ВАКЦИНАЦІЯ РОЗПОЧАЛАСЯ
Ми уже повідомляли на сторінках газети, що 12 березня до міста доставили 800 доз індійської вакцини AstraZeneca (CovidShield) для першого етапу вакцинації медичних працівників, які працюють з ковідними хворими. Саме цій темі, а також останнім новинам про поширення в місті коронавірусної хвороби, був присвячений брифінг, який відбувся у середу, 17 березня, за участі директора Центру ПМСД Тетяни Кузняк, начальника міського управління охорони здоров’я Юрія Пливанюка та в.о. директора КП «Кам’янець-Подільська міська лікарня» Тетяни Дідич.
На момент брифінгу, як повідомила Тетяна Іванівна Кузняк, було щеплено 180 осіб. З них – 141 медичний працівник, 30 військових і 9 громадських діячів. Перед початком вакцинації медпрацівники, які займаються щепленням, проходили дводенне навчання і забезпечені всім необхідним для проведення вакцинації.
– Наразі серед вакцинованих дехто скаржиться на незначне підвищення температури, головний біль, сонливість. Можливі побічні дії вакцини прописані в інструкції, аби запобігти їм, можна приймати ліки, які знімають негативні симптоми, – зазначила директор Центру ПМСД. Разом з тим вона вказала на малу кількість вакцинованих медиків. За її словами, це пояснюється тим, що багато з медперсоналу вже перехворіли і мають імунітет. Хоча, як показують дослідження, у більшості сильний імунітет зберігається приблизно до 3 місяців, тому вже за місяць тим, хто перехворів на ковід, можна робити щеплення.
Підтримує свою колегу і очільник міської медицини Юрій Пливанюк, який визнає, що темпи вакцинації, на жаль, наразі незадовільні. «Потрібно вакцинувати всіх охочих, паралельно проводячи роз’яснювальну кампанію серед населення, а медики, які затягують зі щепленням, повинні в такому випадку підписати письмову відмову, щоб мати змогу використати їхню вакцину іншим», – зазначив Юрій Васильович.
Стосовно етапів вакцинації, то зараз закінчується перший етап і розпочинається другий, під час якого робитимуть щеплення від ковіду усім медпрацівникам, незалежно від того, чи вони контактують з хворими, а далі йдуть громадяни віком від 80 років. Спочатку вакцинація проходитиме в медичних закладах, але починаючи з третього етапу, постійні кабінети для вакцинації будуть відкриті в амбулаторіях сімейної медицини по вул. Космонавтів, 8 та по вул. Героїв Небесної сотні, 48. Всі вакциновані кам’янчани перебуватимуть на постійному зв’язку із сімейними лікарями, а в разі виникнення побічних симптомів, то вони фіксуватимуться і вноситимуться в базу даних для аналізу.
Що ж до ситуації з COVID-19, то є вже більш досконалі експрес-тести, які мають 90% ефективності і визначають діагноз за 15 хвилин, це дозволяє в переважній більшості не робити ПРЛ-тести, а швидше приступати до лікування.
На жаль, не радує містян, як і всіх жителів країни, статистика по COVID-19. Уже зараз центральна міська лікарня майже вся заповнена – з 80 місць 79 зайняті, – розповіла Тетяна Дідич. У найближчий час планується розгорнути ще 30 додаткових ліжок, з них 8 – з кисневою підводкою. У районній центральній лікарні наявні 140 ліжкомісць. У разі подальшого зростання захворюваності планують довести їх до 260.
Ще однією поганою новиною є те, що теперішній вірус більш агресивний, ніж він був на початку спалаху епідемії. В місті ця пошесть вже забрала сотню людей. Середній вік тих, хто перебуває на стаціонарному лікуванні, суттєво помолодшав: з 70-80 до 50-60 років. Почастішали пневмонії і супутні ускладнення. Якщо ще влітку 2020 року перебування дітей в стаціонарі з COVID-19 було щось зовсім не типове, то тепер такі випадки трапляються все частіше і частіше. Підхопити інфекцію, за словам Юрія Васильовича, стало легше. Наприклад, 10% усіх зареєстрованих на даний час випадків, це пацієнти, які в минулому хворіли на коронавірусну хворобу. Тому він ще раз закликав містян дотримуватись всіх карантинних норм, зазначивши при цьому, що найбільш надійним способом запобігти поширенню вірусу є вакцинація.
Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.