ГАРЯЧОЇ ВОДИ З 15 ТРАВНЯ НЕ БУДЕ
.
З 15 травня КП «Міськтепловоденергія» припиняє в Кам’янець-Подільському подавати гарячу воду. Про причини такого кроку 11 травня на брифінгу розповіли виконуючий обов’язки генерального директора підприємства Сергій Боднар та заступник гендиректора з економічних та правових питань Світлана Лень.
Причиною такого кроку є те, що тепловодопостачальникам економічно невигідно здійснювати генерацію гарячої води в літній сезон. Оскільки, за їх словами, занадто малий об’єм споживання (12 тисяч кубів на місяць порівняно з Хмельницьким, де споживання сягає 120 тисяч кубів). Лише 40% від кількості абонентів, які користуються централізованим опаленням, мають ще гарячу воду.
Водночас КП «Міськтепловоденергія» має значну заборгованість за спожитий газ, яка на 1 травня складає 98,8 млн грн, із яких міський бюджет повинен компенсувати різницю в тарифах за цей опалювальний сезон у розмірі 61,4 млн грн. Дебіторська ж заборгованість населення за послуги з опалення і гарячого водопостачання наразі складає 78,4 млн грн.
При цьому газотрейдер виділив на травень лише 300 тисяч кубів газу за ціною 7,5 тисячі гривень за 1 тисячу кубів. Цього вистачить якраз до середини травня. Якщо ж підприємство захоче продовжити генерувати гаряче водопостачання, то буде змушене купувати газ уже по 28,6 тисячі гривень. При цьому трейдери відмовляються відпускати блакитне паливо за пільговою вартістю на наступні місяці у разі наявності боргу в теплогенеруючих компаніях.
Як повідомили комунальники, наразі такий борг є майже в кожній компанії, бо згідно з меморандумом послуги ними надаються за заниженими тарифами, які має компенсувати держава і територіальні громади, але за умов війни цього годі чекати.
На додачу: за травень КП «Міськтепловоденергія» зможе зібрати з комунальних послуг не більше 1 млн грн. Це за умови, що споживачі вчасно розрахуються. Тоді як на придбання газу за цей період потрібно приблизно 14 млн. Отже знову нарощування боргів на 13 млн. Та й тариф тоді на гарячу воду потрібно збільшувати більше ніж в 2,5 рази (з 88 грн за кубометр до 235 грн).
Зокрема не останню роль відіграють і особливості системи теплопостачання та гарячого водопостачання в місті. У нас великі відстані від котелень та ТЕС до будинків, і тому при транспортуванні іноді втрачається до 74% теплової енергії при нормативі 15,8%.
Не вирішує проблеми і перехід на альтернативні види палива, тобто щепу. Ціна на неї все одно є високою, приблизно такою, як і на газ.
Відповідно за умови воєнного стану, надходження коштів в міжопалювальний сезон буде зменшуватись навіть порівняно з минулими роками, а видатки зростатимуть. В той же час потрібно акумулювати ресурси і готувитися до наступного опалювального сезону: здійснювати літні ремонти мереж, обладнання. Тож тепловики не бачать іншого виходу, як до жовтня припинити гаряче водопостачання.
Проте залишати все на самоплив і міська влада, і енергетики не будуть. Планується, як розповіла Світлана Лень (за сумісництвом депутат міськради), при міськраді створити спеціальну комісію, яка буде шукати шляхи вирішення цього питання в майбутньому.
Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.