У саперів побільшає помічників

Автор: | Опубліковано Війна Немає коментарів

Завдяки унікальному нюху, витривалості та вірності собаки уже давно стали частинкою армії і помічниками для військових. Вони допомагають саперам шукати вибухонебезпечні предмети, прикордонникам – наркотики і зброю, або ж легко можуть затримати навіть найспритнішого диверсанта. Досі винахідники не знайшли приладу, який зміг би замінити винятковий нюх собаки. Тому й не дивно, що кінологи і службові собаки працюють у суцільній синергії, доповнюючи один одного й отримуючи максимальний ефект від такої діяльності.

 

З початку АТО/ООС, а згодом і повномасштабного вторгнення чотирилапих бійців у ЗСУ побільшало. Вони стали незамінними помічниками для саперів. Коли ми пізнаємо світ очима, собаки роблять це за допомогою чутливого носика. Працюючи злагоджено і без права на помилку, мінно-розшукові розрахунки прочісують десятки кілометрів й винюхують сотні мін і снарядів. Роботу виконують щоденно, незважаючи на погоду і часто роблять це на межі ризику.
Тож напередодні професійного свята – Дня Збройних Сил України – особлива увага кінологічним розрахункам: саперам і їхнім мінно-розшуковим собакам, які служать в 143 об’єднаному навчально-тренувальному центрі «Поділля» Сил підтримки ЗСУ. Тим більше, що віднедавна завдяки підтримці Євросоюзу в лавах ЗСУ собачок стало більше.
– Недавно Євросоюз надав Україні другу партію підготовлених міннорозшукових собак. Передача кінологам ЗСУ чотирилапих помічників після двотижневого адаптаційного курсу відбулася в Карпатському відділі Прикордонної служби РП в місті Нови Сонч. Наразі собаки завершують проходження сертифікації і найближчим часом разом зі своїми новими наставниками роз’їдуться по різним військовим частинам й виконуватимуть завдання за призначенням, – розповідає начальник кінологічної служби Командування сил підтримки полковник Петро БРУЖИНА. – Нагадаємо, що перші дев’ять собак-саперів Україна отримала цьогоріч у березні. Вони гарно себе зарекомендували, і вже працюють над очищенням деокупованих територій. Загалом Єврокомісія планує передати Україні до 2025 року 50 спеціально навчених собак та екіпірування для них.

Під час урочистої церемонії передачі собак українським кінологам, представник Єврокомісії Мартін Шайфер підкреслив, що російська агресія в Україні призвела до того, що в Україні зараз є тисячі мін і нерозірваних боєприпасів. Навчені собаки допоможуть саперам швидше ліквідувати смертоносне російське залізяччя.
Що таке працювати у такому тандемі і наскільки важливою є допомога пухнастих службовців, добре знає майстер-сержант Степан. Військовий роками відданий кінологічній справі, сам виховав не одного нюхача, з яким успішно виконував завдання як під час АТО/ООС, так і в перші місяці повномасштабного вторгнення. А про те, як його бельгійська вівчарка на кличку Бренд врятувала життя не лише своєму наставнику, а й групі військових, писали у ЗМІ. Чутливий ніс собаки зумів у темряві упіймати запах вибухівки, замаскованої в підвалі фсбшниками.
А недавно Степан повернувся із Польщі і не один, а ще з однією помічницею. Красуня одразу ж підкорила серце кінолога своєю енергійністю та непосидючістю. Враженнями від знайомства із новою напарницею поділився Степан:
– Навчання проходили німецькі, бельгійські і нідерландські вівчарки. Їх навчали інструктори-кінологи з країн ЄС, а підготовка відбувалася у Фінляндії, Бельгії і Люксембурзі, – розповідає військовослужбовець. – За два тижні до передачі усі прибули до Польщі на 2-тижневий адаптаційний курс. Власне, у перші дні мені в око впала бельгійська вівчарка на кличку Інес. 5 місяців вона навчалася шукати вибухонебезпечні предмети. Її перевага у тому, що знає й вміє це робити як у приміщенні, так і на відкритому повітрі в землі. Вона настільки вмотивована, що не любить сидіти у вольєрі, а весь час прагне працювати.
Знайомство із собакою видалося цікавим. Ми обрали один одного фактично одразу, хоча на Інес претендували ще двоє військовослужбовців. До речі, інструктори з ЄС за усім ретельно стежили і теж вирішували, кому і яка собака дістанеться. Вони помітили, що ми з собачкою одразу знайшли спільну мову, тому одноголосно вирішили, що Інес поїде у наш Центр. Через 5 днів ми з нею настільки потоваришували, що вона бігла уже не до свого колишнього інструктора, який стояв поруч, а одразу до мене.
Доки Степан розповідає про нову підопічну, бельгійська красуня ледь стримується на місці. Її чутливий ніс на відстані вловлює запах вибухівки, і саперка демонструє, що готова «до бою».
– Я підготував Бренда і Байрактара – бельгійських вівчарок. Інес, якій рік і два місяці, стане третьою нашою помічницею. Кожна собака індивідуальна. Інес, наприклад, сильно мотивована. Коли вона знаходить вибухонебезпечний предмет, відходить на півметра і, стоячи, завмирає. Інші дві собаки, навпаки, сідають. Інструктори з країн-партнерів НАТО мають дещо інший підхід до навчання, ніж у нас. Але результат маємо один – собаки, підготовлені що у нас, що в ЄС, активно шукають вибухонебезпечні предмети, чим допомагають саперам і роблять свій внесок у нашу перемогу.
Чотирилапі неабияк допомагають саперам. Металошукач – річ хороша. Але не там, де багато осколків, нюх собаки всюди вловлює запахи вибухівки.
До речі, під час перебування в Польщі кінологи з ЄС високо оцінили і відзначили професійний підхід до підготовки собак та бойовий досвід нашого військовослужбовця.
Зараз у кінологічному центрі 143 об’єднаного навчально-тренувального центру «Поділля» Сил підтримки ЗСУ собаки, яких Україні передав Євросоюз, проходять процес сертифікації. Тобто фахівці перевіряють їхні робочі якості, оскільки тварини вже навчені, вміють працювати, шукати вибухівку і вибухонебезпечні предмети.
Великі надії на нову підопічну – вівчарку Лізі – покладає військовослужбовиця Тетяна. Зараз цей дует притирається один до одного:
– Лізі я отримала від інструктора Тоні. Це міннорозшукова собака. Вона шукає тротил, пластид та інші вибухові речовини. Досить непогано працює. Коли я приїхала в Польщу, і нам показали всіх собак, одразу ж запримітила Лізі. І хоча перший контакт був складним, але з часом нам вдалося все налагодити. Після отримання сертифіката нас залучатимуть до виконання бойових завдань на деокупованих територіях. Сподіваюся, що ми знайдемо чимало мін, очистимо наші родючі землі і багато користі принесемо нашій державі.
Не може всидіти на місці ще одна бельгійська вівчарка на кличку Белла.
– Ця малінуа дісталася мені від інструктора Мішеля, – розповідає військовослужбовець Віталій. – Вона має енергійний характер, однак що стосується пошуку, то тут проявляє зацікавлення, все винюхує ретельно і без поспіху. Не зупиниться, доки не знайде. Гарна собака, і ми швидко знайшли з нею контакт. Коли отримаємо сертифікат, працюватиме на виїздах з пошуку мін і артснарядів. Адже сьогодні Україна вже найбільш замінована країна у світі. А війна досі триває, тому роботи у саперів буде вдосталь. Дякую інструкторам з Євросоюзу, які готували собак для Збройних Сил України. Разом ми зможемо швидше і якісніше очистити українську територію від всього російського.

Служба зв’язків з громадськістю 143 об’єднаного навчально-тренувального центру «Поділля» Сил підтримки ЗСУ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар