ПРОГОЛОСУВАЛИ. ТЕПЕР РАХУЮТЬ

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. Українці обирали мерів, голів сільських та селищних рад, депутатів до рад усіх рівнів від громад.

Виборці Кам’янеччини отримали для заповнення по чотири бюлетені. Розповідаємо як вони впоралися зі своїм громадянським обов’язком та як проходить підрахунок голосів, які результати волевиявлення.

Віддати свій голос не поспішали

Явка цього року була рекордно низькою. Так, за даними ЦВК тільки 36,8% українців прийшли на дільниці та проголосували. Це на 10% менше, ніж на аналогічних виборах у 2015 році. На Кам’янеччині виборці теж не дуже поспішали віддати свій голос за того чи іншого кандидата. Тож за інформацією районної територіальної комісії, явка Кам’янець-Подільської міської територіальної громади склала близько 32,55%. Тобто із 78,1 тис. осіб на вибори прийшло майже 25,5 тис. виборців.

Всього ж у новоствореному Кам’янець-Подільському районі своїм правом на волевиявлення скористалося 39,85%, або 88412 виборців із 221880. Найсвідомішими на Кам’янеччині виявилися виборці Гуківської ОТГ (їх явка становила 61,01%), Китайгородської (56,78%), Жванецької (53,67%), Староушицької (50,96%), Новодунаєвецької (50,52%). Дещо менші відсотки набрали Гуменецька (49,31), Орининська (40,43), Слобідсько-Кульчієвецька (42,76) об’єднані територіальні громади. По області цей показник складає 40,62%.

Вісті з дільниць

З рекордно низькою явкою та без черг – саме таку картину можна було спостерігати близько 11.00 на міській виборчій дільниці № 681357 (приміщення головного корпусу фізико-математичного факультету К-ПНУ ім.Івана Огієнка). За словами голови ДВК Світлани Василишиної, на цю годину із 1105 виборців участь у голосуванні взяло лише 112 осіб.

– Сподіваємося, на кінець дня явка буде кращою, – зауважила Світлана Олександрівна. – На час проведення голосування дільниця усім забезпечена, дотримуємося протиепідемічних заходів – вимірювання температури при вході, дезінфекція рук та обробка поверхонь антисептиками, дотримування дистанції. Будь-яких нарікань чи порушень з боку виборців чи спостерігачів не було.

Що ж стосується заповнення бюлетенів, як запевнила голова комісії, то виборці самі впоралися із цим завданням.
Як стало відомо, на час закриття дільниці тут проголосувало 378 кам’янчан, 12 із яких здійснили своє волевиявлення вдома. Перевагу надали Михайлу Посітку (141 голос), друге місце посів Володимир Мельниченко (137), третє – Сергій Ведерніков (59). Щодо політичного окрасу, то більшість довіри до міської і районної рад отримали представники «Свободи».

Дещо незвичним виявився виборчий процес на спецдільниці №680577 (приміщення центральної районної лікарні). Через коронавірус членам комісії довелося повністю екіпіруватися у захисні костюми, маски, рукавички. Всім цим дільниця була повністю забезпечена.
За словами голови ДВК Ольги Качуровської, на дільниці проголосувало 47 осіб. Члени комісії також відвідали лежачих хворих у відділеннях райлікарні, де 26 із них змогли скористатися своїм правом на волевиявлення.

– Правда, є деякі нюанси, – каже Ольга Іванівна. – Повністю відмовилися голосувати пацієнти інфекційного відділення №2, де знаходяться хворі з підозрою на ковід. Їхня мотивація – «не будемо голосувати, немає за кого». Дехто бажав віддати свій голос за кандидатів на посаду міського голови, однак цього не вдалося зробити. Дільниця знаходиться на території району, тож виборці мали змогу вибирати голову Слобідсько-Кульчієвецької ОТГ. На нашій спецдільниці перемогу здобув Руслан Нестеров, а серед партій лідирує «Слуга Народу».

Як голосували виборці

То ж чи легко вдалося віднайти свого кандидата у виборчому бюлетені, ми безпосередньо поцікавилися у самих виборців. Із опитаних, більшість нарікала на бюлетені, тож дехто голосував навмання, обираючи «кота у мішку». Та попри це голосувати таки прийшли.
Галина Петрівна, 78 р.: «Йшла на виборчу дільницю з острахом, бо не знала як і за кого буду голосувати. Поставила позначки у клітинки навмання, бо дуже вже багато було партій та прізвищ у бюлетенях. Єдиний виважений вибір зробила за кандидата на міського голову».
Василь Ткачук, 36 р.: «У бюлетенях розібратися складнощів не було. Правда, за декого із кандидатів хотілося б проголосувати, але вони йшли по іншому округу. Тож віддав свій голос за їхніх однопартійців».

Михайло Василищин, 58 р.: «Не подобається партійна система на місцевих виборах. Бо нам потрібно на місцях вибирати конкретну людину, а не партії. А в партійних списках є багато кандидатів, яким не місце у місцевому самоврядуванні».

Світлана Тимчук, 69 р.: «Йшла на вибори, аби викреслити одну з партій. Так і зробила. Бюлетені занадто довгі. Потрібен був деякий час, щоб з ними розібратися. Хоча не вважаю, що мій голос може суттєво вплинути на результати».

Ольга Романів, 73 р.: «Знала наперед, за кого голосуватиму. Ми з дітьми на цю тему спілкувалися. Зійшлися на одному рішенні. Правда, у кабінці довелося декілька хвилин стояти, аби знайти відповідне прізвище й партію. Сподіваюся після виборів на краще майбутнє для кам’янчан».

Відправляють на доопрацювання

Jpeg

Здавалося, низька явка виборців на місцевих виборах забезпечить швидкий підрахунок голосів. Однак, як показує практика, все вийшло навпаки. За інформацією заступника голови Кам’янець-Подільської районної територіальної виборчої комісії Оксани Гльос, на ранок 29 жовтня підсумкові протоколи прийняли лише з однієї Китайгородської сільської ТВК.

– Вони одні на цей час із 15 територіальних виборчих комісій, хто підбив підсумки волевиявлення жителів громади щодо обрання сільського голови та депутатів місцевих рад і правильно заповнив протоколи. Можу сказати, що в Китайгородській громаді лідирують кандидати в депутати до районної ради від політичних партій «За Майбутнє», «Слуга народу» і «Батьківщина», – констатує Оксана Іванівна. – Інші ТВК через незначні помилки доводиться відправляти на доопрацювання. Так, Маківська сільська територіальна виборча комісія уже двічі приносила протоколи, і ми не змогли їх прийняти через помилки у заповненні. Сподіваємося сьогодні прийняти протоколи від Чемеровеьцої та Закупненської СТВК, а також Староушицької, Орининської, Гуківської виборчих комісій, які теж повторно доопрацьовують підсумкові протоколи. Це несуттєві помилки, що виникли при заповненні.
Першим туром не обійтися
Це стосується виборів Кам’янець-Подільського міського голови. У другий тур, за попередніми даними, потрапляють два кандидати, які набрали більшість голосів, – це самовисуванець Володимир Мельниченко та Михайло Посітко від політичної партії ВО «Свобода».

У районі виборці довірили повторно керувати Староущицькою селищною громадою Анатолію Тимчуку, Гуменецькою – Інні Абдулкадировій, Жванецькою – Тетяні Криворучко, Китайгородською – Юрію Безродному. Вперше очолять Орининську ОТГ – Іван Романчук та Слобідсько-Кульчієвецьку – Юрій Волощук.

Рахували голоси без світла

О 8 годині ранку на виборчих дільницях Кам’янеччини розпочалось голосування. Із 1527 виборчих дільниць лише одна, що знаходиться у Кам’янці-Подільському, на вулиці Годованця, відкрилась із невеликим запізненням. Причиною стало те, що члени комісії неналежним чином організували роботу і не змогли вчасно розкласти усю необхідну документацію до 8 години, повідомляє сектор комунікації поліції Хмельницької області. Загалом за весь період виборчої кампанії працівники поліції зафіксували 211 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства, склали 31 адміністративний протокол та у 6 випадках внесли відомості до єдиного реєстру досудових розслідувань.
За інформацією Громадянської мережі ОПОРА, «голосування в області минуло без серйозних проблем та нестандартних ситуацій, які могли б серйозно вплинути на результати волевиявлення громадян». Зокрема, що стосується Кам’янеччини, то на виборчих дільницях Слобідсько-Кульчієвецької громади інформаційні матеріали партії розмістили з партійною символікою. Як повідомляє спостерігач ОПОРИ, інформаційні матеріали Радикальної партії Олега Ляшка з партійною символікою він зафіксував у селах Мукша Китайгородська та Слобідка-Кульчієвецька. Голова Слобідсько-Кульчієвецької сільської ТВК повідомила ОПОРІ, що у такому вигляді вони отримали матеріали від партії і, відповідно, роздали їх дільничним виборчим комісіям.

Після зауваження ОПОРИ, що такий формат інформаційних матеріалів може містити ознаки агітації, члени ТВК вирішили забрати перший аркуш з програмою партії і партійним логотипом та повідомити про необхідність це зробити усім ДВК.

Також на цих дільницях під час підрахунку голосів зникло світло. Тож довелося використовувати ліхтарики та мобільні телефони. Утім, порушень виборчого законодавства ОПОРА не зафіксувала, як і в цілому по Хмельниччині.

Надія ЄРМЕНЧУК.

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар