СТОЯТЬ НА ЗАХИСТІ ТИХ, ХТО ЩЕ НЕ МОЖЕ СЕБЕ ВБЕРЕГТИ
Служба у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради знана не тільки на Хмельниччині. Вона відома в Україні і за її межами. Постійне тримання руки на пульсі правових новацій, скрупульозний підбір кадрів, помножені на бажання ретельно виконувати свої посадові обов’язки, уміння знаходити неординарні рішення, іноді навіть у досить складних ситуаціях, зробили колектив служби (тривалий час її очолює Лілія Бевз), серйозною і дієздатною командою, спроможною апробовувати на своїй базі новітні підходи у роботі, які згодом можуть поширюватись на інші регіони України.
Міський голова Михайло Посітко своїм розпорядженням нещодавно створив колегію служби у справах дітей для погодження вирішення питань, що належать до компетенції служби у сфері соціально-правового захисту і профілактики правопорушень серед дітей. Туди увійшли керівники, фахівці структурних підрозділів міськради та державних органів, причетних до роботи з дітьми. У даному випадку такий проєкт є новацією і у разі його успішного опробування у Кам’янці-Подільському він може бути імплементований на інші території держави.
Виконуючи покладені на неї чинним законодавством України обов’язки, Служба у справах дітей Кам’янець-Подільської міської ради забезпечує організацію заходів соціально-правового захисту дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, усиновлених дітей та тих, які перебувають у складних життєвих обставинах. Враховуючи той факт, що на території нашої громади проживає майже 20 тисяч дітей, із них 2,5 тисячі – це діти, які мешкають у сільській місцевості, – роботи, з головою. На обліку у службі перебуває 195 дітей. Із них 37 – це ті, хто опинився у складних життєвих обставинах, де батьки ухиляються від виконання своїх обов’язків, 12 дітей навчаються в інституційних закладах. 48 – усиновлених мешканцями громади, майже сто дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. По кожній дитині складено індивідуальний план роботи з виведення її особисто та родини з кризової ситуації. Службою спільно з іншими структурами (освітою, поліцією, Центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді) здійснюється постійний контроль за умовами проживання, виховання, розвитку, навчання дітей, розробляються і втілюються заходи, спрямовані на захист прав та інтересів, у першу чергу дитини, надання її батькам, за потребою, комплексу послуг та соціальних допомог, діти залучаються до загальноміських заходів.
Важливим чинником нині є робота комісії з питань захисту прав дитини, яка сприяє забезпеченню реалізації її права на життя, охорону здоров’я, соціальний захист, сімейне виховання та всебічний розвиток. Адже, розглядаючи звернення одного з батьків, чи ухвалу суду, комісія, у першу чергу, підтримує інтереси дитини. Саме за її рішеннями затверджуються висновки виконавчого комітету як органу опіки та піклування. Тільки у 2024 році комісією розглянуто майже 400 питань в інтересах дітей, влаштовано в групи притулку дошкільного закладу освіти № 17 27 дітей, які потрапили в зону ризику, залишилися без належного батьківського піклування.
Минулого року міська служба у справах дітей отримала 71 повідомлення про малолітніх громадян, які постраждали внаслідок домашнього насильства. Повідомлення надходили від національної поліції, з навчальних закладів, з Урядового контактного центру та інших інформаційних ресурсів. У більшості випадків діти ставали свідками домашнього насильства через конфлікти між батьками: сварки, побиття. Усі звернення ретельно вивчено, ті, що підтвердились, розглянуто на засіданнях комісії з питань захисту прав дитини.
Нині Україна переживає важкі воєнні часи. Найважче зараз живеться літнім людям і, звичайно, – дітям. З перших днів повномасштабної російської агресії Кам`янець-Подільський став приймати внутрішньо переміщених осіб, у т.ч. з дітьми. Особливо слід виділити питання надання органом опіки та піклування статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Такий статус в місті отримало 812 дітей, із них у 2024 році – 255.
Якщо далі розвивати тему внутрішньо переміщених осіб, то не можна не оминути увагою питання дитячого будинку сімейно типу, який релоковано з міста Попасна. Дитбудинок, у якому перебуває семеро дітей, має наміри залишитися у нашій громаді, адже благодійний фонд придбав для нього житло. Однак попаснянські чиновники ще й досі вагаються, яку позицію їм зайняти: чи відпустити, чи надалі тримати ситуацію у підвішеному стані. Між службами у справах дітей тривають перемовини. Загалом, у Кам`янці-Подільському дитбудинків сімейного типу є два. Другий – передано Орининською сільською радою, у якому виховується 10 дітей.
Крім ДБСТ, у місті впроваджено систему усіх форм сімейного виховання. Найбільш поширеною є опіка/піклування. Як правило, на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, беруть родичі, таких у громаді 95. У місті функціонує 4 прийомних сім’ї, де виховується 8 дітей. Одну із них утворено у 2024 році. Найгуманнішою формою для дитини залишається усиновлення. Тут якраз в єдину канву мають зійтись моральні, етичні, законні і чисто людські аспекти. Але, за словами Лілії Едуардівни, різні бувають ситуації. Для прикладу вона розповіла історію, коли у родини усиновителів народилась власна дитина, і вони відторгнули усиновлену, мотивуючи неправильною її поведінкою. Звісно, для дитини — це була трагедія. Бувають випадки, коли приходиться мирити батьків з дітьми після того, коли останнім відкрилася таємниця усиновлення. «Ми проводимо бесіди, – ділиться Лілія Бевз, – і на завершальному етапі попросимо батьків обійнятись з дитиною. І коли вони обіймаються, звісно, плачучи, то плачемо і ми…». Загалом службою у справах дітей здійснюється контроль щодо проживання та забезпечення виховання дітей, усиновлених жителями нашої громади.
На особливу увагу заслуговує питання створення у Кам`янці-Подільському патронатних сімей. Патронат – це тимчасовий догляд, виховання і реабілітація дитини в родині патронатного вихователя на період подолання дитиною і її батьками складних життєвих обставин. Такі практики виховання є складовою соціальної роботи у розвинутих країнах і набули поширення в Україні. Це єдиний спосіб держави реально фінансово допомогти дитині, яка опинилася у складних життєвих обставинах, і нагода підняти із соціального дна батьків, які потрапили туди через алкоголізм, наркоманію, відсутність роботи, хвороби чи якісь інші несприятливі фактори. Однак за кількістю таких сімей Хмельниччина пасла задніх у нашій державі. За справу взялась команда Лілії Бевз. У Кам`янці-Подільському створено дві патронатних сім`ї. Першою дитиною, яка потрапила у новостворену патронатну сім`ю, була дівчинка. У батька – це єдина донька, мама уже двічі позбавлена батьківства відносно двох дітей, одна дитина померла. Проте, це не стало наукою на майбутнє… Дівчинка у патронатній родині знайшла підтримку і взаєморозуміння. У цей час її батьки продовжували вести асоціальний спосіб життя. Пиятика взяла верх, через що обох судом позбавлено батьківських прав. Історія має щасливе завершення. Дитина зараз перебуває під опікою сім’ї хрещеного батька, є доглянутою і в безпеці.
Приклад кам`янчан унаслідували й інші служби у справах дітей. Нині в області створено уже понад двадцять патронатних сімей.
Якщо торкатися теми соціального сирітства, то воно в нашій країні зростає, у першу чергу за рахунок родин, які потрапляють у складні життєві обставини. Причини різні. Але мета у служби у справах дітей одна: стати на захист тих, хто ще не може себе вберегти – наймолодших членів суспільства, організувати роботу усіх структур, покликаних для цього.
Надія ЄРМЕНЧУК.
Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.