Божі комахи, або Хоббі кам’янчанина Артура Савицького, що лікує
Артур САВИЦЬКИЙ (медик за фахом) більше 30 років займається бджолами. Пасіка була ще у його діда. Тож для Артура Миколайовича бджоли – це не просто смачний мед і корисний прополіс, це філософія життя. А ще йому в цих божих створіннях подобається працелюбність, командний дух, устрій і порядок.
- Артуре Миколайовичу, Ви проживаєте у місті, маєте відповідальну роботу, як у Вас вистачає часу ще й на пасіку?
- Насправді бджільництво не потребує дуже багато часу. Зазвичай вихідних вистачає, але є й період, коли я їжджу до пасіки щодня. Це кінець травня і перша половина червня. Тоді бджоли починають роїтись і потребують пильної уваги, тож даний процес повинен бути під контролем.
- Чому це відбувається?
- Це стається, коли вулик замалий для тої кількості особин, яка в ньому проживає, коли меду замало для всіх, тісно і роботи не вистачає. Бджоли, не задіяні у внутрішньовуликових роботах, починають «кучкуватись», відділятись від решти, формуючи групу так званих ройових бджіл і частина може втекти із новою маткою на пошуки вільного вулика.
- Тобто у бджіл, як у людей, – немає роботи і житла, відлітають в далекі краї на пошуки щастя?
- Так (посміхається Артур Миколайович), у бджіл своє суспільство зі своїми правилами і їхньому роїнню можна запобігти, якщо збільшити вулик, розділити вже існуючий навпіл і дати вощину, нехай будують нові соти. Такі дії зазвичай допомагають рою заспокоїтись, всі бджоли починають працювати над новими щільниками і пошуком меду.
- Ви підгодовуєте їх?
- Так, зазвичай навесні даю цукровий сироп. Це сприяє збільшенню маткою яйцекладки, а в результаті і самої популяції цих комах.
- Я бачила процес обкурювання бджіл, це теж допомагає їм заспокоїтись і перестати роїтись?
- Не зовсім. Обкурюють їх для того, аби не жалили. Береться спеціальний димар із трухлявою деревиною всередині і з нього пускається дим на бджіл. Їм це асоціюється із пожежею і замість того, щоб жалити, вони починають набирати побільше меду, щоб врятувати від пожежі. Будучи зайнятими і завантаженими важкою ношею, вони уже не жалять, через неможливість зігнути черевце, аби застромити жало.
- Чи правда, що бджоли – це лікарські комахи?
- Так, це правда. Вони допомагають лікувати невралгії, серцево-судинну систему та багато інших проблем, пов’язаних зі здоров’ям. Все, що вони нам дають, – дуже корисне. Мед – джерело вуглеводів і вітамінів, пилок – це як природній мультивітамінний комплекс і пробіотик, піднімає імунітет і корисний для травлення. Прополіс має яскраво виражений протизапальний і анальгезуючий ефект, особливо добре допомагає при лікуванні захворювань ротової порожнини. Віск – косметичний засіб, хороша натуральна основа для кремів і мазей. Бджолина отрута при правильному використанні покращує локальний кровообіг, знижує холестерин. Навіть померлі бджілки продовжують дарувати нам користь і здоров’я, адже спиртова настойка на підморі покращує діяльність серцево-судинної системи, позитивно впливає на статеву функцію чоловіків, підвищує імунітет.
- Така велика користь від малесеньких комашок! А що, на Вашу думку, краще: бджоли чи ліки?
- Розумне поєднання. Адже бджоли – це допоміжний метод для досягнення кращого результату лікування.
Ольга САВИЦЬКА.
Поділитися в соціальних мережах
Коментар
Супер врач и кудесник в пчеловодстве