Чи можна отримати спадщину без документів на спадкове майно. Юридична консультація для кам’янчан

«Моя бабуся хоче передати мені у спадщину будинок і земельну ділянку. Але вона не знає, де документи на це майно, які до того ж не «осучаснювались» ще з радянських часів. Чи потрібно їх відновлювати, щоб бабуся могла оформити заповіт?»

Ганна Павлуцька.

На запитання відповідає юрист Олександра СИДОРУК

Відповідно до п.159-го Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 03.03.2004 №20/5 (далі — Інструкція), при посвідченні заповіту від заповідача не вимагається надання доказів, які підтверджують його право на майно, що заповідається. Тобто, для складання і посвідчення заповіту на нерухоме майно (будинок та земельну ділянку) від вашої бабусі не вимагатимуть наявності документів, які підтверджують її право власності.

Разом із тим відповідно до п.216-го Інструкції, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, провадиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони відчуження або арешту цього майна. Якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно, що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки), нотаріус вимагає, крім правовстановлюючого документа, витяг з Реєстру прав власності.

Таким чином, якщо на момент смерті бабусі у неї будуть правовстановлюючі документи на будинок та земельну ділянку (майно підлягає приватизації), то оформити своє право на спадщину на підставі заповіту ви зможете в нотаріальній конторі. На підставі свідоцтва про право на спадщину здійснюється переоформлення документів про право власності на успадковане майно на ваше ім’я як спадкоємиці.

У разі, якщо на момент смерті бабусі у неї не буде документів, які засвідчують її право власності на будинок та на земельну ділянку, визнавати її право власності на це майно доведеться у судовому порядку. У суді належить довести на підставі існуючих доказів, що право власності на земельну ділянку та на будинок бабця справді набула за життя на законних підставах, і спадкоємець має право отримати це нерухоме майно у спадок.

 

Додати коментар