КЛІПАЙТЕ ЧАСТІШЕ
Іноді пацієнти скаржаться на неприємне відчуття в очах, яке найлегше пояснити виразом «наче піску насипали». При цьому білки очних яблук червоніють, відчувається неприємний свербіж, печіння. Якщо повітря в кімнаті тепле й сухе, то це відчуття посилюється: людина завзято тре очі, травмуючи тканини й відкриваючи тим самим шлях для різних інфекцій. Лікарі називають таке явище синдромом сухого ока. Що ж провокує такий стан?
Від пересихання наші очі захищає тонка плівка зі слізної рідини, що інтенсивно виділяється під час рухів повік. Корисні речовини живлять поверхню ока й захищають від збудників інфекцій. У нормі повіка моргає 25 разів на хвилину. Але коли людина, наприклад, зосереджено дивиться на екран комп’ютера чи телевізора, то моргає лише двічі на хвилину. Саме це і є причиною розвитку синдрому сухого ока.
Серед інших чинників появи «піску в очах» – запалення тканин переднього відділу ока: кон’юнктивіт, кератокон’юнктивіт, блефарит. Запалення може бути бактеріальної, вірусної чи алергійної природи. Його спричиняють мікроорганізми.
Щоб позбутись відчуття «піску в очах», треба не забувати моргати, як годиться, 25 разів на хвилину. Для цього регулярно робіть перерви, працюючи за комп’ютером чи дивлячись телепередачі. Виконуйте кілька разів на день вправу «моргання», намагаючись протягом хвилини часто-часто заплющувати й розплющувати повіки.
Відучіться терти очі.
Бережіть орган зору від упливу інтенсивного освітлення (відблиски, яскраве сонце), використовуйте тільки високоякісні сонцезахисні окуляри.
Для зволоження очей користуйтеся зволожувальними та комбінованими очними краплями.
Захистіть свої очі зсередини, вживаючи спеціальні вітаміни для очей, до складу яких входить лютеїн (природний світлофільтр, що захищає від надмірного випромінювання).
Але пам’ятайте: встановити причину дискомфорту в очах і призначити лікування може тільки лікар.
Олена ОХРІМОВСЬКА, офтальмолог.