КОЛИ НЕВИДИМА РУКА РИНКУ НЕ СПРАЦЮВАЛА

Автор: | Опубліковано Суспільство Немає коментарів

Починаючи від літа, за останні місяці прості українці відчули суттєве зростання ціни на газ. Експерти пов’язують здорожчання з лібералізацією ринку, яке відбулося 1 липня 2020 року. Адже протягом року не було суттєвих передумов для підняття цін на природний газ: завдяки пандемії коронавірусу влітку зменшилось споживання енергоносіїв, відповідно впали ціни на них, це дало змогу НАК «Нафтогаз України» закупити природний газ за рекордно дешевою ціною – приблизно 2,5 гривні за кубометр і закачати великі об’єми в газосховища. З іншого боку, курс гривні протягом 2020 залишався біль-менш стабільним. У цій ситуації споживачі могли сподіватися, що ціни і в подальшому зможуть залишитись стабільними, а якщо і зростуть, то на одну, максимум дві гривні.

Отож розрекламована лібералізація ринку газу не спрацювала як планували. Передбачалося, що будуть декілька постачальників газу, які на вільному ринку конкуруватимуть між собою, таким чином знижуючи ціну. Однак виявилося, що в Україні газовий ринок вже давно поділений між декількома монополістами, головний з яких Дмитро Фірташ, якому, як повідомляється у пресі, належить до 70% облгазів. Ще однією умовою підняття цін є те, що згідно все тієї ж лібералізації, хоч газорозподільчі компанії і закупили свій газ влітку у НАК «Нафтогаз України» за заниженою вартістю, за якою ціною їм його продавати споживачам вони уже вирішують на власний розсуд.

Усі ці чинники привели до того, що вартість газу за один кубометр, починаючи з осені, різко пішла вверх. При цьому газорозподільчі компанії у своїх розрахунках ціни сміливо кивали на її збільшення на європейських хабах і світових ринках. Адже за вимогою наших міжнародних партнерів ціни на газ у нас для побутових споживачів повинні бути прив’язані до світових, як уже давно у промисловості. Хоча відомо, що ВВП і доходи простих громадян в Україні різко відрізняються не на користь українців від ВВП і доходів європейських громадян.

Також вражаючим «ноу-хау», який приніс газовим споживачам ще позаминулий 2019 рік, стало встановлення плати за доставку газу. Протягом минулого року власники домогосподарств, навіть якщо вони не користувались для своїх потреб природним газом, але були підключені до нього, змушені були платити сотні гривень щомісяця газорозподільчим компаніям. Більше того, причина, чому саме таку суму треба платити, а не іншу, наші газові компанії так чітко і не змогли пояснити, туманно виправдовуючи нову платіжку технічним обслуговуванням мереж, додатковими витратами і збільшенням мінімалки.

Здавалось, у цій ситуації врегулювати ціну на газ могла б держава чи навіть приватні компанії, які здійснюють видобуток українського газу. Якщо б значна частина населення згідно з тією ж лібералізацією перейшла до компаній, які мають свій видобуток газу і продають його населенню дешевше від інших, то це допомогло б певним чином знизити ціну. Проте перехід від однієї газорозподільчої компанії до іншої досі залишається непрозорим, займає багато часу і передбачає не тільки повну відсутність боргів перед компанією, від якої йдеш, але й розрахунок з нею до кінця поточного місяця наперед. При цьому навіть НАК «Нафтогаз України», який володіє через свої дочірні компанії левовою часткою видобутку природнього газу з нового року разом з іншими компаніями підвищив ціну. Вона хоч порівняно нижча, ніж у інших, але також немаленька. Наприклад, газорозподільча компанія Хмельницької області «Хмельницькгаз Збут», яка належить до компаній підконтрольних Дмитру Фірташу, пропонує на січень газ по ціні 9,91 грн за кубометр плюс 2,01 грн за доставку, тоді як НАК «Нафтогаз України» продає свій газ по 7,22 грн плюс така ж доставка.

Стосовно необхідних документів, котрі потрібні при зміні газопостачальника, то їх перелік є на сайті НАК «Нафтогаз України», і оформити їх можна у відділеннях банку ПУМБ, а з середини січня, як недавно заявив Прем’єр-Міністр України Денис Шмигаль, і у відділеннях «Ощадбанку». Та ряд кам’янчан, які спробували змінити газооператора, зіштовхнулися з низкою перепон. Тож ми вирішили запитати про тонкощі процедури в Кам’янець-Подільській філії «Хмельницькгаз Збут». На жаль, тут відмовились розповідати про умови переходу до нового постачальника, як і робити будь-які прогнози стосовно майбутніх цін на газ для населення.

Як би там не було, а новорічне підвищення цін і на газ, і на електроенергію, а також постійні інформаційні повідомлення, що це підвищення комунальних послуг далеко не останнє, уже збурило українське суспільство і викликало протести по всій Україні. Подейкують про новий тарифний майдан.

Станіслав ОРЖЕХОВСЬКИЙ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар