Петро СЕРЕДА: У соціальній роботі без любові до людей не обійтися
Соціальний захист населення – це один з найважливіших напрямків соціальної політики держави, що полягає у встановленні й підтримці суспільно необхідного матеріального та соціального становища всіх членів суспільства. На Кам’янеччині реалізацію цього напрямку забезпечує управління соціального захисту населення. Напередодні професійного свята про особливості проведеної роботи в цій сфері ми мали нагоду поспілкуватися із начальником управління Петром СЕРЕДОЮ.
– Є така фраза, що рівень соціальної захищеності населення є індикатором оцінки роботи влади…
– Не можу з цим не погодитися. Надання пільг та субсидій населенню району, різні інші виплати та компенсації, соціальна допомога малозабезпеченим, виплати інвалідам. Тобто все, що пов’язано з делегованими функціями держави, ми реалізовуємо. Сьогодні у соціальній сфері відбуваються великі зміни. Вона стає ближчою до конкретної людини, повніше задовольняє її потреби. Тож наші працівники докладають максимум зусиль, вмінь для реалізації на місцях соціальної політики Уряду. Людина може оцінити свою роботу, коли вона впливає на прийняття важливих рішень. На даному етапі ми лише прості виконавці.
– Петре Петровичу, які основні завдання стоять сьогодні перед управлінням?
– Правильне та раціональне використання коштів, виділених на реалізацію соціальної політики в районі. Ініціювання на усіх рівнях прийняття рішень щодо покращення соціального становища малозахищених верств населення. А взагалі, якщо людина звернулась в управління з якоюсь проблемою і залишилась задоволена, вийшла усміхненою, то завдання, вважаю, повністю виконане.
У соціальній сфері без любові до людей, вміння відчувати чужий біль і негаразди як власні, залагоджувати конфліктні ситуації, без душевної налаштованості на турботу й співчуття ніяк не обійтися.
– Скільки жителів району користуються послугами Вашого управління?
– До нас звертаються усі жителі району, хто потребує допомоги. Управління соціального захисту населення виконує дві основні функції – функцію соціальних виплат та соціального обслуговування. Соціальні виплати включають виплати пенсій, державні соціальні допомоги для малозабезпечених сімей, пільги для відповідних категорій населення. Функція соціального обслуговування охоплює інвалідів, престарілих, багатодітні сім’ї, біженців, безпритульних та інші категорії. Наразі управління обслуговує 34433 жителів Кам’янеччини.
– У 2018 році яку суму коштів було виділено з районного бюджету на виплату матеріальної допомоги?
– З метою поліпшення матеріально-побутових умов найменш захищених верств населення з районного бюджету в цьому році виділено 400 тис.грн на виплату одноразової матеріальної допомоги; 171 тис.грн передбачено на надання компенсаційних послуг фізичним особам, які надають соціальні послуги; 14,6 тис.грн – на допомогу на поховання непрацюючим особам працездатного віку.
– Петре Петровичу, а яким чином відбувається соціальний захист учасників АТО та тимчасово переміщених осіб?
– На обліку в управлінні соціального захисту населення перебуває 15 осіб з інвалідністю внаслідок війни, 13 членів сімей загиблих, 535 учасників бойових дій та 1 учасник війни, який брав участь в антитерористичній операції.
143 військовослужбовцям або членам їхніх сімей надано грошову допомогу з районного бюджету на загальну суму 173,8 тис.грн.
З районного бюджету виділено 100 тис.грн для психологічної адаптації учасників АТО.
Що ж стосується тимчасово переміщених осіб, то їх у нас 179. Щомісяця вони отримують адресну допомогу в сумі 91 тис.грн.
– Не можемо не запитати про нарахування субсидій. Чи багато родин Кам’янеччини претендують на їх отримання?
– Автоматичному перерахунку на опалювальний період 2018-2019 рр. підлягає 5881 сім`я. Із них 2728 родин, яким розраховано субсидію без звернення, та 3153 сім`ї, яким розраховано субсидію згідно з поданими ними заявами. 1903 родини відмовились від поданих нових заяв на призначення субсидії та 2566 домогосподарств не звернулось за субсидією. В зв`язку із змінами в законодавстві на даний час обрахунок субсидій не проводиться з технічних причин.
– До нас часто звертаються селяни, які опалюють свої будівлі дровами, із запитанням: чи мають вони право на отримання субсидії, якщо отримують орендну плату за паї?
– 3495 сім’ям призначено субсидії у 2018 році готівкою на придбання твердого палива і скрапленого газу на суму 10 млн 900 тис.грн. Звичайно, дохід від орендної плати враховується в середньомісячний сукупний дохід домогосподарства. Але слід зазначити, якщо одержувач субсидії не сплачує єдиний соціальний внесок, при цьому отримавши дохід від орендної плати за паї, житлову субсидію може бути призначено за рішенням комісії, якщо сім`я перебуває у складних життєвих обставинах.
Хочу зазначити, що 17 жовтня на засіданні Кабінету Міністрів України Уряд вніс зміни до порядку призначення житлових субсидій населенню. Тепер субсидію на понаднормову площу можуть отримати ті, хто отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника; пенсію за вислугою років; допомогу з інвалідності. Якщо єдиний соціальний внесок не сплачується з вини роботодавця, робітник має право на субсидію. Особи, які мають заборгованість зі сплати аліментів, не матимуть субсидії тощо.
– Напередодні професійного свята що б хотіли побажати своїм підопічним?
– Щиро вітаю із професійним святом людей, які обрали для себе справою життя нелегку і гуманістичну місію – постійну, багатогранну і всебічну підтримку та захист всіх, хто найбільше цього потребує в нашому суспільстві.
Сердечно бажаю вам, вашим родинам міцного здоров’я, щастя, радості, невичерпної життєвої енергії і нехай добро, зроблене вами, повертається до вас сторицею! Нехай усіх нас оберігає Господь!