НА “ІВАНЦЯ ДО КАМ’ЯНЦЯ”: як кам’янчани відсвяткували Івана Купала

Автор: | Опубліковано Дозвілля Немає коментарів

20 червня у Кам’янці-Подільському відбулося незабутнє святкування Івана Купала. Локацією для дійства «На Іванця до Кам’янця» стала неймовірно мальовнича територія Руської брами. Подія зібрала чимало людей та перетворилася на чудову можливість не лише згадати давні українські звичаї, а й долучитися до великої благодійної справи.

Сама назва свята “На Іванця до Кам’янця” є історичною для Кам’янця-Подільського — це традиція, яка бере свій початок від храмового свята та літнього ярмарку, що проходив у місті саме у цей період. Колись люди могли тиждень йти чи їхати, щоб потрапити на цей ярмарок. На ньому збиралися місцеві ремісники, селяни та іноземні купці, що робило Кам’янець по-справжньому культурним та торговельним центром Поділля.

Цього року традицію вирішили відродити у стінах унікальної оборонної споруди, яка, на жаль, зазвичай залишається в тіні. Як розповів екскурсовод музею Руська брама, відвідувачів серед туристів і місцевих жителів тут зазвичай дуже мало. Споруда розташована поза звичним туристичним маршрутом, тому сюди доходять тільки ті, хто дуже любить історію і шукає для себе цікавинки. Проте саме такі масштабні події суттєво сприяють популяризації цього мальовничого місця.

Віта Коваленко, директорка агенції місцевого економічного розвитку “Друкарня змін” Кам’янець-Подільської міської ради, зазначає:

– Цей захід уже відбувається вдруге, і колектив агенції навіть невеликою командою зумів зробити щось цікаве для міста. Наш колега зараз воює, тому ми тут зібралися також для того, щоб допомогти хлопцям, які нас захищають, — збираємо на пікап. Взагалі, мета була зібрати кам’янчан на цій локації і показати, що вона дуже “жива” та красива. Треба частіше проводити такі заходи для наших містян, куди приходять сім’ї, щоб просто відпочити. Також ми робимо цю подію для того, щоб люди краще знали українські традиції, розуміли глибину наших предків.

Свято розпочалося з творчих майстер-класів. Гості вчилися народних ремесел, створювали обереги та традиційні українські ляльки-мотанки. Особливою популярністю користувалося плетіння купальських вінків, які наприкінці програми, за традицією, запустили по воді. На локації працювали фуд-зони, де за донат можна було з’їсти смаколики та насолодитися ароматним трав’яним чаєм чи освіжаючим мохіто. До заходу долучився Кам’янець-Подільський коледж харчової промисловості НУХТ, завдяки їхній праці охочі з радістю смакували гарячою грибною юшкою, ароматним пловом та літніми напоями. Кам’янчани, долучаючись до благодійної ініціативи, фотографувалися в тематичній фото-зоні, а професійні фотографи ловили найщиріші моменти, щоб люди могли з теплом згадувати цей вечір.

Святкування продовжується яскравою музичною програмою. За якісний звук відповідав Кам’янець-Подільський центр культури і мистецтв «Розмай», а на сцені з народними і сучасними українськими піснями виступили місцеві колективи: Народний фольклорний ансамбль “Джерело”, Бахмутський фаховий коледж культури і мистецтв імені Івана Карабиця та Народний ансамбль української пісні Колибаївського будинку культури, учасниця якого поділилися з нами своїми враженнями: “Ми беремо активну участь в культурних заходах, проте на святі такого масштабу вперше. Ми вже виступили другим номером, співали українські народні пісні, такі як: “Горіла сосна палала”, “Ой, на горі дощ іде”, “Ішло дівча лучками”.

Люди створили неймовірно приємну атмосферу, більшість були вбрані у традиційний український одяг, тому з кожною годиною народу все більшало. Розваги зацікавили як дітей, так і дорослих — кожен знайшов заняття до душі. Багато хто просто сидів біля річки, милуючись краєвидами та фотографуючись. Захід також активно підтримали місцеві громадські організації. На закінчення святкування гості споглядали ефектне фаєр-шоу та долучилися до традиційного запалення купальських вогнів, що об’єднало мешканців громади у відновлення давніх звичаїв та забав наших предків. Учасники отримали від свята позитивні емоції, незабутні враження і найголовніше — долучилися до благодійної мети.

Проведення заходу “На Іванця до Кам’янця” свідчить про те, що кам’янчани зберігають культурну та історичну пам’ять та спадщину нашого народу, втілюючи її в життя за допомогою давніх традиції та ритуалів.

Андрій КРИНИЧНИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар