Працюють вони, щоб роботу мали ми
Влаштуватися на гарну роботу з гідним доходом – про це мріє кожен з нас. Це дозволяє міцно триматися на ногах, відчувати фінансову незалежність та уникати матеріальної скрути. Для держави має стояти в прерогативі належний рівень зайнятості громадян, які свої сили та ресурси вкладатимуть в її будівництво. Не може бути успішної країни з високим безробіттям. Тому на фахівців у сфері зайнятості покладені непрості завдання, аби шукачів роботи та вакантних місць ставало менше.
Заслужено службовців зараховано до когорти працівників соціальної сфери, які несуть підтримку людям у непростих життєвих обставинах. В цю неділю вони відзначають своє професійне свято, започатковане 20 років тому як вияв високої оцінки державою ролі таких працівників у нашому суспільстві. Як без гарного голосу не вийде естрадної зірки, без сили волі – спортсмена, так і без відкритого серця та гуманного ставлення не стати спеціалістом, який щоденно даруватиме людям надію на краще, впевненість у власних силах, вчасно подаватиме руку допомоги тим, хто цього потребує. Хто в зміст своєї діяльності вкладає співзвучні слова Івана Франка: «Життя людини до тих пір має цінність, поки вона може допомагати іншим».
Служба не стоїть на місці
Не припиняється потік відвідувачів до Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості. Тут робочий ритм не стихає, а фахівці злагоджено ведуть прийом людей. Допомога у пошуку роботи, консультації з питань працевлаштування, повідомлення про вакантні пропозиції, організація перепрофілювання, підвищення конкурентоспроможності громадян, залучення до тимчасової зайнятості, індивідуальний супровід осіб з обмеженою працездатністю, учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, підбір персоналу тощо – перелік послуг, які щодня виконує колектив. Кожного, хто хоча б раз звертався до служби зайнятості, – вислухати, зрозуміти, посприяти – девіз, яким керуються працівники при виконанні своїх обов’язків.
За 9 місяців поточного року послугами районного центру скористалися 1671 безробітний громадянин, за його сприяння отримали роботу 1218 осіб. Скориставшись одноразовою виплатою допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності 6 непрацюючих започаткували власну справу, що одночасно створило робочі місця для 21 особи.
З одного боку, в країні з сировинною економікою та слабкою промисловістю продовжує залишатися високим відсоток безробітного населення, у службі подають дані, що в середньому на одну вакансію претендують 8 осіб. З іншого, працедавці відчувають гостру нестачу кваліфікованої робочої сили. За направленням служби зайнятості професійне навчання у звітному періоді проходили 302 потенційних працівники на замовлення 67 роботодавців міста та району, яких надалі було успішно прийнято на роботу. У базі даних районної філії налічувалося 1495 вакансій, забезпечено укомплектування 1171 вакансії. За станом на 1 жовтня були не заповнені 123 вакансії.
В пошуках кращого життя співвітчизники масово виїжджають за кордон, що породжує в країні трудовий дефіцит. Такий дисонанс на ринку праці, міграційні процеси, оптимізація трудових ресурсів на підприємствах, в організаціях та установах вимагає від служби зайнятості діяти новими методами, модернізуватися згідно з вимогами часу, дбати про постійне вдосконалення надання послуг.
– Серед новацій ми запровадили інститут кар’єрного радника, метою якого є індивідуальний підхід до кожного безробітного, розробка окремого плану пошуку роботи з врахуванням ступеня трудової мотивації та мобільності. Ця модель будується на проведенні перемовин між безробітним та кар’єрним радником про взаємні зобов’язання для досягнення кінцевої мети працевлаштування, – ділиться керівник Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості Аліна Слободян. – А сучасна форма підбору кадрів на засадах рекрутингу зорієнтована на ефективне та оперативне задоволення індивідуальних потреб роботодавців у працівниках. При цьому ми задіюємо базу ЄІАС (професійно-кваліфікаційний склад безробітних), інтернет-сайти пошуку роботи, ЗМІ, звіти 4-ПН щодо професійного складу працівників, які вивільнятимуться, кадрові агенції.
Покращення функцій служби неможливе без її технологічного осучаснення, зокрема діджиталізації. Перенесення комунікації з клієнтами в режим реального часу розширює можливості інформування населення про напрямки її діяльності, робить сервіс більш доступним та ближчим до людей. Так, успішно функціонують веб-сайт ДСЗ України «Єдине соціальне середовище зайнятості», що надає можливість швидкого пошуку вакансій та резюме по всій Україні, а також «Персональний кабінет шукача роботи», «Електронний кабінет роботодавця», «Електронна черга» та дистанційна «Платформа з профорієнтації та розвитку кар’єри».
Ким бути
Перед непростим вибором постануть завтрашні випускники. Рукавички можна щодень міняти, а з професією – це вже всерйоз і надовго. Куди не глянь, всюди економісти та юристи. Безперечно, ці професії користуються авторитетом та престижністю. Але ще вчора модні спеціальності втратили затребуваність через перенасиченість кадрами. На лідируючі позиції вийшли робітничі спеціалізації. Якісних комбайнерів, трактористів, сантехніків, слюсарів, фрезерувальників, будівельників тощо хапають з руками і готові платити заробітну плату не менше закордонної. В той же час з’являється великий попит на нові для ринку професії: айтішників, робототехніків, системних адміністраторів. Не вистачає водіїв, кухарів, швачок, торгових агентів, продавців тощо. Тому важливе місце у роботі центру зайнятості відводиться професійному орієнтуванню підростаючого покоління, як дієвому інструменту профілактики безробіття.
– Згадується один сімейний фільм, де учениця школи, виступаючи на випускному вечорі, казала: «В п’ять років ми хочемо бути принцесами і суперменами, в десять – космонавтами і програмістами, а зараз не питайте, ким бажаємо стати. Ми не знаємо, бо настав період пошуку, помилок, набиття шишок, спробуємо одне, друге, третє і тоді зможемо обрати правильний шлях». Щоб допомогти молоді уникнути популярних похибок, прийняти виважене рішення, ми запрошуємо на профорієнтаційний квест «Подорож у світ професій», – наголосила Аліна Слободян під час відкриття заходу.
Традиційний ярмарок вакансій був організований районною та міською філією ХОЦЗ за підтримки влади міста і району минулої п’ятниці на базі Подільського державного аграрно-технічного університету. Учні 8-11 класів навчальних закладів Кам’янеччини мали унікальну можливість попрацювати в консультаційних пунктах професійно-технічних та вищих навчальних закладів з усієї області та дізнатися про напрямки фахової підготовки .Імпровізовані ятки пропонували спробувати себе в різноманітних ролях: від будівельника, технолога до ветеринара, художника, взяти участь в майстер-класах тощо. В інсценований спосіб юнаків і дівчат орієнтували у виборі професії, спрямовували їх на оволодіння компетентностями, що мають попит на ринку праці, розширювали їхнє уявлення про нові спеціальності, формували позитивне ставлення до них. Не відходили школярі від презентації металошукачів, військової техніки та роботи кінологів Центру розмінування, що виступив соціальним партнером заходу. З власне послугами центру зайнятості можна було ознайомитися на «станції» ДСЗ, де одночасно працівники роз’яснювали основні тенденції на ринку праці, надавали фахові рекомендації щодо кастингу професій, сучасних підходів до їх вибору.
Школярі наввипередки обступали «лікаря» з медичного училища, який навчав надавати першу медичну допомогу, іншим кортіло скуштувати яблучка на виставці агрономів, які люб’язно пригощали усіх. Раптом соковиті надихнуть когось у майбутньому зайнятися садівництвом й висадити цілу фруктову плантацію. А ось Богдана Мазурчака з Кам’янської ЗОШ не випадково ми зустріли поряд зі штучним інтелектом, адже він наполегливо рухається до своєї мети – стати програмістом. Хлопчина цікавиться робототехнікою й каже, що мав деякі спроби з програмування: хотів удосконалити калькулятор, й займається з вчителем, щоб поїхати на олімпіаду.
– Тепер я точно знаю, де навчають улюбленій професії, – молодий, але перспективний юнак зауважив про корисність заходу. Підтримали товариша його однокласники Максим Савчук та Артем Мельник, котрі швидко побігли до місця, де у професію «занурювали» люди в білих халатах, бо в майбутньому теж бачать себе медиками.
Не менше запалу вирувало на брейн-ринзі. Команди кидали в «штурмові атаки», засипали питаннями про актуальні, рідкісні та сучасні професії. Інтелектуальна гра швидко набралася спортивного духу. Всі учасники отримали заохочувальні подарунки від організаторів.
Кажуть, що перед молодими людьми відкривається цілий всесвіт і опанування правильною професією є першою сходинкою до його підкорення. Молодь повинна бути заряджена і скерована на власний успіх, тоді вона творитиме заможну родину, процвітаючу батьківщину.
Юлія ЛІЧКЕВИЧ.
Третім принципом в соціальній політиці є принцип гроші ходять за людиною . Тобто, держава не повинна бути благодійником і роздавати матеріальні блага – допомога повинна бути адресною і грошовою, щоб людина мала можливість самостійного вибору якісної послуги для якнайкращого задоволення своїх життєвих потреб.
Личный палата построить нелегко, но возможно. Совершенно зависит от того, сколь усилий вы готовы приложить чтобы реализации этой идеи