Вчасно виявлена хвороба – запорука ефективного лікування!

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, наразі близько 2 млрд. мешканців Землі борються з таким захворюванням, як туберкульоз. Щорічно цей список поповнюється 9 млн. пацієнтів, інфікованих паличкою Коха, а 3 млн. – потрапляють у сумну статистику смертності.

Два десятиліття Україна веде війну із цим підступним ворогом, про ураження котрим людина зазвичай дізнається надто пізно. Починаючи з 1993 року, хвороба перевищила епідеміологічний поріг, тож з того часу в Україні було оголошено епідемію туберкульозу. 2005 року фтизіатри зареєстрували найбільший рівень захворюваності на цю недугу – 84,1 на 100 тис. населення. Рік тому захворюваність на туберкульоз усіх форм в Україні склала 59,5 на 100 тис. населення. І хоч статистика свідчить про позитивні зрушення в боротьбі з сухотами, проблема туберкульозу легень продовжує стояти надто гостро. Тож який стан справ наразі із цією недугою, як уберегтися від неї та як розпізнати найперші симптоми, ми запитали у фтизіатра районної центральної лікарні Вікторії ЧЕРНОВОЇ.

– Епідемічна ситуація щодо туберкульозу в нашій області протягом останнього десятиріччя значно благополучніша, ніж у державі в цілому. Окрім того, рівень захворюваності на туберкульоз та смертності від нього в нас нижчий середньостатистичних в Україні. Його пік був зареєстрований 2006 року – 67 випадків на 100 тис.населення. А вже протягом 2010-2014 років відбулися позитивні зрушення, зокрема було стабілізовано захворюваність на всі форми туберкульозу, зменшилася питома вага деструктивних форм, поліпшилося бактеріологічне підтвердження туберкульозу, а також було стабілізовано захворюваність у дітей та підлітків. Минулого року рівень захворюваності на туберкульоз у області склав 56,8 на 100 тис. населення, а смертності – 8,8 на 100 тис. У Кам’янець-Подільському районі цей рівень протягом останніх трьох років коливається в межах 53-52,1 на 100 тис населення, смертність, відповідно, — 11,8-10,4.

Водночас на фоні поступової стабілізації епідемічного процесу загрозу становить поширення мультирезистентного туберкульозу та ко-інфекції (ВІЛ, СНІД, туберкульоз). За даними ВООЗ, в Україні мультирезистентний туберкульоз мають 16% хворих, яким вперше діагностували цю недугу, та 44% хворих із рецидивом захворювання. Показники захворюваності та смертності від поєднаної інфекції туберкульозу та ВІЛ збільшилась в 10 разів.

– Враховуючи все це, чи робляться якісь кроки в проведенні антитуберкульозної кампанії на рівні влади, адже в першу чергу мали б бити на сполох згори?

– 25 травня 2013 року рішенням XVIII сесії Кам’янець-Подільської районної ради була прийнята Програма протидії захворюванню на туберкульоз у районі на 2013-2016 роки, яка передбачає повний комплекс заходів, спрямованих на забезпечення контролю за епідемією в країні. Метою програми є поліпшення епідемічної ситуації шляхом зниження показників захворюваності та смертності населення від туберкульозу, запобігання розвитку хіміорезистентного туберкульозу, підвищення ефективності лікування, удосконалення системи підготовки медичних працівників, поліпшення лабораторної діагностики хвороби.

2014 року на протитуберкульозні заходи було виділено 119,6 тис.грн. із місцевого бюджету. Окрім того, 6,4 тис.грн. – районним відділом Червоного Хреста для здіснення медико-соціального супроводу хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі. 32,2 тис.грн. було виділено з Державного бюджету на тубпрепарати та 900 грн. — на придбання вакцини БЦЖ. Також у нас безкоштовне обстеження та лікування хворих на туберкульоз, проте не варто забувати й про те, що кожен сам повинен бути відповідальним за своє здоров’я.

– Вікторіє Анатоліївно, а чи є якісь найперші симптоми, в разі виникнення котрих варто звертатися за консультацією саме до фтизіатра?

Можна провести для себе своєрідне тестування, котре дозволить виявити захворювання на ранніх стадіях та дасть змогу більш ефективно його лікувати. Зокрема, поспостерігайте чи є у вас кашель або покашлювання більше 2-х тижнів, чи помітили ви останнім часом підвищену втомлюваність та слабкість, підвищену пітливість, особливо вночі. Варто непокоїтись, якщо з невідомих причин у вас зменшилася вага тіла чи протягом останнього часу відбулося підвищення температури тіла, має значення навіть незначне підвищення до 37-37,2. Також варто звернути увагу на задишку при незначному фізичному навантаженні та біль у грудях. Не варто оминати увагою й стресові ситуації, як-то  втрата близької людини, розлучення чи звільнення з роботи. Все це також може бути підгрунтям для розвитку хвороби. У зоні ризику перебувають і ті, хто має хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, діабет або інше захворювання, що призводить до зниження імунітету. І останнім пунктом цього списку є безпосередній контакт з хворим на туберкульоз протягом останніх 6-ти місяців. Відповідь “так” на більше ніж 3 запитання або на хоча б одне з перших ще не означає, що ви хворі на туберкульоз, але варто негайно обстежитись на наявність цієї інфекції, в першу чергу зробити флюорографію. Адже, впевнена, немає жодної поважної причини для того, щоб відмовитися від власного здоров’я та життя.

Як розповіла на завершення нашої розмови районний фтизіатр, туберкульоз є одним із найбільш небезпечних захворювань, яке проявляється пізно, коли вже завдано значної шкоди здоров’ю. А враховуючи те, що за останній рік наша країна пережила багато драматичних подій, що не може не позначитися на здоров’ї українців, через рік-два ми, на жаль, можемо очікувати зростання захворюваності на туберкульоз.

– Закликаю вас не бути байдужим до свого здоров’я та здоров’я близьких, — зазначила наостанок Вікторія Чернова.

Розмовляла Діна КУШНІР.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар