НАПІЙ, БЕЗ ЯКОГО МИ НЕ УЯВЛЯЄМО ЖИТТЯ

Автор: | Опубліковано Цікаво Немає коментарів

Світ у вівторок, 15 грудня, відзначає міжнародний день чаю. Напій відомий своїми тонізуючими і цілющими властивостями, про який існує багато легенд і цілком реальних історій, а вплив його на людство важко переоцінити. Згідно з легендами вперше листя чайного дерева спробували заварювати і пити у середині ІІІ тисячоліття до н.е. Зробив це міфічний правитель Китаю Шень Нун – «Божественний землероб», один з перших трьох імператорів Китаю, які за переказами навчали жителів піднебесної землеробству, грамоті, традиціям і ритуалам, різним ремеслам та лікарській справі.

Згідно з переказом, блукаючи серед гірських вершин, утомлений від спраги перший імператор присів відпочити біля невеликого деревця, листя якого випромінювало чудовий аромат. Раптом подув сильний вітер, і з гілки зірвався молодий листочок, який плавно опустився просто в чашу з чистою джерельною водою. Спробувавши отриманий настій, імператор був захоплений його ніжно-зеленим кольором, дивовижним смаком і надзвичайно приємним ароматом. Згодом чай став дуже популярним у Китаї. Також він широко застосовувався у китайській традиційній медицині, а в буддистських монахів це був основний напій, який допомагав їм зосереджуватись під час багатогодинних молитов і роздумів.

Разом з буддизмом і китайською культурою поступово чай поширився на інші країни Далекого Сходу. Зокрема у ІХ столітті він стає популярним в Японії і Кореї. Знали його в цей час і в арабських країнах. У ХVI-XVII чай з’являється у Європі та Росії. В Україну він приходить десь у кінці ХVII століття. Потрапляв він на наші терени двома шляхами – морським з Китаю через Голландію і Польщу і сухопутним – також з Китаю через Монголію, Середню Азію і Росію. На той час це був елітний напій, який могли собі дозволити тільки дуже заможні класи. Але поступово з розвитком економіки і торгівлі чай ставав доступнішим для менш заможних людей, і уже наприкінці ХІХ століття він став найпопулярнішим напоєм Російської імперії і України, на рівних конкуруючи з кавою.

Усі ми знаємо, що чай має багато цілющих властивостей: зміцнює імунітет, є профілактичним засобом проти різних шкідливих новоутворень, додає бадьорості і сприяє зниженню рівня цукру в крові та «поганого» холестерину.

Користуючись такою нагодою, ми поцікавились у працівниць відомої кав’ярні, що знаходиться у Старому місті, – адміністратора Наталі і бариста Яни, якими видами чаю можна наразі насолодитись у кафе? Чому кам’янчани і гості міста надають перевагу – чаю чи каві? Які види чаю вони полюбляють з тих, що може запропонувати заклад?

За словами дівчат, у них готують багато видів натурального чаю, які відвідувачі можуть спробувати: це і класичні – чорний та зелений, різноманітні трав’яні збори і фруктові напої, приготовлені з натуральної сировини. Серед фруктових напоїв, до прикладу, – чай з манго, обліпихою, чорницею і базиліком, ожиною, маракуєю. Всі вони готуються зі свіжих фруктів. Сировина ж для трав’яних чаїв походить з екологічно чистої місцини біля Дністра у районі Бакоти, де їх вирощує місцевий підприємець. До фруктових чаїв також подається мед, можуть додаватися зірочки анісу, частинки яблука, апельсинова цедра тощо. Звісно, найдорожчі чаї – фруктові, оскільки і сировина на них «кусається».

Не дивлячись на таке різноманіття, розповідають далі працівниці, відвідувачі все ж таки більше замовляють каву. А серед чаїв більше переваг надають різноманітним трав’яним і фруктовим сумішам. Воно і не дивно, класичний чорний і зелений чай можна і вдома попити, а тут хочеться спробувати екзотики.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар