Сказ: своєчасне звернення до лікаря після укусу тварини може зберегти вам життя
Ще півстоліття тому в Україні щороку реєстрували понад 150 випадків сказу, та завдяки вакцинації ця смертельна хвороба почала відступати – наприкінці 90-х спостерігались лише поодинокі випадки. Останнім часом вірус сказу нагадав про себе знову. Так, протягом останніх років у Кам’янець-Подільському районі зареєстровано 20 неблагополучних пунктів щодо сказу домашніх, диких та сільськогосподарських тварин (9 пунктів – 2012 року, 7 – 2013, 3 – 2014 та 1 неблагополучний пункт щодо сказу диких тварин 2015 року).
Сказ – дуже небезпечне вірусне захворювання всіх теплокровних тварин та людини, що характеризується гострим перебігом, ураженням нервової системи і закінчується летально.
Основним джерелом інфекції є хворі на сказ дикі тварини, зокрема лисиця звичайна. Зараження відбувається, як правило, внаслідок укусів, оскільки збудник виділяється із слиною, яка може стати заразною за 8-10 діб до появи клінічних ознак хворобaи. Особливо сприятливі до цієї недуги собаки, вовки, кішки, деякі гризуни. Менш чутливі люди, велика рогата худоба, коні та свині.
Розмножуючись у клітинах головного мозку, вірус спричиняє запалення, глибокі деструктивні зміни у його тканинах.
Основними клінічними ознаками сказу є підвищена чутливість тварини до світла, шумів; спотворення апетиту (поїдання грунту, підстилки, власних фекалій); підвищення температури тіла; порушення зору (звуження зіниць); підвищена агресивність, буйність, тварина не впізнає господаря; судоми, парези жувальних м’язів і м’язів глотки, відвисання нижньої щелепи; посилене виділення слини; виникнення парезів та параліч різних груп м’язів, що призводить до порушення кровообігу і дихання. Смерть наступає на 2-10 добу.
З метою своєчасного виявлення й недопущення захворювання тварин на сказ органи лісового господарства, охорони природи, мисливського господарства (районна рада УТМР) і заповідників систематично обстежують угіддя, де живуть дикі тварини, й при виявленні трупів або звірів з підозрілою поведінкою негайно повідомляють працівників Державної служби ветеринарної медицини та надсилають матеріал у ветеринарну лабораторію для дослідження на сказ.
У разі підтвердження діагнозу на сказ лабораторно головний лікар ветеринарної медицини району повідомляє про встановлене захворювання Головне управління ветеринарної медицини області, міськрайонне управління Головного управління Держсанепідемслужби в Хмельницькій області, розробляє план комплексних заходів щодо ліквідації сказу в неблагополучному пункті. Державна надзвичайна протиепізоотична комісія при райдержадміністрації оголошує неблагополучний пункт щодо захворювання на сказ і вводить карантинні обмеження, які скасовують через два місяці з дня останнього випадку захворювання тварин на сказ при умові виконання всіх заходів.
Згідно з листом департаменту екології та природних ресурсів при Хмельницькій ОДА та дозволу «На проведення заходів з регулювання чисельності лисиці звичайної відповідно до вимог ст. 33 Закону України «Про мисливське господарство та полювання», за період з 14 листопада 2014 року до сьогодні відстріляно 469 голів лисиці звичайної, з них 94 голови направлено в Хмельницьку РДЛВМ для дослідження на сказ. За зазначений період на території району виявлено 2 випадки захворювання лиса на сказ, а саме в урочищі «Сортосад» (с.Яруга Врубловецької сільської ради) та в урочищі «Сад» (с.Привітне Дерев’янської сільської ради).
Оскільки лікування хворих тварин не проводиться, основним заходом боротьби зі сказом залишається проведення профілактичних заходів. З метою профілактики спеціалісти Державної служби ветеринарної медицини Кам’янець-Подільського району протягом року проводять профілактичні вакцинації собак і котів, протягом 10 діб здійснюють ветеринарний нагляд за тваринами, які нанесли укуси людям. Працівники районної ради УТМР проводять заходи щодо підтримання оптимальних розмірів популяції лисиць; борються з бродячими собаками та котами на мисливських угіддях.
Медичні спеціалісти міськрайонного управління Головного управління Держсанепідемслужби в Хмельницькій області проводять відповідні щеплення людей, які мали контакт з хворими на сказ тваринами.
Олександр РЕШЕТНИК, начальник управління – головний державний інспектор ветмедицини в Кам’янець-Подільському районі