ДОЖИТИ Б ДО ТІЄЇ ПЕНСІЇ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Із 1 січня в Україні знову підвищилися вимоги для пенсійного віку: аж ніяк не всі 60-річні, й навіть старше, тепер зможуть вийти на заслужений відпочинок.

Як ми уже повідомляли, із нинішнього року мінімальний страховий стаж, необхідний для виходу на заслужений відпочинок у 60 (незалежно від статі), збільшивсь одразу на 12 місяців і тепер становить 29 років. І надалі він щороку зростатиме, поки не досягне 35 років, визначених Законом «Про загальнообов’язкове пенсійне страхування». У той же час ті з 60-річних, у кого нема підтверджених повних 29 років стажу, залишаться взагалі без пенсійних виплат іще як мінімум три роки. Та й то у 63 зможуть одержувати пенсію лише ті з них, хто на той час устигне заробити від 19 до 29 років стажу. А хто не встигне, муситиме чекати до 65 років, але й у цьому віці для призначення пенсії необхідно буде мати від 15 до 19 років стажу.

Для багатьох співвітчизників передпенсійного віку такі нові норми закону, мов ніж у спину. В країні, оповитій хронічним безробіттям, після досягнення пенсійного віку вони ризикують опинитися взагалі без засобів для існування. Отже, будуть змушені продовжувати працювати, незважаючи на потенційні обмежені фізичні можливості та стан здоров’я.

Щоправда, якщо вже виповнилося 60 років, а офіційного трудового стажу для виходу на пенсію недостатньо, його можна докупити. Для цього потрібно добровільно за кожний місяць, якого бракує, заплатити «всього лише» 44% мінімальної зарплати на момент виходу на пенсію. Рахуючи з нинішньої мінімалки у розмірі 6500 гривень, це 2860 грн. Відтак вартість одного року стажу становить 34 тисячі 320 гривень! До того ж «ощасливлений» українським законодавством претендент на пенсію, заплативши такі гроші, отримуватиме щомісячну виплату, якої бракуватиме для задоволення найелементарніших базових потреб людини!

А тим часом народні обранці й далі працюють над розв’язанням проблеми з виплатами пенсій в Україні. Вони заповзялися зробити так, щоб ще більше штучно зменшити кількість пенсіонерів. У Верховній Раді вже зареєстровано законопроєкт, в якому з 2023 року пропонується знову почати підвищувати пенсійний вік для співвітчизників – на один місяць щороку. Із таким розрахунком, аби до 2035-го українці виходили на пенсію вже не в 60, як тепер, а в 61 рік. Як вам така законодавча ініціатива? Надто з огляду на те, що тривалість життя в нашій країні чи не найнижча на теренах Європи. За даними Державної служби статистики, в нас відповідний показник дорівнює 67 років для чоловіків і 75,5 року для жінок. Виходить, що й за нинішніх «розкладів» чоловіки на пенсії пересічно живуть усього 7 років, а жінки – близько 16. Тоді як у європейських і загалом у розвинених країнах світу цей термін становить у середньому 20 років.

Така антинародна пенсійна реформа спричинила обурення українського суспільства. Так, буквально напередодні Нового року, 31 грудня, на сайті Президента з’явилась нова петиція, яка стосується пенсійного віку, зокрема для жінок. Її автори вимагають повернути слабкій статі пенсійний вік із 55 років. Вони зазначають, що вітчизняні законодавці, приводячи пенсійне законодавство у відповідність до європейських стандартів, перед цим мали б привести у таку ж відповідність умови праці українських громадян, систему охорони здоров’я, сукупно обставини життя.
І справді, згідно зі статтею 1-ю розділу I Конституції, Україна – соціальна держава. Та про який соціальний захист у нас може йтися, коли недолугі реформи можновладців навпаки тільки погіршують життя громадян.

Тим часом суспільству нав’язується накопичувальна пенсійна система, коли примусово стягнуті з працюючих співвітчизників додаткові пенсійні внески будуть спрямовуватись у якісь там приватні пенсійні фонди, збереження грошей у котрих нібито (знову ж таки!) «гарантує» держава.

Яким гарантом, скажіть, вона може стати для приватних фондів, якщо люди вже 7 років не можуть домогтися повернення своїх заощаджень, покладених на рахунки у 103 банки, що згодом збанкрутували, а кошти так само були «гарантовані» Нацбанком і Фондом гарантування вкладів?
Зрештою, за таких нереально жорстких умов виходу на пенсію для українців та теперішньої тривалості життя ще спробуй до неї дожити. Недарма народ, відгукнувшись на чергову законодавчу пенсійну новацію, гірко жартує в соціальних мережах: «Скоро пенсією будуть «нагороджувати» українців хіба що посмертно».

Олена КОЩЕНКО.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар