ЦІКАВИНКИ ПРО КАРТОПЛЮ
- Картопля належить до роду пасльонових (Solanum L.), її «родичами» є помідори, баклажани, неїстівний тютюн і отруйний паслін. Розмножують її вегетативно: бульбами, частками бульб, паростками, живцями, можливо розмноження насінням, але такий спосіб використовується переважно в селекції для виведення нових сортів. До Європи картопля потрапила з Південної Америки в середині XVI століття завдяки конкістадорам, спочатку в Іспанію, а потім поширилася по всій Європі.
- У Франції картопля, прозвана «земляними яблуками», стала відомою в 1600 році. Спочатку незвичний продукт французькими лікарями був визнаний отруйним, а в 1630 році парламент і зовсім заборонив розводити картоплю у Франції.
- Раніше картоплю розводили більше як лікарську рослину. Є свідчення про те, що в польському місті Вроцлаві в кінці XVI століття майже кожен аптекар розводив картоплю.
- Першими культивувати картоплю стали індіанці, що жили чотири тисячі років тому на території сучасного Перу. Вони вивели близько двохсот різних сортів картоплі.
- Крохмаль, одержаний з картоплі, використовується як наповнювач для порошків і таблеток.
- Картопля є четвертим харчовим основним продуктом у світі – після пшениці, кукурудзи та рису. Вона вирощується у більш ніж 125 країнах. Китай – найбільший у світі виробник картоплі.
- Картопля – це перший овоч, вирощений у космосі.
- Щодня більше мільярда людей з’їдають принаймні одну картоплину. Одна середня картоплина містить 110 калорій (одна чашка порції рису містить 225 калорій, а одна чашка макаронних виробів – 115).
- Завдяки унікальній сумісності з іншими продуктами та різноманітності способів обробки картоплі можна приготувати більше двох тисяч перших, других блюд, і навіть десертів.
- Картопля має більше вітаміну С, ніж апельсин, більше калію, ніж банан і більше клітковини, ніж яблуко.
- Свіжий картопляний сік використовується як протизапальний засіб при виразці шлунка і гастриті.
- Війна між Пруссією і Австрією (1777-1779) за володіння Баварією отримала назву «картопляна війна» – ворогуючі країни, не бажаючи жертв серед людей, знищували лише картопляні поля ворога.
- Рекорд з чищення картоплі належить німкені Лінде Томсен – вона за 10 хвилин почистила 10,49 кг картоплі.
- Згідно з книгою рекордів Гіннеса, найбільша в світі бульба картоплі була вирощена Пітером Глейзбрук з Ноттінгемшира, її було представлено 4 вересня 2010 року на виставці «National Gardening Show», а вага картоплини складала 3.8 кг.
- Рекорд з поїдання картоплі був встановлений в Торонто, Канада, на черговому Всесвітньому чемпіонаті з поїдання смаженої картоплі. Пету Бертолетті, який часто бере участь в подібних конкурсах, вдалося за 10 хвилин спустошити тарілки майже з 6 кг смаженої картоплі з сиром і підливою.
- На честь картоплі влаштовують свята по всьому світу. В Європі найстарішим таким святом – воно проводиться вже майже 60 років – є фестиваль врожаю картоплі в Ломбардії, Італія. У програмі свята – змагання зі збору картоплі, боротьба в чанах з пюре, паради, гумористичні конкурси. Влаштовуються в цей день ремісничі і продуктові ярмарки.
- У США в штаті Мен вже 60 років проходить фестиваль цвітіння картоплі, на якому відбуваються музичні та спортивні конкурси, виставки старовинних тракторів, а також вистави, де вибирають Королеву квітучої картоплі. Аналогічні святкування проходять і в інших містах США і Канади.
- У Словенії існує асоціація любителів смаженої картоплі з цибулею, в ній налічується півтори тисячі членів. Асоціація проводить фестивалі смаженої картоплі, при її підтримці в Міжнародний рік картоплі (2008) був відкритий пам’ятник картоплі.
Поділитися в соціальних мережах