Кам’янець – місто із запахом кави та бардополів

Кам’янець-Подільський – туристично-привабливе древнє місто. Насолодитися нашою кам’яною атмосферою щороку приїздять сотні туристів, із робочими візитами тут бувають десятки поважних гостей. Проте разом зі спогадами, сувенірами, численними селфі й смаком подільської кави додому вони привозять і згадку про довжоцький аромат нашого міста, що особливо відчутний саме в жарку пору року.

Але їм трохи простіше, бо вони приїхали й поїхали, залишивши десь у соцмережі свій негативний коментар з цього приводу. А от мешканці міста, а подекуди й району, воюють із цим нестерпним запахом уже багато-багато років.

Нещодавно в редакцію нашої газети надійшов колективний лист-звернення від мешканців сіл Колибаївка, Довжок, Смотрич та мікрорайону «Жовтневий», ознайомитися з повним текстом якого пропонуємо читачам.

«Шанова редакціє «Краю Кам’янецького»! Багато років, а може, й десятиліть ми, мешканці Довжка, Колибаївки і навіть мікрорайону, дихаємо «ароматами» спиртозаводу. Не один раз це питання піднімалося в пресі, та віз і нині там. Що ж, виходить, ніхто цьому не може зарадити? Це в добу нечуваного прогресу! І все ж таки, хто чи що може поставити крапку в цій смердючій історії?

О.В. Воронюк, Л.В. Стрільчук, А.М. Синюта, Л.М. Данилюк, Н.Б. Лазарук, М.І. Шеремета та інші мешканці сіл Колибаївка, Довжок, Смотрич, мікрорайону «Жовтневий»

За відповідним роз’ясненням ми звернулися безпосередньо до керівника Довжоцького МПД ДП “Укрспирт” Олени Сущевської. Олена Олександрівна відреагувала на наш запит миттєво, письмово надавши вичерпну відповідь.

«Шановна редакціє газети «Край Кам’янецький», на звернення мешканців сіл Довжок, Колибаївка, Смотрич та мікрорайону повідомляємо, що внаслідок діяльності майже кожного підприємства з виробництва харчової продукції може виникнути свій специфічний запах. Серед таких на Кам’янеччині діють м’ясокомбінат, птахофабрика, свиноферми, не є винятком і спиртове виробництво, особливо при переробці меляси.

Запах від бардополів може бути відчутний у весняно-літній період і внаслідок підвищення температури повітря до 30 градусів за Цельсієм і вище, а також під час значної зміни атмосферного тиску. Видалена барда, перебуваючи в картах більше чотирьох місяців при підвищеній температурі повітря, піддається природному бродінню, в результаті якого утворюється гази, зокрема сірководень, метан і сполуки азоту.

За нашими спостереженнями впродовж 2015 року запах в м.Кам’янець-Подільський був відчутний 9 днів, у 2016 році – 8 днів, в 2017-му – 20 днів. Це при тому, що впродовж 9 місяців поточного року МПД працювало близько 3 місяців, і навіть тоді, коли виробнича діяльність не проводилась, мешканці міста та прилеглих сіл відчували запах.

Разом з тим, наше підприємство приділяє особливу увагу зменшенню неприємних запахів. Насамперед це недопущення накопичення барди на бардополях (картах), зниження її температури в літній період. Останнім часом МПД інтенсивно працювало з Академією наук України над використанням спеціальних бактерій та водоростей. Також відповідні запити щодо діяльності спиртового заводу направляли в ДНУ “УкрНДІспиртбіопрод”, Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва, в Національну академію наук України, Одеську академію харчових технологій, Науково-дослідному інституту біології Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, на що нам відповіли, що готової технології переробки відходів цукробурякового виробництва вони не мають, але готові до співпраці для пошуку вирішення зазначеної проблеми. Спеціалісти МПД постійно підтримують з ними зв’язок.

Вивчення питання будівництва установки з виробництва біогазу привело до висновків, що окрім того, що воно затратне, ніхто не гарантує усунення неприємного аромату.

Варто зазначити, що неприємні запахи від відходів не є небезпечними для довкілля та населення. Зауважимо, що на даний час Довжоцьке МПД не є основним та єдиним джерелом запахів у м.Кам’янець-Подільський та селах району. Специфічний аромат також може виникати при вивезенні на поля органічних добрив, внаслідок ведення робіт з вирощування свиней та курей, від неконтрольованого скиду відходів фекальних машин тощо».

Ольга ОЛІЙНИК.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар