І СМАКУЄ, І ЛІКУЄ
Лікувальні властивості вишні численні. У м’якоті свіжих плодів містяться кумарин і оксикумарин, котрі нормалізують склад крові, її згортання. Це попереджає розвиток серцево-судинних захворювань, зокрема інсультів та інфарктів міокарда. Сукупність вітаміну С і дубильних речовин зміцнює стінки капілярів, підвищує їх тонус, нормалізує артеріальний тиск. Встановлено, що регулярне вживання кісточкових плодів знижує кількість серцевих нападів, мінімізує їх силу.
Вишневий сік із давніх часів застосовувався при зниженні апетиту. Свіжі фрукти сприяють поліпшенню перистальтики шлунково-кишкового тракту, тому використовуються як легке проносне. Сік із вишні має здатність пригнічувати діяльність збудників дизентерії.
Для лікування придатні плоди та інші частини рослини. При шлунковій виразці показаний відвар із коріння дерева. При хронічному коліті корисно заварювати невеликі пагони, приймати відвар щодня замість чаю. Застиглий сік, який виділяється на стовбурі дерева, допоможе при запаленні слизових шлунково-кишкового тракту.
Вишневі плоди багаті на хлорогенову кислоту, яка нормалізує роботу нирок і печінки, а свіжа м’якоть допомагає при уретриті.
Свіжий сік справляє відхаркувальну дію. Його приймають по 20—40 грамів тричі на добу при затяжному кашлі, бронхіті, трахеїті. До того ж це чудовий жарознижувальний засіб. Вживання вишень зменшує запалення слизової бронхів, насичує ослаблений організм потрібними елементами.
Народна медицина радить при артриті пити сік, вичавлений із плодів і змішаний із молоком. Саліцилова кислота, що є у цих плодах, допомагає усунути ревматичні вогнища.
Використовують ягоду і при подагрі. Пацієнтам рекомендується щодня з’їдати не менш як 100 грамів свіжої вишні і робити компреси з мелених ядерець. Дослідження довели, що плоди посилюють уплив медикаментів і покращують стан пацієнтів. Відвар, приготовлений із кори рослини, знижує біль при гострих нападах радикуліту.
Вода, настояна на плодах, допомагає знімати судоми. М’якоть містить мідь, яка виявляє легку седативну дію, заспокоюючи людину при підвищених психоемоційних навантаженнях. Кору заварюють і п’ють при неврозах двічі або тричі на день.
Корисно їсти свіжі плоди людям, які страждають на епілепсію (у складі комплексної терапії). Фолієва кислота, на яку вони багаті, стимулює роботу мозку, покращує його кровообіг.
У м’якоті є вітаміни С і А, які зміцнюють імунітет і захисні сили організму, допомагають підвищити загальний тонус. Багатий склад допоможе впоратись із анемією, авітамінозом і дефіцитом йоду, нормалізує функціонування щитоподібної залози. У цих кісточкових присутній сильний антиоксидант — елагова кислота. Вона володіє протипухлинними властивостями, тому вишню можна вважати чудовим профілактичним засобом онкозахворювань. Важливо: якщо хворобу діагностовано, плоди і сік вишні використовуються тільки як додаткова терапія.
При матковій кровотечі і фіброзній міомі допоможе вишнева кора. Рецепт наступний: з північної сторони дерева необхідно зрізати смугу кори розміром приблизно метр на п’ять сантиметрів. Залити двома літрами окропу, настоювати годину. Випити протягом доби. Так робити щодня. Курс — 10 днів.
За виснажливих місячних можна приготувати наступний настій: 50 г плодоніжок залити літром гарячої води, довести до кипіння і залишити на дві години. Випити настій за день. Курс — тиждень.
Якщо у сезон щоденно вживати плоди, це допоможе жінкам воратись із неприємними симптомами менопаузи. Антиоксидантні властивості м’якоті уповільнюють процес природного старіння шкіри і всього організму.
Організм вагітної жінки потребує підвищеної кількості мінеральних речовин і вітамінів. Поповнити їх запас допоможуть плоди вишневого дерева. Адже фолієва кислота справляє благотворний вплив на внутрішньоутробний розвиток дитини і функціонування жіночої статевої системи. Встановлено, що регулярне вживання вишень захищає нервові клітини плоду, сприяючи нормальному розвиткові головного мозку.
Завдяки тому, що кісточкові містять велику кількість вологи, вони чудово втамовують спрагу, зміцнюючи імунітет жінки і позбавляючи її можливих набряків.
Матерям, які годують груддю, їсти вишню необхідно з великою обережністю, оскільки вона може викликати алергічні реакції у немовляти. Тому необхідно перевірити його реакцію на цей продукт. В ранковий час слід спожити не більш як три ягідки, щоб поспостерігати за малюком протягом дня. Якщо проблем не виникло, плоди можна вводити в свій раціон, дотримуючись при цьому міри, адже безконтрольне поїдання будь-яких фруктів може спровокувати висипання на тілі дитини.
Соковита м’якоть вишневих плодів надзвичайно корисна для збереження краси і молодості, гарного настрою та енергії. Антиоксиданти, що є в м’якоті, прискорюють спалювання уживаних жирів. Крім того, незважаючи на низьку калорійність, у складі плодів присутня достатня кількість поживних речовин і вологи, тому перекус склянкою вишні надовго втамує почуття голоду. Вживання ягід прискорить обмін речовин і очистить організм від іонів важких металів і радіонуклідів.
Вишнева дієта допоможе не тільки скинути зайву вагу, а й оздоровити організм. Розрахована вона на три дні. Щодня можна з’їдати до двох кілограмів кісточкових фруктів. При цьому загальна денна кількість ділиться на п’ять або шість порцій, які слід вжити протягом доби. Потрібно пити зелений чай, трав’яний відвар або свіжий сік будь-яких фруктів і овочів.
Кісточкові фрукти містять цинк, який сприяє підвищенню потенції. Свіжі плоди, а також варення з них підтримують діяльність передміхурової залози. Якщо діагностовано аденому простати, корисно пити відвар із вишневого листя.
Для того щоб із чоловічим здоров’ям було все гаразд, варто з’їдати по склянці ягід на день.
Людям, яким доводиться багато працювати фізично, свіжий вишневий сік допоможе зняти м’язове напруження.
Дуже корисна ягода для дітей. Вона забезпечує організм, що зростає, великою кількістю мінеральних елементів і потрібних вітамінів. Присутнє залізо чудово засвоюється, і це унеможливить ризик розвитку малокрів’я. Свіжовичавлений сік допоможе збити температуру і полегшити загальний стан, якщо дитина застудилася. Крім того, сік або вишневе пюре заспокоять нерви, знизять збудливість і поліпшать сон.
Звичайно, користь вишень безперечна. Проте при їх споживанні є деякі протипоказання. Неконтрольоване поїдання плодів може викликати сильну діарею і блювоту, надмірне зниження артеріального тиску, висипання на шкірі.
Відмовитися від них слід при виникненні алергічних реакцій, індивідуальній непереносимості, шлунковій виразці і гастриті (у стадії загострення).
З обережністю потрібно їсти вишню при хронічних патологіях органів дихання, гіпотонії, високій кислотності шлункового вмісту, кропив’янці, висипах, сверблячці на шкірі, панкреатиті.
Варто враховувати, що м’якоть містить кислоту, тому може бути шкідлива для зубної емалі.
Слід також пам’ятати, що вишневі кісточки отруйні, бо містять глікозид амигдалін. Ця речовина, опиняючись у шлунку, окислюється і перетворюється на синильну кислоту. Звісно, якщо з’їсти два або три ядерця, страшного не станеться, а от півсклянки проковтнутих кісточок можуть спричинити серйозне отруєння. Тому дуже важливо стежити, як їдять вишню діти.
Оксана СКИТАЛІНСЬКА, дієтолог.