Закон прийняли – мусимо платити

Автор: | Опубліковано Новини Немає коментарів

Нещодавно Президент підписав Закон «Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання». Нормами цього Закону визначено порядок оснащення будівель та окремих приміщень вузлами комерційного обліку, їх обслуговування, заміни та абонентського обліку. А також особливості зняття показів лічильників та відповідного розподілу обсягу спожитих комунальних послуг, формування рахунків на оплату комунальних послуг. Метою закону визначено перехід на 100% облік споживання теплової енергії, гарячої та питної води за допомогою лічильників і закладення принципу, згідно з яким кожен споживач буде оплачувати тільки ті обсяги комунальних послуг, які він фактично спожив.

Лічильники на тепло і воду відтепер стали обов’язковими для всіх. А в багатоквартирних будинках (а такими вважаються і блокові будівлі на дві-три квартири, яких багато у селищах) упродовж двох років слід установити ще й загальнобудинкові (спільні для всіх користувачів послуг) лічильники незалежно від того, є у квартирах індивідуальні прилади обліку чи ні.

Зрозуміло, що в пересічних громадян одразу виникає запитання: хто заплатить за все це? Заплатить споживач із власної кишені. Примітно, що лічильники і досі майже у всіх випадках встановлювалися коштом власників житла. Вартість робіт закладалась у тариф на тепло- та водопостачання. Відтак ми роками оплачували встановлення лічильників навіть після того, як купили та обладнали ним помешкання за власний кошт. Тарифи після встановлення приладів обліку не переглядались і передбачені на це кошти зі структури тарифу не вилучалися. При цьому лічильник був… власністю виконавця послуг. Після набуття чинності нового закону споживач платитиме за лічильник і його встановлення лише один раз, а за обслуговування — у визначених законом випадках та при особливій потребі.

Як повідомили в КП «Міськтепловоденергія», ініціює встановлення загальнобудинкових лічильників виконавець комунальної послуги. При цьому, у споживача залишається право самостійно купити лічильники, надавши їх для встановлення, або самостійно обладнати свій будинок обліком. Якщо ж співвласники будинку не хочуть встановлювати такий вузол обліку самостійно, оператор встановлює його, а відповідні витрати стягує зі співвласників будівлі у вигляді внеску за встановлення вузла комерційного обліку, який розстрочується на визначений термін. Оплата за ремонт, обслуговування та повірку загальнобудинкових теплових лічильників відпер також повністю лягає на плечі споживачів.

Квартирні лічильники (вузли розподільного обліку) споживачі повинні встановлювати виключно за власний рахунок. Ремонт, обслуговування та повірка таких лічильників також здійснюватиметься виключно за рахунок споживача. З 2015 року вартість цих робіт закладалася до тарифу на водопостачання. Тепер же складову на обслуговування лічильників з нього виключено, а вартість цих послуг сформована в окрему плату.

Як наслідок, це вплине і на розміри оплати послуг. Позбавившись складової на обслуговування квартирних лічильників, вартість централізованого водопостачання знизиться.

14 вересня НКРЕКП прийняло Постанову щодо коригування тарифу на холодну воду. Відтепер для споживачів КП «Міськтепловоденергія» вартість холодного водопостачання із використанням внутрішньобудинкових мереж становитиме 10,00 грн./м куб. (замість 10,15 грн.), без використання внутрішньобудинкових мереж (приватний сектор) – 9,61 грн./м куб. (замість 9,62 грн.) Тарифи на водовідведення змін не зазнають і залишаться на рівні 7,85 грн./м куб. (із використанням ВБМ) та 7,45 грн./м куб. (для приватного сектору). Згодом у бік невеликого зменшення будуть відкориговані й тарифи на централізоване гаряче водопостачання.

Урядовці запевняють, що завдяки цьому закону на три чверті знизиться обсяг необлікованих витрат води у внутрішньобудинкових системах та скоротиться споживання теплової енергії протягом 1-3 років у середньому на 15-20%, що своєю чергою сприятиме зменшенню використання газу та зменшенню об’ємів парникових газів.

У законі сказано, що після встановлення загальнобудинкового лічильника споживач отримуватиме рахунки «лише за реально спожиті ресурси». Але! Якщо ви живете у багатоквартирному будинку, то навіть маючи вдома індивідуальні лічильники, будете зобов’язані платити за воду, що витекла з дірявої труби у підвалі, чи інші технічні негаразди, які призвели до неконтрольованої втрати тепла і води. За задумом Уряду, це має спонукати громадян більше дбати про стан будинкових мереж.

Олеся МИХАЛЬЧИК.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар