Чому навесні Кам’янеччина горить?
Працівники лісової охорони спільно з рятувальниками закликають не палити суху траву.
Весна. Наше чудове місто і ближні мальовничі села поринули в аромати цвіту і їдкого диму від спалювання трави. Ми мріємо про європейський рівень життя, але щороку власноруч нещадно палимо нашу землю і труїмо себе шкідливим димом. Причина таких дій українців – низька обізнаність та дань звичці, яка передавалась з покоління в покоління.
Міфи, через які люди палять траву:
Міф перший. Не виросте нова, бо стара їй заважає. Ні, це не так!
Допомагати новій траві з’явитись на світ шляхом спалення старої – це все одно, що виривати молочні зуби ще до того, як вони почнуть хитатись, аби чимшвидше виросли постійні. Такі дії безглузді, жорстокі і протизаконні. Всьому свій час. Стара трава не заважає появі нової! Погляньте на дикі пагорби, вони гарні і зелені саме тому, що їх ніхто не чіпає.
Міф другий. Попіл від спаленої трави – це добриво для землі. Ні, абсолютно точно це не так!
Прекрасним добривом для землі є стара трава, яка перегниє і дійсно удобрить землю.
Чому НЕ можна палити стару траву
- Спалюючи траву, ви спалюєте родючий шар чорнозему, який відновлюватиметься десятками років.
- Дим від трави містить безліч токсичних речовин, серед яких і канцерогени.
- Вогонь вбиває дрібних тваринок, комах, пташок і несе нищівний удар по екосистемі території. Сильно страждають від вогню і медоносні бджоли.
- Палити траву – труїти себе і навколишніх. Такий дим особливу шкоду несе дітям. Це гірше, ніж цигарки. Такий дим отруйний, він викликає захворювання очей, крові і викликає онкозахворювання легенів.
- Горіння трави може легко перейти в повноцінну пожежу з усіма трагічними наслідками.
– Як тільки зійшов сніг, у нас одразу більшає викликів. Ще 28 лютого гасили 2 пожежі в один день. Одна відбулась прямо в центрі міста, на вул.Замкова. Тоді димом обволокло весь центр. І туристам, і містянам це створювало суттєвий дискомфорт і несло шкоду здоров’ю. Друга ж пожежа взагалі мала сумні наслідки. Біля с.Слобідка-Рихтівська горіло 2 га сухої рослинності, вогонь перекинувся на плодові дерева, багато з них згоріли. Пожежу вдалось зупинити і не допустити ще більших втрат, проте на відновлення саду знадобиться багато фінансів і років важкої праці. Для власника угіддя це суттєві збитки, – розповідає заступник начальника 6-ої державної пожежно-рятувальної частини Олег Миколайович Гула. – На жаль, люди часто не усвідомлюють, що вогонь – це не іграшка, а некерована стихія. Куди вітер дмухне, туди він і піде. Хтось підпалює лише маленький шматочок, а виникає масштабна пожежа. Дуже важливо, щоб батьки пояснювали небезпеку вогню дітям. Необережне поводження з вогнем – часта причина виникнення пожеж. От, наприклад, 3 квітня біля с.Ісаківці саме через дитячі пустощі загорілась суха рослинність і вогонь перекинувся на приватну земельну ділянку. В результаті виникла масштабна пожежа, яку гасили і місцеві жителі, і наша бригада пожежників. Вдалось приборкати стихію і мінімізувати збитки, але це ще один приклад того, що вогонь – це не іграшка.
Що ж тоді робити?
Не палити траву! Дочекатись, поки весна вкриє все навколо гарним зеленим килимком різноманітних трав.
На своїй же клумбі навесні краще просапати землю разом зі старою рослинністю.
Що буде, якщо люди перестануть підпалювати суху траву?
- Повітря в нашому краї стане чистішим, а люди – здоровішими.
- Значно знизиться кількість пожеж.
- Зекономляться кошти, які йдуть на гасіння пожеж і відновлення пошкоджених територій.
- Нас буде оточувати буйна зелень, а не чорні згарища.
- Ми нарешті почуємо таки справжній запах весни, аромати квітів і квітучих садів.
Не треба труїти себе і співвітчизників. Не спалюйте нашу матінку Україну.
Ольга Савицька.