Ваші гроші — у ваших руках
Засідання колегії РДА, що відбулося 29 липня, було присвячене розгляду двох питань – про виконання районного, селищного та сільських бюджетів за І півріччя 2016 року та реформування системи надання адміністративних послуг у Кам’янець-Подільському районі.
Згідно з доповіддю начальника управління фінансів Олександра Федика, за звітний період виконання зведеного бюджету за власними доходами загального фонду забезпечено на 218,4%, зверх затверджених призначень надійшло 13028,1 тис.грн. Бюджети сільських та селищної рад власних доходів отримали 11353,4 тис.грн., 7041,2 тис.грн. — додаткового фінансового ресурсу.
Основним джерелом доходів залишається податок на доходи фізичних осіб, його надійшло в сумі 12223,8 тис.грн., або 183,9% від плану. Але це далеко не межа, бо ж район продовжує втрачати значні суми, зокрема в частині легалізації заробітної плати та її виплати менше мінімального розміру. За інформацією ОДПІ, відсоток недобросовісних роботодавців, котрі практикують видачу грошової винагороди найманим працівникам нижче гарантованого державою мінімального розміру, зростає. Якщо у січні таких було 22 особи, то у травні вже 56.
За словами Олександра Федика, скарби валяються у нас під ногами, їх треба просто підняти. Так, у районі не на повну використовується ще одне таке вагоме джерело поповнення районної казни, як земельний податок, якого надійшло 5597,8 тис.грн. Тож сільських голів націлювали активізуватися щодо здачі земель в оренду, адже в цілому в районі її орендовано 64,3% (в межах населених пунктів) та 72,7% (за межами).
Особливо ж доповідач наголосив на питанні необхідності перегляду орендних ставок на землю, розмір яких подекуди не вкладається в рамки здорового глузду. Найбільше договорів за заниженими ставками укладено в Староушицькій селищній (13), Устянській (13), Крушанівській (6), Кульчиївецькій (5) сільських радах. Ще й досі зустрічаються договори, за якими земля віддається в оренду практично задарма — по 35-40 грн. за 1 га.
Як запевнив Олександр Григорович, значимим резервом наповнення районного бюджету міг би стати туристичний збір, однак представниками готельного бізнесу за І півріччя сплачено в казну всього лише 2,2 тис.грн., і це при тій умові, що в сезон туристичні об’єкти заповнені на 100%. Елементарні математичні розрахунки свідчать, що надходження від цього виду податку повинні бути в десятки разів більшими. В той же час, зокрема в напрямку Устянської територіальної громади, успішно функціонують заклади відпочинку та проживання, які не сплачують до бюджету жодної копійки.
Негативно відбивається на соціально-економічних показниках району значна сума податкового боргу, що становить 3212,2 тис.грн. Найбільшими боржниками до місцевого бюджету є квартирно-експлуатаційний відділ м.Чернівці, ТОВ «Подільська будівельна компанія», ПП «Подільськенерго», НПП «Подільські Товтри», СТОВ «Мрія».
У другій половині звіту начальник управління фінансів зупинився на виконанні видаткової частини бюджету в сумі 164975,3 тис.грн. З них на нарахування та оплату праці бюджетників, котру сплачено в повному обсязі, — 49257,0 тис.грн., на оплату спожитих електроносіїв – 4725,7, на державне управління — 5427,4, на утримання закладів освіти — 32488,1, фінансування закладів охорони здоров’я — 21396,1, установ культури — 4858,5 тис.грн. тощо.
Начальник управління надання адміністративних послуг Наталія Куц інформувала про стан реформування системи надання адміністративних послуг у районі, що полягає в спрощенні процедури, забезпеченні їх доступності та зручності для громадян та суб’єктів підприємництва. Тому коло функцій структури розширюється, за станом на 1 липня список поповнився послугами в сфері прийому документів для реєстрації громадських формувань із статусом юридичної особи. Закономірно збільшується кількість охочих отримати кваліфіковану допомогу. Так, за звітний період центром надано 9131 послугу, що на 39,4% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Платних послуг з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців реалізовано в розмірі 261,8 тис.грн.
Юлія ЛІЧКЕВИЧ