ЛЮБИТЬ ДІТЕЙ І ЖИВЕ НИМИ

Автор: | Опубліковано Долі людські Немає коментарів

Сонцю всміхаємось, до всіх вітаємось, раді зустрітися знов.

Ми українці, ми щиро братаємось, дбаєм про мир і любов.

(слова Л. Желізник, гімн ЗДО «Веселка»).

Процеси глобалізації та інтеграції, що відбуваються у світі й Україні зокрема, ставлять високі вимоги до сучасного фахівця, який має вміти не лише орієнтуватися, а й ефективно управляти ситуацією, процесом, колективом, творчо опановувати комунікативні дії, проявляти організаторські здібності у швидкозмінних умовах суспільної та професійної діяльності. Саме такими компетентностями володіє Людмила Францівна ЖЕЛІЗНИК, завідувач ЗДО «Веселка» Кам’янець-Подільської ОТГ (з 1991 р.). Серед основних її якостей можемо назвати високий професіоналізм, педагогічну майстерність і патріотизм.

Людмила Францівна народилася у с.Колибаївка Кам’янець-Подільського р-ну 14 грудня 1949 р. Закінчила з відзнакою Бродівське педагогічне училище (1969 р.) та Кам’янець-Подільський педагогічний інститут імені В.П. Затонського (1987 р.) за спеціальністю вчитель початкових класів, вчитель музики. Працювала вчителем російської мови та літератури, початкових класів. У її творчому доробку – 52 роки педагогічного стажу. Вона – спеціаліст вищої категорії, вчитель-методист, вихователь-методист, відмінник освіти України (2004 р.). За багаторічну сумлінну працю на освітянській ниві Людмила Желізник нагороджена численною кількістю грамот, відзнак, премій районного та обласного рівнів, медаллю «За трудовое отличие» (1986), за особливі заслуги перед українським народом – Почесною грамотою Верховної Ради України (2017 р.), за сприяння прогресивному розвитку освіти в області та державі загалом, управлінську і педагогічну діяльність Л.Ф. Желізник висвітлено в презентаційному виданні «Дошкілля Хмельниччини» (2010 р.), в енциклопедії освіти Хмельниччини (2017 р.).

Професійна зацікавленість завідувачки ЗДО полягає у глибокому, обґрунтованому, суспільно і особисто мотивованому інтересі до управлінської діяльності, ціннісному ставленні до професіоналізму, вміннях об’єднувати колектив навколо спільної мети та ставити конкретні індивідуальні завдання, об’єктивно оцінювати підлеглих, створювати позитивний соціально-психологічний клімат у колективі. За словами Людмили Желізник, у закладі працюють тільки ті, хто любить дітей і живе ними. Її підлеглі впевнені, що їхні таланти, знання й досвід тут цінують і знаходять їм застосування. Завідувачка забезпечує для всього колективу можливість професійного та особистісного розвитку – доступ до актуального та інноваційного педагогічного досвіду, дієвих психологічних і педагогічних практик, фахової літератури, щорічних різнотематичних семінарів, конференцій, круглих столів, методичних об’єднань, творчих звітів і тренінгів за участю викладачів і студентів Кам’янець-Подільського національного університету, наукових співробітників та провідних фахівців національного природничого парку «Подільські Товтри», методистів районного відділу освіти, керівників ЗДО Кам’янець-Подільського району, вчителів початкових класів Довжоцького НВК. До прикладу, засідання районного методичного об’єднання «Наступність між дошкільною та початковою ланками освіти в контексті впровадження Нової української школи» (2019 р.). Одним із доказів професійного зростання працівників закладу є педагогічна діяльність Н.А. Желізник і Н.Л. Кашуби (спочатку на посаді вихователів ЗДО «Веселка», згодом – завідувача РМК (2015-2020 рр.), експерта інституційного аудиту Державної служби якості освіти в Хмельницькій області (з 2021 р.) і методиста дошкільної та початкової освіти РМК (2013-2020 рр.) відділу освіти Кам’янець-Подільської райдержадміністрації відповідно).

Вихователі ЗДО «Веселка» неодноразово брали участь у професійних конкурсах, займаються інноваційною навчально-методичною і науковою діяльністю, зокрема, проектною та технологіями ейдетики, музейної педагогіки. Ними розроблено і опубліковано ряд навчально-методичних посібників: «Країно моя» (2009 р., 21 пісня для дітей на сл. і муз. Л. Желізник, В. Франчука, уклад. В.М. Франчук); «Музейна педагогіка в освітньому просторі сучасного ДНЗ» (2016 р., укл. О.О. Жиго); «Криниця – життєдайне джерело» (2019, укл.: О.О. Жиго, О.М.Коломий), «Веселкові енциклопедії» з еколого-патріотичного виховання (2020 р.): «На гостину до тітоньки Черепахи» (укл.: Жиго О.О., Коломий О.М.), «Раз комашка, два комашка» (укл. : Желізник О.П., Жиго О.О), «Танцювала риба з раком» (укл.: Жиго О.О., Поліщук М.Г.), «У господарстві бабусі Марусі» (укл.: Жиго О.О., Опольська Л.М.), що містять хрестоматійний матеріал, цікаві факти, пісні, казки, вірші, легенди, конспекти занять відповідної тематики, Qr-кодування. У закладі неодноразово створювались міні-музеї («На природі», «Шкатулки», «Старої книги», «Ляльки», «Машинки»). Сьогодні діють унікальні музеї «Іграшки дітей світу» (79 іграшок із 49 країн світу) та «Близнят села Довжок» (34 пари).

Патріотизм Л. Ф. Желізник полягає у самовідданому служінні вихованню молодого покоління, адже за словами видатного психолога і науковця І. Беха, «зберегти й відстояти свою державу можуть громадяни, які люблять Батьківщину, свій народ і готові самовіддано служити їхнім інтересам. Вони національно свідомі, …сприяють громадянському миру та злагоді в суспільстві».

Аби освітній заклад працював як єдиний організм, Людмила Францівна докладає зусиль до згуртування членів колективу та громади села під час розв’язання тих чи інших питань освітньої чи фінансово-господарської діяльності ЗДО. Зокрема, багаторічна співпраця з Довжоцьким спиртовим заводом, місцевою радою, благодійниками задля належної організації дозвілля, здорового харчування та літнього відпочинку дошкільників. Завдяки глибокій турботі про добробут, естетичний і культурний розвиток рідного села Людмилу Францівну Желізник неодноразово обирали депутатом сільської та районної рад.

Завідувач закладу дошкільної освіти не стоїть осторонь проблеми наступності дошкільної та початкової ланки освіти. У 2012 р. керівниками Довжоцького ЗДО і НВК було укладено угоду про взаємодію педагогічних колективів, що здійснюється за інформаційно-просвітницьким, методичним і практичним напрямами (перехресне відвідування занять, спільність педагогічних кадрів (логопед і вчитель музичного мистецтва), зустрічі з випускниками тощо).

Окремою сторінкою в управлінській діяльності Л.Ф. Желізник є зворотній зв’язок із батьками дітей, вивчення їхніх поглядів на освітній процес, патріотичне, моральне виховання, сімейних ідеалів, пріоритетів, цінностей для врахування в майбутній роботі, спілкування з родинами, надання їм змоги глибше ознайомлюватися з педагогічним середовищем, де перебуває їхня дитина. Керівник ЗДО стоїть на позиції діалогізму, співпраці та конструктивних рішень. Серед розмаїття форм педагогічного всеобучу батьків позитивно зарекомендували себе лекції, конференції, диспути, дискусії, круглі столи з обміну досвідом родинного виховання, з формування оптимальної позиції батьків щодо етнопедагогізації освітньої діяльності, обговорення педагогічної літератури, інформаційні стенди, відеодобірки з питань сімейного виховання.

Велику увагу в своїй діяльності працівники ЗДО «Веселка» приділяють духовному та моральному вихованню дітей. Це організація таких заходів духовно-морального спрямування, як на «Різдво Христове всі ся радуймо», «Доброта святого Миколая», «Великодні дзвони», «Покрова Божої Матері», храмове свято села тощо.

Управлінська і педагогічна діяльність Людмили Желізник має авторитет у соціумі. Вона заслужила повагу, довіру жителів села, колег і батьків вихованців, є взірцем високої людяності та професіоналізму.

Потрібно відзначити ерудицію й комунікативні вміння Людмили Францівни, які дають змогу їй гнучко використовувати свої знання для відображення і перетворення дійсності, установлювати й підтримувати доцільні взаємини з людьми в процесі управлінської діяльності, конструктивно аргументувати свою позицію, вміння слухати і чути. Мовлення керівника збагачене народними прислів’ями і приказками, вона знає понад 100 українських народних пісень, близько 100 коломийок.

На усі виклики життя Людмила Желізник відповідає наполегливою працею та розсудливістю. З її вуст часто звучать поради: «Не хвилюйся, в Господа всього багато для всіх, треба потерпіти, почекати і добросовісно працювати. Буде і на твоїй вулиці свято», «Людиною керує страх і бажання». Ніхто не виходить зі стін закладу без щедрого гостинця з «теплої руки», без мудрих настанов. Гостинна, ввічлива, кожного зустріне і проведе.

Серед ділових рис керівника закладу дошкільної освіти «Веселка», що обумовлюють успішність виконання професійної діяльності, виділимо також ініціативність, креативність, чесність, відповідальність, працелюбність, життєлюбність, рішучість, практичність, організованість, цілеспрямованість, наполегливість, самокритичність, доброзичливість, чуйність, тактовність, співчуття, допитливість. Людмила Желізник – поборниця правди, не терпить брехні, зради, підлості, халатності, нещирості й підлабузництва.

Особистість Людмили Францівни Желізник є прикладом гарної жінки, люблячої дружини й турботливої матері та господині, берегині домашнього затишку. В її невеликій квартирі завжди затишно, ситно і велелюдно. Надійною опорою та однодумцем для Людмили Францівни є її чоловік Дмитро Михайлович Желізник – інспектор (1978-1995 рр.) і очільник відділу освіти Кам’янець-Подільської райдержадміністрації (1997-2005 рр.), нині голова Кам’янець-Подільської районної профспілки працівників освіти і науки України. У подружжя велика родина (4 дітей, 7 онуків, 1 правнучка). Нащадки Дмитра Михайловича і Людмили Францівни Желізників також патріоти, оскільки живуть і працюють на благо України. Діти, онуки перейняли управлінські якості від батьків: Михайло Желізник – голова Кам’янець-Подільської районної державної адміністрації (2010-2014 рр.), голова Колибаївської ОТГ (2015-2020 рр.), депутат Кам’янець-Подільської міської ради (з 2020 р.), Дмитро Желізник – директор Ходоровецької ЗОШ I-III ст., Валентина Желізник (Потанська) – начальник відділу загальної середньої та позашкільної освіти, кадрового забезпечення управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, Галина Желізник – директор Довжоцького будинку-інтернату для громадян похилого віку та осіб з інвалідністю Хмельницької обласної ради, онуки Михайло Желізник – помічник судді Кам’янець-Подільського міськрайонного суду, Олександр і Марія Желізники – студенти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Людмила Францівна Желізник – майстер своєї справи, працелюб, ерудит, талановитий організатор і психолог, харизматичний лідер, творча особистість. Керівниця впродовж багаторічної управлінської діяльності забезпечує успішний розвиток і функціонування закладу дошкільної освіти «Веселка» Кам’янець-Подільської ТГ, її життєве кредо базується на загальнолюдських цінностях Істини, Добра і Краси.

Людмила МОСКОВЧУК, кандидат педагогічних наук, академік Міжнародної академії Інноваційних  технологій, старший викладач кафедри теорії та методик початкової освіти Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар