Літописне минуле Жванця відтепер доступне кожному
Унікальна книжка нещодавно побачила світ завдяки наполегливості та завзятості двох кам’янчан – молодшого наукового співробітника НІАЗ «Кам’янець», археолога Руслана Нагнибіди та наукового співробітника, філолога Ірини Ладоренко. Вирішивши упорядкувати історичне джерело другої половини ХІХ століття, написане російською мовою чотирма священиками з 1869 по 1898 рік про важливі події, що відбувались у їхньому містечку, наукові співробітники навіть не сподівалися, що у них народиться унікальна книга — «Літопис Свято-Троїцької церкви містечка Жванця».
26 лютого у Галереї мистецтв Кам’янець-Подільського історичного музею-заповідника (колишньому будинку духовної семінарії, в якому і навчались всі священики, що вели «Літопис»), свіжо віддруковану у львівській друкарні «Априіорі», книгу презентували широкому загалу міста над Смотричем.
Як зауважує Руслан Васильович, у їхньому творінні більше зображується світське життя людей того часу, їхніх побут, світогляд, моральність, ніж справи церковні, тож книга стане надзвичайно цінним джерелом не лише для істориків та священників, але й для звичайних поціновувачів художнього слова. Як розповіла Ірина Ладоренко, хоч їй і довелося добряче потрудитися над чотирма різними почерками, проте все ж книга надзвийно легко і швидко читається, і не може залишити байдужим.
Планується, що презентація літопису стане початком низки подібних заходів у різних куточах Україні і першою сходинкою у розгадці ще недосліджених таємниць історичного минулого Х-ХІІІ століть Середнього Подністров’я.
Діна КУШНІР.