Як приготувати якісний ґрунт для розсади

Автор: | Опубліковано Поради 1 Коментар

Майбутній урожай розсадних культур прямо залежить від якості ґрунту, у якому їх вирощують. Знайте: не існує універсального ґрунту, що підходить для всіх рослин, адже кожна з них висуває свої вимоги до складу ґрунтової суміші.

Залежно від вирощуваної культури ґрунтова суміш для розсади може складатися з різних компонентів. Але в будь-якому разі вона має відповідати певним вимогам. Так, у ґрунті для розсади повинні бути присутніми всі живильні речовини, які необхідні рослині для нормального росту й розвитку, їхній вміст має бути збалансованим. Крім органіки, в ґрунтосуміші мають бути макро- і мікроелементи в доступній для рослин формі. За структурою, грунт повинен бути легким і пухким, щоб коріння рослин одержувало достатню кількість повітря. Ще один важливий параметр – вологоємність: ґрунтова суміш повинна добре поглинати й утримувати вологу. Рівень кислотності (рН) має бути в межах 6,5-7, тобто ґрунт повинен мати нейтральну реакцію. У ньому не повинно бути хвороботворних мікробів, насіння бур’янів, спор грибів та іншої «погані», здатної погубити молоді рослини. Якісний ґрунт для розсади має бути абсолютно чистим, без домішок важких металів, відходів шкідливих виробництв і т.п. Підходящий ґрунт – запорукаа здорової розсади. Як же підготувати якісну ґрунтову суміш?

Гарним вважається такий ґрунт, у якому присутні як органічні, так і неорганічні компоненти. У якості органічних компонентів для ґрунтової суміші можна використовувати дернову землю (її заготовлюють заздалегідь – улітку нарізають дернину квадратами й укладають у штабелі); городню землю (беруть прямо із грядок); листяну землю (компост, приготовлений винятково з опалого листя); перегній; компост; торф; лушпайки соняшника; подрібнену яєчну шкаралупу; деревний попіл. До неорганічних належать річковий пісок; перліт (екологічно чистий матеріал, що володіє нейтральним рН і не утримує важких металів); вермикуліт (пористий, екологічно чистий матеріал, містить невелику кількість калію, кальцію та магнію); гідрогель (полімер, що володіє високою вологоємністю); керамзит; подрібнений пінопласт.

Ґрунтосуміш (розсадний ґрунт) – це суміш органічних компонентів (торф, городня земля, компост, деревна кора і т.д.) з домішкою неорганічних (пісок, перліт, мінеральні добрива та ін.). Розсадний субстрат – це все, що може замінити ґрунт (тирса, перліт, гідрогель, пісок, мінеральна вата та ін.).

Якщо хочете виростити якісну розсаду, стежте за тим, щоб у ґрунтосуміш не потрапили компоненти, що активно розкладаються, та глина. Справа у тому, що при додаванні у ґрунт свіжого гною, листя, що неперепріло, або чайної заварки може початися процес їх розкладання, при якому буде виділятися тепло й зменшуватися кількість азоту в субстраті. А для молодих рослин і те, й інше є дуже шкідливим. Якщо температура ґрунту підніметься вище 30°С, коріння розсади може загинути. Також у жодному разі не додавайте в ґрунтосуміш глину – з нею ґрунт стане більш щільним, важким, буде гірше пропускати повітря й вологу. У такому субстраті ніжні сіянці будуть хворіти і, зрештою, можуть навіть загинути.

Щоб розсада не зазнавала сильного стресу після висадження на постійне місце, ґрунтову суміш для її вирощування рекомендують готувати на основі городньої землі. Але в ній за сезон накопичується величезна кількість шкідливих мікроорганізмів, збудників хвороб і личинок шкідників. Щоб земля з городу не була джерелом інфекції, її перед використанням треба знезаразити. У домашніх умовах зробити це можна чотирма способами: проморожуванням, прожарюванням, пропарюванням, протравлянням.

Метод проморожування полягає в тому, що мішок із землею під час сильних морозів (-15-20°С) на кілька днів виносять на вулицю. Після промерзлий ґрунт на 3-5 днів затягають у тепле приміщення, щоб «розбудити» зимуючих шкідників і насіння бур’янів. А потім знову виставляють на мороз. Таку процедуру проробляють не менше 2-3 разів.

При прожарюванні ґрунт розсипають на металевій таці шаром до 5 см, злегка воложать і поміщають на 30 хвилин у прогріту до 70-90°С (не вище!) духовку. Після охолоджують і використовують для готування ґрунтосуміші.

Пропарювання – дуже діючий спосіб знезаражування ґрунту, який до того ж насичує його вологою. Для цього землю насипають у друшляк і, постійно помішуючи, протягом 7-8 хвилин тримають над каструлею з киплячою водою. Остиглий ґрунт можна використовувати для готування субстрату.

Протравляння – це, мабуть, найпростіший спосіб знезаражування ґрунту. Він полягає в проливанні ґрунту рожевим розчином марганцівки

 

Поділитися в соціальних мережах
Коментар
  1. Posted by дмитро

Додати коментар