КАМ’ЯНЕЦЬКОМУ ЕНЦИКЛОПЕДИСТУ – 70

Автор: | Опубліковано Наші ювілеї Немає коментарів

Нещодавно у відділі краєзнавства Кам’янець-Подільської центральної міської бібліотеки ім. Костя Солухи відбувся вечір-портрет «Знавець Кам’янця-Поільського», присвячений 70-річчю від дня народження (14 січня) знаного та шанованого у місті й далеко за його межами журналіста, історика і краєзнавця Олега БУДЗЕЯ. Зала була заповнена дощенту. Поздоровити ювіляра зібралися рідні, колеги і друзі. Всі, хто з ним працював і знає його високі професійні та особисті якості.

Перш за все Олег Васильович відомий в нашому місті як краєзнавець. Взяти б його дослідження історичних подій, місцевостей і відомих постатей Кам’янеччини, які він публікував в місцевій пресі. Але найбільш відомим його твором з цієї тематика є науково-популярне видання «Вулицями Кам’янця-Подільського» (Львів, 2005). Робота, після свого виходу, стала прикладом відданості справі для вже досвідчених краєзнавців і натхненням для нового покоління тих, хто хоче присвятити себе цій науці. Як зазначив міський краєзнавець Олександр Комарніцький, якось перебуваючи на Довжку, виникла потреба негайно знайти вулицю Кам’янецьку, тож одразу зателефонував Олегу Васильовичу і він дохідливо пояснив як до неї дістатися. І це не один такий випадок, коли до ювіляра зверталися по допомогу.

Відомий Олег Будзей не тільки своїми краєзнавчо-історичними розвідками. Він також пише вірші. Перший його вірш надрукували ще в далекому 1980 році в газеті «Прапор Жовтня» (зараз «Край Кам’янецький»), а в 2000 – вийшла поетична збірка «З архіву душі».

І задавалося б, для однієї людини цього цілком достатньо – бути поетом і дослідником рідного краю. Та тільки не для Олега Будзея. Він також реалізував себе як математик, програміст і громадський діяч. Ще в далекому 1974 році, закінчивши з відзнакою фізико-математичний факультет Кам’янець-Подільського педагогічного інституту (тепер Кам’янець-Подільський національний університет імені Івана Огієнка), залишився в ньому працювати. Адже вважався перспективним математиком. Проте не зміг там закріпитись. За доносом інститутського партійного діяча, який звинуватив молодого лаборанта в «неблагонадійності», Олега Васильовича звільнили, і шлях в інститут йому був закритий. Тому пішов працювати вчителем математики в сільські школи. А потім, через декілька років, знайшов роботу в Кам’янець-Подільському проектно-конструкторському бюро автоматизованих систем управління, швидко і успішно опанувавши нову для себе професію програміста. Водночас активно займався громадсько-політичною діяльністю. Був одним із тих, хто стояв біля витоків кам’янецького Народного Руху України і став міським депутатом на перших вільних виборах в 1990 році.

Не перелічити усіх добрих слів, які лунали на адресу Олега Будзея того дня. Проте всі погоджувались в одному – без нього культурне, громадське і наукове життя Кам’янець-Подільського було б значно бідніше, а багато яскравих сторінок з історії міста ще б досі чекали свого висвітлення. За такої нагоди заступник голови Кам’янець-Подільької міської організації «Просвіта» Анатолій Паладійчук на вшанування ювіляра за допомогою старовинного грамофона відтворив майже сторічну платівку із записом «Щедрика» Миколи Леонтовича.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар