АБИ КАРТОПЛЯ РОДИЛА
Ще у 1980-х роках Анатолій МОНДЗОЛІВСЬКИЙ почав у колгоспі, де працював головним агрономом, упроваджувати безвідвальний обробіток ґрунту. Свій город припинив орати з 2004 року. «Для того, аби земля щорічно відновлювала свою родючість, потрібно всі пожнивні рештки повертати назад у ґрунт як поживу для мікроорганізмів та черв’яків, – вважає Анатолій Степанович. – Усі рослинні рештки, в тому числі бур’яни, залишаються на грядках. Окрім того, щойно площа вивільняється від урожаю, її засівають сидератом.
Ось і нинішнього року з ділянки, що була засіяна тритикале (житниця), картоплі зібрали майже вдвічі більше, ніж там, де сидерат не застосовувався. Анатолій використовує лише елітний посадковий матеріал картоплі нових високопродуктивних сортів української та зарубіжної селекції. Щосезону на своїй ділянці він вирощує десятки нових сортів. Отриманий урожай (посадкові фракції) реалізує як насінний матеріал на ринках та виставках по всій Україні.
Під картоплю город не переорюється, а тільки поверхнево обробляється. Анатолій стверджує, що достатньо лущення, дискування чи плоскорізного обробітку без перевертання пласта.
– Я давно відмовився від оранки, – розповідає господар. – За ці роки без плуга земля відновила свою природну родючість і незалежно від погоди – дощ чи посуха – дає незрівнянно вищий урожай. У ґрунті масово розмножилися черв’яки і корисні мікроорганізми, які буквально пожирають усі пожнивні рештки.
Більше того: чим більше органіки на поверхні, тим кращі умови ми створюємо для цих невидимих трудівників. А щедро поливаючи землю отрутохімікатами і добривами, вбиваємо все живе, що підриває природну родючість чорноземів.
– Що стосується захисту картоплі від шкідників і хвороб, – веде далі хазяїн обійстя, – я вже давно розв’язав для себе цю проблему: тільки біологічний метод, з широким застосуванням підживлень мікроелементами та хелатними формами добрив по листю. Чим сильніша рослина, тим стійкіший її імунітет та опір шкідникам і хворобам. Тепер є величезна кількість різноманітних біопрепаратів для захисту бульби. Особисто я проти колорадського жука застосовую біопрепарати АКТОФІТ або СЕЗАР, діють безвідмовно щороку. Стосовно хвороб, то повинен сказати, що після переходу на органічні методи землеробства, відмови від оранки і застосування мінеральних добрив рослини набагато менше хворіють, і потреба в хімічному захисті від фітофтори і різноманітних шкідників часто взагалі відпадає. Водночас зауважу, що якість вирощеної продукції поліпшується в рази. Картопля має незрівнянні смак і аромат. Те ж саме стосується і помідорів, огірків, баклажанів і всієї городини, яку ми вирощуємо.
Ще хочу відзначити одну загальновідому особливість картоплі: вона любить м’які, розсипчасті ґрунти. Так ось, на нашому городі зараз стан орного шару такий, що картоплю можна «копати» руками без лопати. Це при тому, що в сусідів, які традиційно вдаються до оранки, земля під час збирання врожаю більше схожа на камінь, особливо у серпневу спеку.
Стосовно мінеральних добрив рекомендую тим, хто від них поки що не може відмовитися, застосовувати їх локально, тобто вносити безпосередньо в лунку при посадці, а щоб нейтралізувати підвищену кислотність ґрунту, додавати попіл, який, окрім усього набору мікроелементів, має такий необхідний картоплі калій.
Тетяна РОЗДОБУДЬКО.