РАЙОН БЕРЕСТИ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Це дерево я розшукую у нашому місті вже третій рік. Досі про нього, як, мабуть, і багато інших, не знала. Жодної інформації, жодного спогаду в літературі, аж доки в одному з польських перекладів не натрапила на цю назву. Випадково дізналася, що в місті був район Берести, який кудись безслідно зник…

Коли запитала в науковців про це дерево, мені відповіли, що в нашому місті вони ростуть. Минулої осені ми з членом «Українського клубу» Миколою Панасюком побачили, де росте берест.

Але нещодавно вирішила самостійно вирушити на пошуки цих дерев і таки знайшла! Майже три десятки нарахувала! Адже найвиразніше дерево пізнається за квітами. Моя інтуїція і на цей раз не підвела. У нашому парку збереглася давня алея берестів, і один з них, найпотужніший з усіх в об`ємі, – більше трьох метрів. У сквері Танкістів росте сім дерев, на Гунських криницях – п`ять. Долівка довколо береста якраз у цей час вкриваєтья білими пелюстками. До речі, я запитала у десятка кам`янчан, що це квітує так щедро сьогодні? На жаль, лише вісімдесятитрирічний Валентин Олексійович знав відповідь… Справді – це квітне берест.

Краєзнавиця, журналістка, вчителька за освітою Ганна Черкаська із Запоріжжя у своїй статті про берест пише, що він «росте у нас тисячоліттями: його знали і князі, і гетьмани. На Хортиці вирубали всі дуби, почали викорчовувати ендеміки й насаджувати не властиві нам дерева – каштани, які гинуть у чужій землі, айланти, софори, катальпи. І рослинам мука, і ми страждаємо… Совєти вбили нескорені пороги, поховали Великий Луг, на місцях козацьких монастирів, могил влаштували смердючі болота-водосховища… Нинішні політичні мародери довели злиденний люд до тотального вирубування гаїв, вітропорів, усього»…

«Український клуб» вже більше трьох років займається збереженням пам`яток природи і ставить за мету обрати дерево-символ Кам`янця-Подільського. Але, на жаль, берест навіть не згадали в списку переліку об`єктів природно-заповідного фонду міста, затвердженого міською радою. А воно – одне з найдавніших слов`янських святинь, нарівні з дубом.

Це дерево сягає у висоту до 30 м і живе до 300 років! В Інтернеті пишуть, що в об’ємі берест набирає 1 – 1,5 м.

То скільки ж років нашому бересту, що зростає в парку?

Юлія ЛИСКУН, голова міського осередку ВГО «Український клуб», журналістка.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар