єдність, підставити плече, прикрити вогнем чи поділитись сухпайком. Тільки в єдності можна досягти гідного ставлення до себе збоку влади різних рівнів та суспільства в цілому».

Обговорюючи звіт, голова ГО «Кам’янець-Подільська районна спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)», учасник бойових дій, ветеран Афганістану Стасій Олександр Васильович висловив своє бачення щодо об’єднання міської та районної організацій в одну та подякував учасникам зборів за єдність у вирішенні важливого питання життєдіяльності створеної єдиної організації. Панчеха В.Є. звернув увагу на відсутність фінансування міською владою статутної діяльності спілки та на зняття пільг вдовам учасників бойових дій в Афганістані за проїзд у міському громадському транспорті. Володимир Євменович, даючи високу оцінку роботі правління та його голови за звітний період, висловив пропозицію вийти з клопотанням до відповідних органів влади про нагородження Володимира Дудка відповідною державною нагородою. Ця пропозиція була одноголосно підтримана зборами.

З підстав створення громадської організації «Кам’янець-Подільська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» головою Правління одноголосно обрано Дудко Володимира Тимофійовича. Голова ради міської організації ветеранів України Ящук Микола Андрійович привітав новообраного голову і побажав плідних успіхів у роботі на цій посаді.

Підводячи підсумки зборів, голова правління звернувся і до жителів Кам’янеччини з пропозицією вступати до ГО «Кам’янець-Подільська спілка ветеранів Афганістану (воїнів-інтернаціоналістів)» (більш детальну інформацію з цього питання можна одержати за телефоном  067-732-50-09).

Варто відзначити одностайність та єдність учасників зібрання, бойових побратимів в обговорені питань порядку денного, у прийняті рішень. Сьогодні така єдність – рідкість. Взаємодовіра, взаємоповага, взаєморозуміння учасників бойових дій це – ЄДНІСТЬ, ОПАЛЕНА ВІЙНОЮ. Саме такої єдності не вистачає багатьом керівним органам держави та місцевого самоврядування. А приклад такої єдності є і він гідний наслідуванню!

Дудко Володимир Тимофійович народився 20 грудня 1962 року в селі Каплівка Хотинського району Чернівецької області в сім’ї колгоспників. Українець. Освіта вища.

У березні1982 року був призваний до лав Радянської армії. Після служби в учбовому підрозділі, з 21 жовтня 1982 року по 28 квітня 1984 року, потрапив до складу обмеженого контингенту радянських військ в Афганістані на посаді заступника командира взводу. 24 серпня 1983 року нагороджений медаллю «За Бойові Заслуги». Згодом – ще 15-а медалями.

Інвалід війни ІІ групи.

Після закінчення служби працював в організаціях житлово-комунального господарства Кам’янця-Подільського. В липні 2013 року був обраний головою правління ГО «Кам’янець-Подільська міська спілка ветеранів Афганістану». У листопаді 2018 – переобраний на другий термін.

З 16 червня 2021 року по теперішній час Дудко Володимир Тимофійович працює на посаді машиніста Кам’янець-Подільського КП «Міськтепловоденергія».

Павло МАРКОВСЬКИЙ, Почесний ветеран України.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар