ЯК ВИГІДНО ТА БЕЗПЕЧНО ОБРАТИ ЖИТЛО

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Ринок купівлі-продажу жит-ла поступово відновлюється, тож в OLX Нерухомість проаналізували, як змінилася середня вартість квадратного метра за останні півроку, де зараз найвигідніші ціни на квартири та на що звернути увагу при покупці житлової нерухомості під час війни.

Ціна квадратного метра зросла на 8-11%

У порівнянні з початком року, вартість квадратного метра на вторинному ринку зросла на 8%, а на первинному – на 11%. Так, якщо в січні середні ціни на вторинці по Україні були на рівні 17 643 грн/м², то в липні ця сума становить уже 19 070 грн/м². Якщо ж ви плануєте вкладати кошти в квартиру у новобудові, то середня вартість квадратного метра зараз обійдеться у 25 464 грн/м², а це на 2 500 грн більше, ніж на початку року до війни.

Які чинники впливають на вартість

Звісно, що на фінальну ціну квартири впливають різноманітні фактори: локація, наявність інфраструктури, поверх, планування, оздоблення та інше. Так, наприклад, у мебльованому помешканні на вторинці середня ціна квадратного метра становить 24 343 грн, у новобудові доведеться викласти майже вдвічі більше – 44 779 грн.

Щодо оздоблення, то квадратний метр у вторинному житловому фонді з євроремонтом коштуватиме в середньому 27 000 грн, у квартирі з косметичним ремонтом – 21 885 грн. Якщо ж розглядати первинний ринок, то вартість квадратного метра в оселі з євроремонтом обійдеться в середньому у 36 373 грн, з косметичним ремонтом – у 26 691 грн, а під чистову обробку – в 25 843 грн. Найдорожчим варіантом ремонту як для вторинного, так і для первинного ринку буде авторський проєкт – 36 549 грн/м2 та 53 127 грн/м2 відповідно.

Якщо ж порівнювати ціни в залежності від поверховості, то квадратний метр на першому-другому поверхах у вторинному житловому фонді в середньому коштує 22 278 грн, а от в новобудові цінник уже в 1,3 раза вищий – 30 765 грн. Приблизно така ж різниця в ціні і на помешкання на 3-8 поверхах – 23 521 грн/м2 і 30 565 грн/м2 відповідно.

Найвигідніші ціни

Щодо цін у регіонах України, найвигідніша середня ціна квадратного метра станом на липень в новобудовах Івано-Франківської області – 17 834 гривні. Серед областей із найдоступнішими цінами також Хмельницька (18 837 грн/м2) та Сумська (19 597 грн/м2). А от найвищі ціни на Київщині (30 460 грн/м2), Львівщині (33 589 грн/м2) та Дніпропетровщині (33 643 грн/м2).

На вторинному ринку розподіл наступний: найвигідніша ціна за квадратний метр на Сумщині

(13 002 грн/м2), Дніпропетровщині (16 358 грн/м2) та Івано-Франківщині (16 411 грн/м2). Натомість найдорожче житло в Київській
(34 740 грн/м2), Львівській (27 463 грн/м2), Вінницькій (24 753 грн/м2) та Чернівецькій (24 605 грн/м2) областях. Щодо Хмельниччини, то ціна складає 18110 грн/м2.

Як перевірити будинок перед купівлею квартири

Купівля житла – це відповідальний процес як у мирний час, так і в умовах воєнного стану. Тим паче, що зараз до звичних етапів перевірки перед купівлею додалися і нові. Щоб безпечно купити квартиру під час війни, зверніть увагу на рекомендації юриста Володимира Копотя:

1. Перевірте наявність документів та ліцензій. Як і до війни, наявність документів залишається важливою умовою купівлі-продажу нерухомості. Якщо йдеться про квартиру в новобудові, вам зобов’язані показати проєкт будівництва та дозвільні документи на нього. Серед них – ліцензія й дозвіл на будівельні роботи, а також договір оренди або право власності на земельну ділянку. Якщо вам кажуть, що ці документи ще «в процесі підготовки», слід продовжити пошук житла. До того ж, дані мають відповідати дійсності. Наприклад, якщо на папері передбачено 10 поверхів, а будинок зводять на 25 – це теж «тривожний дзвіночок».

Якщо ж обираєте помешкання на вторинному ринку – ретельно перевірте документи на власність. Насамперед, попросіть юристів перевірити їх справжність та виключити можливість підробки. Крім того, зараз в Україні частково дозволили продавати житло за довіреністю, якщо вона виписана за кордоном та посвідчена консулом. Однак її мають видати не пізніше ніж за 30 днів до підписання угоди. Якщо більше – потрібна нотаріальна заява-підтвердження довірителя, що довіреність досі діє.

2. Перевірте статус земельної ділянки. Неважливо, чи воєнний час, чи мирний – свого цільового призначення ділянка не змінить, а можливі ризики нікуди не зникнуть. Тому просіть у забудовника документ про право власності або договір оренди на земельну ділянку, на якій зводиться будинок. Крім того, призначення землі має бути для будівництва житла. Також слід перевірити ділянку на Публічній кадастровій карті.

3. Переконайтеся в безпеці будинку. В умовах війни постала додаткова проблема: пошкодження будинків, підведених комунікацій тощо. Тож перед покупкою житла скористайтеся послугами технічних спеціалістів як от інженерів, технагляду та архітекторів, щоб виявити неочевидні несправності. Лише вони при візуальному огляді зможуть оцінити, наскільки будинок зруйновано чи пошкоджено.

4. Пересвідчіться в доцільності ціни квартири. Якщо вартість запропонованої квартири вища на 20% від ринкової, то слід з’ясувати, чому саме. Можливо, там є додаткові бонуси: дитячі майданчики, панорамний вигляд тощо. Якщо ж ціна суттєво нижча, тоді варто звернути увагу не лише на документи та продавця, але й вивчити історію об’єкта. Зазвичай, підозріло дешеві квартири мають вади в документах або судові історії.

Ольга ДЗЮБА.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар