До «доступних» ліків на Кам’янеччині ще треба дістатися

Автор: | Опубліковано Здоров'я Немає коментарів

Минулого року в країні стартувала програма «Доступні ліки». Хворі на серцево-судинні недуги, цукровий діабет ІІ типу, бронхіальну астму отримують препарати безкоштовно або з незначною доплатою в аптеках, про участь яких у програмі засвідчує інформаційна наліпка. В межах міста зустріти мічену аптеку неважко, а от у районі доступність до пільги вимірюється кілометрами до найближчого сертифікованого місця продажу медикаментів. І тоді звичайний економічний підрахунок відбиває всю охоту мешканця, приміром Завалля, їхати за «доступними» ліками, бо ж дорога з’їсть всю економію на препаратах. Доступ стає не таким уже й простим, а населення сільської місцевості, котре в силу свого віку «сидить» на таблетках, змушене прилаштовуватися, аби скористатися державною гарантією.

Тогоріч район за програмою працював з 17 аптеками, цього року вже укладено договори про співпрацю з 14 закладами, ще 4 мають долучитися до проекту невдовзі. Такі аптеки розташовані лише в Старій Ушиці, Оринині, Жванці та Мукші-Китайгородській, всі інші знаходяться в місті. Тож немісцевим селянам не залишається вибору, як збиратися за відповідними ліками в дорогу, а в близьку чи не дуже — це вже кому де пощастило проживати. Зважаючи на те, що торік у районі було виписано 27346 пільгових рецептів, населення не втрачає можливості заощадити на ліках і знаходять способи, аби отримати їх.

  • У кожному селі аптечний пункт не поставиш, проте по територіальних округах ми забезпечили реалізацію пільгових препаратів. Ліки відпускаються у найвіддаленіших аптеках району, щоб люди могли їх придбати за місцем проживання, — розповідає в.о. головного лікаря КЗ «Кам’янець-Подільський центр ПМСД» Станіслав Ростецький. — В місті орієнтувалися на місця скупчення сільського жителя й налагоджували співробітництво з аптеками передусім в районі автовокзалу, ринку, спеціальний аптечний пункт діє в районній лікарні. При бажанні кожен кам’янчанин може отримати потрібні медикаменти. Для цього слід звернутися до лікаря, котрий випише рецепт із зазначенням діючої речовини, і вже далі рухатися в активовану аптеку. Якщо хворий не взмозі самостійно дістатися до закладу, на допомогу можуть прийти родичі чи соціальні працівники.

Наразі з придбанням пільгових ліків потрібно зачекати, з нового року дія програми зупинилася. Аптеки очікують на новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають відшкодуванню державою, та дані про розмір компенсації й суму доплати (за наявності) щодо кожного торгового найменування. 22 січня документ був затверджений МОЗ України, й тепер він містить 239 позицій лікарських засобів, що на 41 більше порівняно з попереднім Реєстром. Аби ці медикаменти змогли потрапити до жителів Кам’янеччини на «акційних» умовах, держава виділила на район 857 тис.грн. За 9 місяців минулого року, відколи діє програма, для її реалізації надійшло понад 1 млн грн. Як повідомив Станіслав Ростецький, ці кошти передбачені лише на перших півроку. Як програма фінансуватиметься з ІІ півріччя і чи фінансуватиметься взагалі, поки що невідомо. В той час у 2018 році зросло асигнування на «Доступні ліки», на її забезпечення в державному бюджеті закладено 1 млрд грн.

  • У 2018 році ми продовжуємо розвиток і вдосконалення програми – збільшуємо фінансування і розширюємо список доступних ліків, – запевняв неодноразово Премєр-міністр Володимир Гройсман.

Навряд чи влада в наближенні виборів розпочне згортання такого популярного та роздутого проекту. Він дуже гарно вписується в звіти перед народом та приманку для електорату. Чи за давньою практикою перекине цю функцію на місцеві бюджети, і наближення хворого до життєво необхідних ліків залежатиме від рівня заможності громади.

Юлія ЛІЧКЕВИЧ.

 

 

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар