ПОВЕРНУТИСЬ У ЧАСІ НА ЧОТИРИ ДНІ
Уже стало традицією проводити в нашому місті фестивалі, історичні реконструкції. Цьогоріч події не завадив навіть карантин. З 26 по 30 серпня у Старому місті на базі Старої фортеці відбувся середньовічний фестиваль-реконструкція Ruthenica Medievalis 1398 a.d. За задумом організаторів фестиваль відтворив події 1398 перед невдалою битвою під Ворсклою 1399 року, де об’єднанні війська князя Вітовта програли силам Золотої Орди підсиленими загонами Тамерлана. У той час в Орді йде громадянська війна, хан Тохтамиш програв відомому завойовнику Тамерлану, після чого фактично Золота Орда опиняється у васальній залежності від Покорителя Сходу, а Тохтамиш тікає до Литви. Користуючись моментом, Великий князь Литовської держави (до якої тоді входять й українські землі) Вітовт, вирішує зіграти свою велику геополітичну гру і збирає не тільки зі своїх земель, але й із сусідніх Польщі та Німеччини велике військо, аби повернути трон Тохтамишу.
Фестиваль відтворив матеріальну культуру та одяг Західної і Східної Європи 1360-1430. Сценарій передбачав події, коли пан Спитко з Мельштина, який тоді володарював у Кам’янці-Подільському, почав готувати свої війська для битви, провидить їх навчання і лицарські турніри для місцевої шляхти. Протягом трьох днів відбувалися озброєні походи з відтворенням боїв, лицарський турнір і середньовічні танці та ігри, працював середньовічний табір і ярмарок.
Очевидно для того, щоб бути середньовічним лицарем, зараз треба не тільки вільний час і фінанси, але й мати певну фізичну підготовку та витривалість. У погожий літній день, коли денна температура у тіні сягала більше 30 градусів, стає зрозуміло як було важко середньовічним воїнам, спорядженим у залізні обладунки, надіті на товсту спідню сорочку. За словами реконструктура Артема зі Львова, тільки класичний лицарський обладунок важить 35 кілограмів, це не рахуючи шолома, який потягне ще на 8 кілограм. У таку спеку не те що битися, ходити важко. Та й лицарська зброя нелегенька і довго нею не помахаєш. Проте учасники відпрацювали всю програму на відмінно. Були й стрільби з лука, й групові бої з мечами та списами. Проте кульмінацією свята став лицарській турнір 29 серпня, де воїни у поєдинках визначали найсильнішого, а також боролися за серця прекрасних дам. Після визначення найсильнішого і володаря найбільших симпатій глядачок, учасники турніру організували в себе у таборі святкову учту. На цьому основні події фестивалю підійшли до закінчення і в неділю 30 серпня у Старому замку уже вирував середньовічний ярмарок, який завершував програму дійства.
Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.