ПОВ’ЯЗАЛИ ДОЛЮ З ПРИРОДОЮ
День працівника лісу – це професійне свято, яке за традицією відзначаєтеся золотої осені. Зайве нагадувати, яке значення відіграє лісове господарство для економіки держави і для навколишнього середовища. А професія лісівників потребує не лише знань, відданості роботі, а ще й усвідомлення відповідальності перед поколіннями, які житимуть після нас, бо від того, наскільки професійно і відповідально вони ставляться до роботи, залежить, яким буде ліс, природа через століття.
Тож напередодні професійного свята здобутками державного підприємства «Кам’янець-Подільське лісове господарство» та планами на майбутнє ділиться з читачами «Краю Кам’янецького» його директор Валерій Леонідович ПУСТИЛЬНИЙ.
Працюємо стабільно та маємо гарні економічні показники
– Лісівники ДП «Кам’янець-Подільське лісове господарство» опікуються 25 тисячами гектарів державних лісів на території Дунаєвецького, Кам’янець-Подільського та Чемеровецького районів. Більшу частину зелених територій складає природно-заповідний фонд, що знаходиться в межах території об’єкта державного значення Національного природного парку «Подільські Товтри».
Господарська діяльність направлена на покращення природоохоронних фукцій лісів, збереження їх біорізноманіття, підвищення стійкості до негативних факторів впливу навколишнього середовища, поліпшення якісного складу та продуктивності лісів шляхом проведення заходів з формування й оздоровлення насаджень та робіт з відновлення лісів.
Працюючи в умовах обмеженого лісокористування, відсутності державного фінансування, збільшення податкового навантаження, де крім рентної плати за ресурси, державою введено додатковий податок на лісові землі, підприємство працює стабільно та має гарні економічні показники. За 8 місяців сплачено платежів до бюджету та єдиного соціального внеску на суму майже 11,8 млн гривень.
До бюджетів місцевих територіальних громад сплачено 747,2 тисячі гривень так званої рентної плати за лісові ресурси, 688 тисяч гривень – податок на лісові землі, 2,3 мільйона гривень – податок з доходів фізичних осіб.
Ліс – це своєрідний конвеєр
Ліс – це культура поколінь. Тривалий період вирощування деревостанів не дає побачити творцям кінцевий результат, тому щоб залишити нащадкам високопродуктивні діброви, лісівники підприємства на основі досвіду попередників та сучасних технологій щоденно працюють, дбають аби не переривався ланцюг лісовирощування. І як би не звучало дивно: вирощування лісів – це своєрідний конвеєр. Більше 9 мільйонів зароблених коштів підприємством спрямовано в першу чергу на покращення якості та підвищення продуктивності лісів. На сьогодні виконано комплекс лісогосподарських заходів з формування і оздоровлення лісів на площі 350 га, де отримано 5,5 тисячі кубометрів деревини, проведено відтворення лісів на площі 45 гектарів, вирощено в розсадниках до 200 тисяч штук сіянців лісових порід, ведеться догляд за молодими насадженнями в обсязі 300 гектарів. Виконується повсякденна та значна робота лісової охорони з профілактики та недопущення самовільних рубок і лісових пожеж.
Самофінансування лісогосподарського виробництва на власному ресурсі – запорука стабільної роботи держлісгоспу. Тому життєво важливою є вимога часу – організувати ефективне використання всіх лісових ресурсів для отримання максимальних фінансових надходжень у касу підприємства. Для використання низькосортної деревини на підприємстві організовано випуск дров колотих, паливної тріски, для цього придбано пересувні подрібнювачі, стаціонарні дровоколи та встановлено сушильну камеру, аби за потреби максимально забезпечити заклади соціальної сфери, жителів регіону альтернативними видами палива. Налагоджено реалізацію з доставкою за фіксованими цінами паливних дров населенню, особливо жителям Кам’янець-Подільського району, де через обмеження державою лісокористувань, їх не вистачає для задоволення попиту.
Розширення послуг
Сьогодні лісгоспом взято напрямок на розширення рекреаційних послуг, розвитку побічних користувань для виробництва недеревної лісової продукції. У лісових насадженнях та на спеціально створених плантаціях заготовляється лікарська й харчова сировина. Для покращення використання ділянок сільгоспугідь у складі лісового фонду, частина з них засівається зерновими культурами. Постійно йде реалізація декоративного садивного матеріалу з лісових розсадників, функціонує пасіка.
Для підтримки в лісах рекреаційних, естетичних та виховних функцій, створено шість зон відпочинку, екологічні стежки, лісові просвітницькі центри. Найбільш відвідуваним є «Миньковецький дендропарк,», де проводяться ексурсії, заходи з екологічної та лісівничої освіти, надаються послуги для проведення відпочинку, святкування та відеозйомок урочистих подій. Лісівники вкладають багато зусиль, аби пізнавати власну місцевість та її унікальність. Всі роботи, які проводяться з будівництва, благоустрою та обслуговування рекреаційних об’єктів, здійснюються за власні кошти підприємства та силами працівників лісової охорони, тому відпочиваючі повинні поважати цю працю: не нівечити споруди, не смітити, берегти лісові насадження, щоб затишно було усім, хто завітає сюди релаксувати.
З думкою про майбутнє
Дбають на підприємстві і про свою зміну. В лісгоспі організовано та успішно функціонує три шкільні лісництва: Кадиєвецьке, Миньковецьке та Малієвецьке, які допомагають лісівникам при посадці лісу, заготівлі лісового насіння, виготовленні та розвішуванні гніздівель. Правда, цьогоріч в умовах карантину юні лісівники займались вивченням лісівництва тільки на онлай уроках.
Лісгосп завжди надає благочинну допомогу садивним матеріалом для озеленення школам, церковним громадам, сільським та міським радам, природоохоронним організаціям.
Лісівники працюють прозоро і відкрито. Вся інформація, що стосується діяльності підприємства, розміщується і оновлюється на сайті лісгоспу, проводиться обговорення всіх лісогосподарських заходів з місцевими громадами. Відбуваються роз’яснювальні зустрічі з місцевим населенням щодо питань охорони, збереження та використання лісових ресурсів, вирішуються соціальні питання. Лісгосп вдячний усім, хто по-справжньому любить ліс та цінує працю лісівників і готовий допомагати.
Якщо не любити свою професію, ліс, рідний край, не виростуть гарні дерева. Жоден лісівник підприємства не шкодує для цього власних зусиль і терпіння, незважаючи деколи на протистояння самої природи. Тож не дивно, що маємо гарні та міцні молоді посадки, доглянуті насадження – запоруку високопродуктивного лісу, який буде служити нашим дітям, внукам і правнукам.
Творці лісу
Підбиваючи підсумки зробленого в переддень свята, хочу відзначити кращих «творців лісу», які захист і примноження лісового багатства краю вважають справою свого життя. Це лісничі Василь Гаджук, Олег Носа, майстер лісу Олександр Фурманчук, лісники Володимир Балан, Руслан Бурковський, Олександр Зосич, вальники лісу Павло Опольський, Петро Гончар, Андрій Корчинський, Григорій Боднар, водії, які вивозять деревину, – Володимир Осіпов, Сергій Драчов, Володимир Зеленецький, Олександр Сізов, трактористи Микола Пастух, Віталій Гринчевський, Олександр Хованець та багато інших.
Разом з тим хочу привітати наших славних ветеранів, колег, усіх тих, хто пов’язав свою долю з лісом. Бажаю вам та вашим родинам мирного неба, міцного здоров’я, щастя, благополуччя та сімейного затишку!