Вакцина від грипу в Кам’янці-Подільському буде аж в листопаді

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

Традиційно, з початком осені та нового навчального року в засобах масової інформації стартувала програма масового ураження «Хто сильніше налякає грипом 2017-2018 рр.». Все б нічого, але прогнози МОЗ і справді невтішні. Міністерство пророкує, що в цьому сезоні кількість хворих на грип зросте на 14%, відповідно – епідемії не уникнути. А все тому, що щепленням від грипу в Україні охоплено мала частина населення.

Так, до звичних для українців штаму «Гонконг» H3N2 і вірусу типу В “Брісбен” приєднається новий вірус «Мічіган». Це різновид штаму H1N1, більше відомого як «Каліфорнія», або свинячий грип. Його особливість в тому, що в основному він вражає людей працездатного віку – 25-49 років. Фахівці передбачають, що саме він напередодні Нового року першим вдарить по імунітету українців. Уже в середині січня на зміну «Мічігану» прийде H3N2 “Гонконг”, особливо сприятливими до якого є літнє населення старше 50 і діти до 6 років. А в лютому-березні країну навідає «сімейний» вірус «Брісбен». Щодо останнього, то медики заспокоюють, мовляв, він має легшу форму протікання й не сприяє виникненню епідемії. Аби озброїтися проти ворога під назвою «грип», ми, так би мовити, по полицях розібрали всю корисну інформацію з цієї теми. Отож…

Вакцинуватися ніколи не пізно!

Фахівці не втомлюються стверджувати, що єдиним ефективним засобом профілактики є щеплення. Аби захиститися від грипу, варто вакцинуватися щороку в період вересня-листопада, адже дія вакцини передбачена лише на один сезон. Після її введення в організмі людини впродовж двох тижнів виробляються антитіла до вірусів.

Оскільки часу обмаль, ми не на словах, а на ділі перевірили наскільки активно дія ця кампанія у нашому місті. І були збентежені. Бо в пошуках вакцини обійшли більшість аптек Кам’янця. Однак відповідь скрізь одна і та ж – вакцини проти грипу немає. На постачання ліків очікують у листопаді. Про її точну вартість ніхто навіть не береться казати.

З аналогічними запитами ми звернулися в районну та міську лікарні. Так, заступник головного лікаря з медичної частини, лікар-терапевт ЦРЛ Ірина Костецька повідомила, що до їхнього закладу вакцин наразі не надходило, проте очікують їх також у листопаді. Як зауважила Ірина Степанівна, центральна районна лікарня готова до зустрічі сезонного спалаху грипу, вони в повному обсязі забезпечені медикаментозно і захисними масками. Подібна ситуація і в міській лікарні.

Аби з’ясувати, яка ж істинна причина такої пасивності в поставках протигрипозних вакцин в аптеки міста, ми звернулися до заступника директора мережі аптек ПП «Медобори ФАРМ» Тетяни Бурденюк. Фармацевт пояснила, що вакцини, показані для щеплення проти грипу, поки що «застрягли» на кордоні й проходять перевірку Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками. В аптеках міста вони з’являться вже в листопаді. За попередньою домовленістю, мають доставити близько 200 доз французької вакцини «Ваксігрип». Проте, зауважила фахівець, інформація з кожним днем змінюється.

Ми поцікавилися у Тетяни Сергіївни, а чи не ризиковано імунізувати населення якраз перед прогнозованою епідемією грипу? На що отримали відповідь, що вакцинуватися ніколи не пізно. Адже імунітет до вірусу виробляється впродовж двох тижнів з дня щеплення. Потрібно лише дотримуватися простих рекомендацій сімейного лікаря чи терапевта. Зокрема, до та після вакцинації не контактувати з хворими, уникати великих скупчень людей, перед щепленням принаймні 2-3 тижні не хворіти навіть незначним нежитем. Більше того, аби запобігти ускладненням від непередбачуваного недугу, можна й потрібно щеплюватися навіть у пік епідемії. Але, знову ж таки, тут без рекомендацій та спостереження лікаря ніяк. До слова, вакцина видається клієнту виключно за рецептом лікаря.

Пані Тетяна також звернула особливу увагу на те, аби пацієнти передбачили спосіб, яким буде транспортуватися вакцина у маніпуляційний кабінет з аптеки. Адже за приписом, лікарський засіб має перевозитися в спеціальному мініхолодильнику.

Для довідки

В Україні затвердили новий штамовий склад 4 вакцин проти грипу на епідемічний сезон 2017-2018 років. За рекомендаціями ВООЗ, вакцини проти грипу включатимуть штами «Мічиган», «Гонконг» та «Брісбен». Зміну штамового складу вони проходять щороку, аби забезпечити максимальний захист від вірусів, що циркулюють у різні сезони. Так, перереєстрацію пройшли такі вакцини як Інфлувак (Influvac) (виробник Абботт Біолоджікалз Б.В., Нідерланди); Інфлуенза Ваксін (виробник Хуалан Біолоджікал Бактерін Ко., Лтд., Китай); Джісі Флю/GC Flu (виробник Грін Кросс Корпорейшн, Корея); Ваксігрип/Vaxigrip (виробник Санофі Пастер, Франція).

Варто нагадати, що в Україні безкоштовне щеплення проти грипу не передбачене. Вакцину закуповують приватні структури та розподіляють в аптеки, враховуючи попит попередніх років. Тому, аби захиститися, препарат можна придбати в аптеці, попередньо його там замовивши. Для цього, в разі відсутності його в мережі, у вас запитають номер мобільного, а коли вакцину доставлять, вас повідомлять про це. І ще, вакцинація від грипу є рекомендованою й не належить до календаря обов’язкових щеплень. Відповідно маніпуляція здійснюється виключно на добровільній платній основі.

Симптоматика захворювання

Грип – це непрогнозована вірусна хвороба. Часто його плутають зі звичайними ГРВІ. Однак, якщо не зважати на свій незадовільний стан, списуючи його на застуду, наслідки можуть бути летальними. Тому важливо чітко розмежовувати грип і ГРВІ. Респіраторні інфекції починаються з нежитю, кашлю, болю в горі, незначної температури. Та якщо людина захворіла на грип, то може з точністю до хвилини вказати час, коли занедужала. Симптомами грипу вважаються різке збільшення температури до 38-39 градусів, озноб, ломота в м’язах, біль і відчуття тяжкості за грудиною, біль в очах, сухий ніс, сонливість тощо. Фахівці радять зважати на те, що «Мічіган» в Україні буде мати незначний інкубаційний період (до двох днів). Тому якщо зволікати з відвідуванням лікаря або ж займатися самолікуванням, то можуть виникнути серйозні ускладнення, такі як пневмонія, менінгіт тощо.

Кам’янчани про наболіле!

Курсуючи аптеками міста в пошуках вакцини, паралельно ми поспілкувалися з пересічними кам’янчанами й поцікавилися їхнім баченням щодо щеплення проти грипу.

Наталя, мама двох дошкільнят:

Як мама-медик, можу сказати, що щеплення – це добре, бо це одна з цеглин формування опірності організму до подразників. Але зараз важко довіряти якості вакцини. Та й, на мій погляд, перед самою маніпуляцією дітей недообстежують належним чином. Наприклад, сьогодні, щоб у лікарні дитині зробити щеплення, достатньо слів мами, начебто в нас все нормально. А має бути вимірювання температури безпосередньо до й через 15-20 хвилин після щеплення, загальний аналіз крові, зібраний анамнез у цілому. Перед вакцинацією дитина має бути здоровою щонайменше місяць, її близьке оточення (батьки, братики-сестрички) теж. Словом, я утримуюсь поки що від цих процедур. Така моя позиція.

А щодо щеплення проти грипу, це все дуже суб’єктивно. В сучасному середовищі всі штами з кожним сезоном, тим паче роком, піддаються процесу мутації. І передбачити, прорахувати чи вгадати, спалах якого саме грипу буде цього року, мені здається, вкрай важко. Як можна робити вакцинацію проти відомого минулорічного грипу, піддавати організм певному стресу й навантаженню від самої процедури і в кінці-кінців не мати ані будь-яких гарантій, ані впевненності, ані захисту.

Антоніна:

– Проти грипу наша родина не вакцинувалася. Не вважаю за потрібне це робити. Мабуть, тому, що звикла, що грип – це щось таке буденне. Але враховуючи, якою ця хвороба буває важкою, варто задуматись. Зробила б щеплення, якби була впевнена в позитивній дії вакцини. Цього сезону вакцинувати ні себе, ні рідних не планую. На мою думку, лікарі недостатньо інформують про необхідність щеплення від грипу. Ніхто не бере на себе відповідальності. Хочеш – роби, хочеш – ні.

Тетяна:

 Ніколи щеплення проти грипу не робила, бо невпевнена у вакцині. Своїм дітям і родині також ні. Правду кажучи, такі наміри останніми роками з’являлися. Однак вважаю, організм має сам боротися з вірусом.

                                                                                                                                                                                                                                         Ольга ОЛІЙНИК.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар