КОЛИ КРАЩЕ ОБРІЗАТИ ВІДЦВІЛІ КУЩІ
Бузок. Щодо цього красеня точиться чимало суперечок. Любителі зрізувати його квіти на букети аргументують тим, що наступного року кущ цвістиме ще рясніше. Насправді обрізувати суцвіття краще після того, як кущ вже відцвіте. Це не дасть йому можливості зав’язати насіння, на утворення якого витрачає багато сил. Зрізування на букети, в принципі, також активізує появу нових квіткових бруньок надалі, але робити це треба помірно. Суцвіття зрізають секатором і в жодному разі не обламують. Можна також після цвітіння видалити пагони, що загущують кущ, перехрещуються між собою, а також порость. А ось формуюче обрізування краще відкласти до осені.
Спірею у народі недаремно називають нареченою. Адже під час її цвітіння складається враження, ніби приміряє на себе пінисто-біле вбрання. Якщо вам не потрібне насіння, обріжте суцвіття одразу ж після того, як відцвітуть, до найбільш молодого відгалуження. Це стимулює ріст молодих пагонів.
Жасмин садовий також потребує обов’язкового щорічного обрізування. Видаляють не лише суцвіття, а й сухі, малопродуктивні, зламані, старі або хворі пагони. Якщо цього не робити, кущ швидко набуде досить неошатного вигляду, особливо зважаючи на те, що дуже схильний до загущення. Можна також укоротити довгі пагони, щоб надати кущу красивої форми.
Півонії, що відцвіли, також потрібно обрізати. Інакше кущ і вигляд має недбалий, і витрачає зайві сили. Обрізають верхівку пагона з квіткою до першого листочка. Остаточне обрізання знадобиться вже восени. Якщо ж зробити це одразу після цвітіння, кущ ослабне і не зможе закласти квіткові бруньки на наступний рік. Деревоподібні півонії обрізають також після цвітіння. Вони зацвітають набагато раніше традиційних трав’янистих і вражають розмірами та фантастичної краси квітами. Активно розмножуються самосівом, завдяки чому навколо них можна нерідко побачити молоденькі кущики. Тож якщо бажаєте їх розмножити в такий спосіб, можливо, не поспішайте брати в руки секатор і зрізати квіти.
Важливо! Якщо обрізати бузок, жасмин садовий чи спірею рано навесні, квітів можна не дочекатися. Тож усьому свій час. Рано навесні їх хіба що підрізають із санітарною метою, видаляючи пошкоджені, такі, що загущують, та слабкі пагони. Будь-які роботи з обрізування будуть ефективними та безболісними, лише якщо працюєте якісним інструментом. Секатор має бути добре нагострений. Для видалення товстих гілочок може знадобитись ножівка. Всі інструменти повинні залишати рівний зріз. Перед роботою їх дезінфікують.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА.