Михайло Желізник: «Багатий той, хто ощадливо витрачає!»

Автор: | Опубліковано Освіта Немає коментарів

29 листопада в залі засідань районної ради відбулася нарада директорів шкіл району та завідуючих дошкільними навчальними закладами. в роботі зібрання під головуванням начальника відділу освіти РДА Олени Пронозюк брали участь голова райдержадміністрації Михайло Желізник, його перший заступник Ніна Фабіянська, заступник голови райради Остап Колотило, начальник фінансового управління РДА Олександр Федик, а також керівники шкіл та завідуючі дошкільними навчальними закладами району. Окрім того, на нараду були запрошені старший інспектор держтехногенної безпеки Олексій Стремінський, помічник головного лікаря районної санепідемстанції Ірина Коритник.

Порядок денний зустрічі передбачав розгляд декількох питань. Розпочали роботу з «приємної нотки», як висловилася головуюча, – виступу виховательки Староушицького ДНЗ «Подолянчик» Світлани Яковинчик, яка була делегатом від нашого району на ІІІ Всеукраїнському з’їзді працівників освіти, що відбувся 28 жовтня у Києві.

– Проведення такого з’їзду, – розповіла Світлана Яковинчик, – зумовлене потребою в глибокому аналізі сучасного стану та проблем освітньої галузі, вітчизняного й світового досвіду, визначення стратегії та основних напрямів подальшого її розвитку. На розгляд зібрання було запропоновано низку актуальних питань освіти. Зокрема, регіональні делегати обговорювали проект Національної стратегії розвитку освіти в Україні на 2012-2021 рр., розглядали питання про Етичний кодекс українського вчителя тощо. Відкриття зібрання проводилося за участю Прем’єр-міністра України Миколи Азарова та Міністра освіти і науки, молоді та спорту Дмитра Табачника. Останній розповів про затверджену Урядом Державну цільову програму розвитку професійно-технічної освіти на 2011-2015 рр., обсяг фінансування якої становить 3,5 млрд.грн.

Дмитро Табачник наголосив, що до кінця поточного року всі вчителі мають ліквідувати свою «комп’ютерну малописемність», і що в Україні варто нарощувати темпи «Хрестового походу» щодо поповнення дитячих садків. За останні 10 років в Україні на 2,5 мільйона зменшилося число школярів, що призвело до зниження кількості шкіл. А впродовж 20 останніх років ставлення до потреб довкілля було надто легковажним. Тому сьогодні понад 130 тисяч дітлахів перебувають в черзі на влаштування в дитсадок і лише 53% діток охоплені дошкільною освітою.

З другого питання порядку денного «Особливості викладання предмета «Захист Вітчизни» за новоствореною програмою» виступила методист районного методичного кабінету (РМК) Тамара Матвійчук.

– Предмет викладається впродовж трьох періодів – у 10-11 класах та під час навчально-польових зборів (розрахований на 18 навчальних годин), – зазначила в своєму виступі методист. – У кожному з них курс вивчається юнаками та дівчатами окремо. Дівчата за їх бажанням (і виключно за згодою батьків) навчаються за програмою для юнаків. Основи цивільного захисту, як розділ програми, для групи дівчат й хлопців є спільним.

Відзначила Тамара Матвійчук й активістів щорічних районних навчально-польових зборів, зокрема тих, які показали кращі результати в спортивній спартакіаді «Козаки Поділля». Серед них – Орининська, Приворотська, Слобідо-Рихтівська, Жванецька, Баговецька, Дерев’янська, Завалецька загальноосвітні школи І-Ш ст., Грушківський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія», Довжоцький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., колегіум», Староушицька спеціалізована школа І-ІІІ ст. екологічного напрямку, Гуменецький НВК «ЗОШ І-ІІІ ст., гімназія». Загалом, у спартакіаді І місце посіла Орининська ЗОШ, ІІ – Грушківський НВК, ІІІ – Довжоцький НВК. У області спортивну команду представляли Орининська та Приворотська ЗОШ, де посіли V місце з 26 команд області.

Леся Гончарик, методист РМК, доповіла з питання «Про стан та перспективи розвитку біологічної та екологічної освіти школярів у загальноосвітніх навчальних закладах району». Вона поінформувала присутніх про виконання шкільної навчальної програми з біології та хімії, зокрема, про проведення дослідів, експериментальних та лабораторних робіт, розповіла про результати роботи з обдарованими учнями, про їхні досягнення на всеукраїнських олімпіадах та ін.

– Великий внесок у формування знань і навичок з біології дає залучення школярів до позашкільної освіти, – наголосила методист. – Активно в цьому напрямку працюють Староушицька спеціалізована школа І-ІІІ ст. екологічного напрямку, Гуменецький НВК «ЗОШ І-ІІІст., гімназія», ЗОШ І-ІІІ ст.: Кадиєвецька, Врублівецька, Жовтнева, Ходоровецька, Приворотська, Кульчиєвецька, Баговецька, Дерев’янська, ЗОШ І-ІІ ст.: Гораївська, Нагорянська та Кам’янська. Активну участь учні району беруть й у міжнародному природничому інтерактивному конкурсі «Колосок», у осінньому етапі якого взяли участь 552 учні.

Гостра розгорнулася полеміка довкола питання про неналежний протипожежний стан загальноосвітніх та дошкільних навчальних закладів району. Його порушували в своїх виступах Михайло Желізник, Олексій Стремінський, Олена Пронозюк. Остання закликала директорів навчальних закладів та керівників дитсадочків дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки.

– Я розумію, що на все катастрофічно не вистачає коштів. Але якщо сьогодні їх вишукують на ремонти, шкільне приладдя, то невже їх не знайдеться, аби вбезпечити своє життя та тих, кого виховуєте? В навчальному закладі має бути бодай один діючий вогнегасник. Це потрібно не для «непроханої» перевірки відповідних інстанцій, а заради власного контролю над імовірною загрозою. При школі повинна працювати «Дружина пожежників», діти мають знати, що робити в разі виникнення пожежі, – сказала Олена Вікторівна.

Відтак вона поставила вимогу керівникам, аби навчальні заклади до 20 грудня прозвітували про виконання наказу відділу освіти (попередньо був розісланий по школах і ДНЗ) щодо проведення в школах та дитсадках «Тижня вивчення правил пожежної безпеки».

– Це питання актуальне. Адже з початку поточного року в нашій області, як це не прикро, сталася 891 пожежа, – продовжила начальник відділу освіти. – Здебільшого це наслідки пустощів дітей з вогнем та необережне з ним поводження. Днями на Хмельниччині стався прикрий випадок, коли загорілося прилегле приміщення школи. На щастя, пожежники вчасно підоспіли й ніхто не постраждав. Та коли проводилося службове розслідування, виникли розбіжності свідчень учнів школи та директора цього закладу. Директор стверджував, що приміщення не використовувалося в навчально-виховному процесі, а от діти запевняли, що в «потерпілій» будівлі були спортивний зал і бібліотека. Застерігаю: є 270 стаття кримінального Кодексу України про «Порушення встановлених законодавством вимог пожежної безпеки», що передбачає кримінальну відповідальність порушника (в даному випадку керівника установи) й «карається штрафом від 50 до 120 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на строк до трьох років», або «позбавленням волі на строк від трьох до восьми років», в залежності від обставин події.

Наостанок своє слово про роботу на освітянській ниві висловив і Михайло Желізник, який, зокрема відзначив, що освіта є пріоритетною галуззю держави й сьогодні її розвиток на державному, обласному та районному рівнях перебуває під особливим контролем влади. Голова РДА доповів про прогресивні зміни в цій царині, плани на найближчу перспективу.

– Директори шкіл, не сидіть на місці опустивши руки, а дійте, — наголосив Михайло Дмитрович. – Якщо потрібно, ходіть і оббивайте пороги необхідних інстанцій. Тільки покажіть результат. Ви ж керівники!

Також Михайло Желізник закликав до розумної економії. Сьогодні навчальні заклади району обігріваються двома типами опалення – газовим та електричним. Та існує в нашому районі й третій вид, «радянський» – пічне. Нині він потребує поступової заміни. Та для цього варто знати, на який економний вид обігріву шкільних стін району варто орієнтуватися. Тому й потрібно ретельно все зважити й підрахувати, до чого й закликав голова. Наостанок Михайло Дмитрович додав: «Багатий не той, хто багато заробляє, а той, хто ощадливо витрачає».

Ольга ОЛІЙНИК

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар