ПАТРОНАТНІ СІМ’Ї

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Останніми роками в Україні відбуваються кардинальні зміни у сфері соціального захисту і соціальної допомоги дітям. Головною метою цих змін є відмова від інституціональної державної опіки над дітьми, які опинилися у складній життєвій ситуації. Функцію опіки поступово буде передано до прийомних сімей і дитячих будинків сімейного типу. Реформу планується завершити у 2026 році. Її потребу чиновники пояснюють тим, що для дітей краще рости у сім’ї, ніж в інтернатах, де діти виховуються за віковими групами і не отримують того догляду, який може надати сім’я.

Проте залишаються випадки, коли дітей зі складними життєвими ситуаціями не потрібно забирати назавжди від рідних батьків, а тільки утримувати деякий час, допоки подальша їх доля не проясниться. Зараз функцію перетримки дітей виконують інтернати і будинки дитини, але після їх ліквідації цим мають займатися патронатні сім’ї.

Саме цій темі був присвячений круглий стіл під назвою «Патронат над дитиною – складова стратегії профілактики сирітства», що відбувся у День родини, 8 липня, в приміщенні фінансового управління райдержадміністрації.

Захід був організований Хмельницьким обласним центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ХОЦСССДМ). Крім керівництва цього закладу в особі його директора Тетяни Власюк, її заступниці Наталії Мельник, директора районної філії Івана Правника, а також співробітниці ХОЦСССДМ, практикуючого психолога Людмили Трепяк, участь у заході взяли перший заступник голови Кам’янець-Подільської РДА Ніна Фабіянська, представники сільських та селищної рад нашого району.

Для усіх була очевидною важливість розвитку інституту патронатного виховання у вирішенні проблеми сирітства. За словами першої заступниці голови РДА Ніни Фабіянської, тільки за шість місяців поточного року в районі без батьківської опіки залишилося 15 дітей. У районі щороку близько 30 дітей, що потрапили до скрутних життєвих обставин, направляються до центрів соціально-психологічної реабілітації (ЦСПР). Підстави вилучення таких діток із сім’ї різні – хвороба батьків, скрутний матеріальний стан, неможливість з тих чи інших причин забезпечити дитині нормальні умови, невиконання батьками своїх обов’язків, зловживання алкоголем чи наркотиками тощо.

Під час круглого столу мова йшла і про скорочення кількості співробітників ХОЦСССДМ Як поінформувала Тетяна Власюк, зараз в області залишилось лише 237 спеціалістів, тож патронатне виховання стає важливим чинником заміни їх у сфері соціального захисту дітей.

– Наразі на Хмельниччині є 103 прийомні сім’ї і 22 дитбудинки сімейного типу, але жодної патронатної сім’ї. Якщо найближчим часом ситуація не зрушить з мертвої точки, нас чекатимуть проблеми, адже з наступного року інтернати не прийматимуть дітей до 3 років, – зауважила Тетяна Михайлівна.

За задумом організаторів, патронат повинен стати центром психологічної реабілітації дітей з неблагополучних сімей. Патронатні сім’ї займатимуться тимчасовим доглядом, вихованням та реабілітацією дитини на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Протягом 3-6 місяців дитина перебуватиме у максимально наближених до нормальної родини умовах, де за її життя і здоров’я відповідатиме навчена спеціалістами патронатна сім’я. Тим часом біологічна сім’я під супроводом фахівця з соціальної роботи матиме можливість спілкуватись з дитиною, що значно підвищує шанси на нормалізацію стосунків у рідній родині.

Протягом зустрічі виступаючі закликали представників територіальних громад активно включатись у пошук кандидатів на роль патронатних сімей. Адже у цьому повинні бути зацікавлені в першу чергу саме органи місцевого самоврядування, на які, у разі чого, ляже соціальна і фінансова відповідальність за дітей з неблагополучних родин. Держава бере фінансування патронатних сімей на себе. Патронатний вихователь отримуватиме п’ять прожиткових мінімумів на місяць (станом на 1 січня 2020 р. – 10945 грн, оплата здійснюється за кожен день перебування дитини в сім’ї), на дітей передбачено два прожиткові мінімуми на місяць (станом на 1 січня 2020 р. – 3842 грн, для дітей віком до 6 років і 4790 грн, для дітей віком від 6 до 18 років).

Проте є певні умови, яким потрібно відповідати, щоб отримати статус патронатного вихователя. Ними можуть бути громадяни України не старше для жінок 60 років, для чоловіків – 65 років, які перебувають у зареєстрованому шлюбі та проживають на спільній житловій площі. Дозволяються утворювати патронатні сім’ї і одиноким громадянам, але за умови проживання дієздатних батьків чи дорослих дітей, які можуть бути помічниками. Кандидати повинні мати позитивний досвід виховання дітей, а вік їх рідних дітей має складати не менше 12 років. Потрібно мати власне або орендоване житло. Не мати судимостей. Стан здоров’я повинен дозволяти виховувати і доглядати дітей. Патронатний вихователь не повинен поєднувати свої обов’язки з іншою трудовою діяльністю, хоча це дозволено для його помічника.

На бажаючих стати патронатним вихователем чекають тренінги, де вони навчатимуться працювати з дітьми на професійному рівні. Саме на цьому етапі кандидати визначатимуть для себе, чи ця місія їм «по плечу».

Воно і не дивно, адже брати відповідальність за чужу дитину, за її майбутнє, здоров’я і благополуччя непросте завдання, і простих рішень тут немає.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар