Довжок: хутір без благ цивілізації
Уже впродовж двох років жителі окремих вулиць с.Довжок – Партизанської, Рози Люксембург, Джерельної та Піонерської – оббивають пороги владних кабінетів. А все тому, що увесь цей час у їхніх домоволодіннях відсутня вода.
Нещодавно зі скаргою вони звернулися до районної ради, зокрема до заступника голови Віктора Єрменчука, а заразом і до нашої редакції з проханням висвітлити цю проблему і таким чином хоч якось привернути увагу місцевого керівництва до їхнього питання.
– Говорячи про термін у два роки, маємо на увазі, що впродовж цього часу ми, вже вкрай знесилені такою ситуацією, серйозно взялися за її вирішення й почали звертатися у всі, які лише можливо, інстанції, – каже жителька Довжка Євгена Клапінська. – Насправді цій проблемі вже понад десяток років. Ще в той час ми зверталися до тодішнього сільського голови із заявою про проведення централізованого водопостачання. За тогочасними мірками, на ці цілі потрібно було 40 тисяч гривень. Люди погодилися зібрати гроші, але далі розмов справа не пішла.
– Наразі ми знову написали заяву до органів місцевого самоврядування на проведення водогону, під якою підписалися 94 представники домоволодінь, що страждають без води, – продовжує Оксана Даниляк. – Якщо взяти до уваги, що в кожному будинку проживають в середньому четверо осіб, то таких підписів треба рахувати в рази більше.
– У мене, наприклад, двоє маленьких дітей вдома, – приєднується до розмови Раїса Рудницька. – Не повірите, але щоб випрати речі, використовуємо талу снігову воду. Для приготування їжі їздимо з бідонами на «Мінводи» за кількасот метрів. Навіть важко уявити, що така ситуація може скластися в нашому цивілізованому ХХІ сторіччі і не десь на хуторі, в глибинці, а в досить таки великому приміському селі.
– Питання водогону в Довжку дуже складне, – зазначив у розмові із представниками громади заступник голови районної ради Віктор Єрменчук. – Жителі села зверталися до мене з цього приводу ще в липні поточного року. Тоді, після розмови із сільським головою, вода в оселях мешканців з’явилася, але, як бачимо, ненадовго. Наразі в області діє програма «Питна вода», яка спрямована на забезпечення населення якісною питною водою. Зокрема, нею передбачене будівництво та реконструкція водопровідних споруд, але втілити цей проект у життя можна лише за умов співфінансування з місцевого бюджету. Поки що місцевий орган самоврядування не звертався до районної ради про виділення коштів на цей проект.
Звернувшись 2016 року із заявою до Довжоцького сільського голови Руслана Рябого про врегулювання питання централізованого водопостачання, жителі згаданих вулиць отримали відповідь, що «підведення водопроводу… від заводу «Мінводи» не можливе, оскільки дана територія знаходиться в приватній власності, власника не встановлено.
В с.Довжок є існуюча мережа водопостачання, яка передана в 2008 році в оренду ФГ «Левада» Богданову М.В.
Ваш лист сільська рада направила орендарю системи водопостачання для розгляду про можливість підключення ваших осель до існуючої системи водопроводу».
Майже ідентичні відповіді отримали представники громади і від районної державної адміністрації того ж 2016 року та роком пізніше, у 2017-му.
Цьогоріч жителі вказаних вулиць знову звернулися в органи місцевого самоврядування із заявою, піднявши в ній наболілі питання. Зокрема, в тексті звернення читаємо: «…вже вдруге звертаємося до Вас вирішити проблему центрального водопостачання до наших осель. Минуло два роки, як ми до Вас зверталися, але ніяких дій з Вашого боку не бачимо, це порушення роботи приміської соціальної інфраструктури. Вода – це потреба першої необхідності».
У заяві жителі підняли й інші питання життєдіяльності громади, зокрема підключення світла біля ставка, на перехресті вулиць Партизанської і Унявко, доріг, котрі, за словами заявників, знаходяться в жахливому стані.
Питання водогону дійсно непросте, а ускладнює ситуацію те, що доведені до крайнощів люди готові на все, аби нарешті відчути довгоочікуваний комфорт у своїх домівках. Тож, як заявлять вони сьогодні, якщо найближчим часом проблема не буде врегульована, перекриватимуть трасу, а то й вдаватимуться до більш радикальних заходів.
У сільській раді, куди ми звернулися по коментар, були небагатослівними й переадресували до Миколи Богданова, який очолює фермерське господарство «Левада». Саме воно наразі орендує систему водогону в Довжку.
Микола Васильович у свою чергу зазначив:
– Наразі я працюю над питанням водогону. Основна складність полягає в тому, що в наявній водонапірній башті не вистачає тиску, аби підняти воду до рівня цих вулиць. Ще до Джерельної воду доставити можна, а от щоб забезпечити нею Піонерську та Партизанську, не вистачає майже 10 метрів до потрібного рівня.
Питання можна вирішити, облаштувавши ще одну водонапірну башту. Я сконтактувався із фірмою із Житомира, яка має ліцензію на виготовлення потрібних документів, а також має право надавати ліцензію на подібні бурові роботи. Їхній спеціаліст уже виїжджав на місце. Також я консультувався із астрогеодезистом Ярославом Назаруком. Згідно із їхніми висновками, точка, з якої можна буде подавати воду у вказаний район Довжка, знаходиться вище школи. Тож наступним кроком є підготовка документів на сесію сільської ради, яка б своїм рішенням надала мені зазначену ділянку землі для встановлення водонапірної башти. Як тільки це рішення буде прийняте, ми готові починати роботи – отримувати всі потрібні дозволи та ліцензії, виготовляти проект і встановлювати обладнання. Усі фінансові витрати я готовий взяти на себе. Розумію, як людям важко без води і намагаюся йти їм назустріч, – прокоментував ситуацію Микола Богданов.
Тетяна ПРОСЯНА.