До оптимізації прийдемо самі, але краще хай це станеться рано, ніж пізно»

Нести відповідальність за стан справ у районі — погодьтеся, не кожен наважиться звалити на себе такий тягар. Та для працівників райдержадміністрації це щоденна робота, яку потрібно виконувати на державному рівні, бо вони для громадян є обличчям держави й формують їхню довіру до неї. Тільки довірчі відносини стають запорукою здорового суспільства та саморозвитку країни, в іншому разі вона руйнується зсередини.

Організувати добробут на місцях в умовах перехідного періоду — це справжні виклики для державних службовців. Як вдається справлятися із запитами сьогодення та гідно служити мешканцям Кам’янеччини, розповідає перший заступник голови РДА Маріанна Великохатько в інтерв’ю з нагоди професійного свята — Дня державної служби.

  • Ви – новачок на державній службі, при посаді в структурі виконавчої гілки влади лишень два роки. Як наважилися на професійні зміни?
  • Дійсно, я довгий час пропрацювала головним бухгалтером у міському управлінні освіти та міській раді. І вже зараз, маючи деякий стаж державної служби, можу впевнено говорити, що саме мій економічний фах у поєднанні з основами місцевого самоврядування стали тими базовими цеглинками, що допомогли мені в становленні як державного службовця. Переважний обсяг діяльності райдержадміністрації ґрунтується на фінансових показниках, організації бюджетного процесу, обліку, аналізу, моніторингу, тому без попереднього досвіду важко було б прижитися у рідних нині мені стінах. А так все пішло своєю чергою, часу на розкачку не було. Цікаво випробувати себе в нових умовах. Пам’ятаю своє перше враження: район – це не місто, тут своя специфіка. Величезна територія, треба бути в курсі справ у всіх 122-х населених пунктах, вивчити регіон вздовж і поперек. Відчула неабияку підтримку своїх підлеглих. До нинішнього призначення працювала керівником апарату адміністрації, де сьогодні з повною самовіддачею трудяться 25 працівників. Нещодавно обласна перевірка дала позитивну оцінку нашій роботі — до цього такого високого балу структурний підрозділ не отримував. Це означає, що роботу вдалося налагодити, тож будемо рухатися далі й не здаватимемо позицій.
  • Як людині новій Вам, мабуть, одразу, кинулися в очі болючі точки району, що й де не так лежить та потребує господарської руки?
  • Моя «парафія» – це гуманітарна сфера. Намагаємося інтенсивно працювати над оновленням матеріально-технічного забезпечення її інфраструктури. Ніде правди діти: стіни, вікна, меблі, плити, холодильники, обладнання в школах, ФАПах, клубах – минуле століття, добігають вже свого «енного» життєвого терміну. Ми все ремонтуємо, лагодимо, а технічний прогрес давно попереду. Під час уроку учні не повинні дивитися в стелю й гадати – капатиме зверху чи ні, а працювати, закладати фундамент свого гідного місця в суспільстві. Створення належних комфортних умов для навчально-виховного та лікувально-профілактичного процесу на Кам’янеччині є одним з наших першочергових завдань.

З цього приводу хочеться відзначити плідну співпрацю підрозділів адміністрації та депутатського корпусу. Торік з районного бюджету було виділено рекордні суми на освіту – 7,5 млн.грн., охорону здоров’я – 6, культуру – понад 1 млн.грн. Не можу пригадати жодної сесії, де б при розгляді питання щодо уточнення бюджету не направлявся додатковий фінансовий ресурс саме на гуманітарні галузі. Вже цей рік ознаменувався значними кроками з їх модернізації – за підтримки народного депутата Володимира Мельниченка обласний бюджет делегував понад мільйон гривень на будівництво газової котельні для Пановецької школи. Навчальний заклад має майбутнє, тут навчається 70 учнів, тому він має стати таким, аби в ньому діткам хотілося здобувати знання й пізнавати світ.

Не стоїть осторонь і бізнес, а укладання соціальних угод з сільськими радами стало невід’ємним елементом співпраці територіальних громад та інвесторів. Останній приклад, коли з легкої руки ТОВ СП «НІБУЛОН» Ластовецька ЗОШ отримала в подарунок нові енергозберігаючі вікна. І таких фактів можна навести чимало.

  • «Ідейники» нинішніх реформ вважають, що вивести гуманітарну сферу на якісно новий рівень можна через проведення оптимізації…
  • Багато хто боїться цього слова як вогню. Але ж це нормально, бо коли хочеш чогось досягти, потрібно йти на певні жертви, інколи й радикальні кроки. І прикро, що поки ми намагаємося переконати в цьому, товчемо воду в ступі, втрачається дорогоцінний час для наших учнів та пацієнтів.

Скільки разів ми поверталися до голосування щодо закриття неатестованого Збручанського НВК, та не набираємо голосів, аби навіть реорганізувати безперспективний навчальний заклад в першоступеневий. Тут на 29 школярів, з яких п’ятеро з Тернопільської області, приходиться 7 педагогів. Навантаження останніх складає («позаздрять» усі вчителі району!) 27,5 годин на тиждень при нормативі 18, немає можливості сформувати повноцінний штат. Тому тут вважається за норму, що вчитель географії викладає ще зо 5 різнопрофільних предметів. Робочий план школи йде в розріз з міністерським: коли, до прикладу, у Великій Слободі в 9 класі вичитується 109 годин хімії, то в Збручі тільки 19. І цей ланцюжок абсурдності, нелогічності продовжується в усьому. Дитина відсиділа один урок і біжить в поле пасти худобу. Тому нам потрібно поставити собі запитання: кого ми хочемо виростити? Мабуть, все ж інтелігентів.

Те ж саме можна сказати й про Жванецьку лікарню, яка не виправдовує вкладених в неї коштів. Гроші, грубо кажучи, викидаються в повітря, замість того, аби піти на осучаснення, оснащення та розвиток повноцінних закладів. Переконана, що до усвідомлення потреби в оптимізації прийдемо так чи інакше. Погляньмо, як активно ці реформи впроваджуються в об’єднаних територіальних громадах, де було закрито Абрикосівську ЗОШ, призупинено роботу Супрунковецького НВК, Пудловецького, Калачковецького та Вихватновецького навчальних закладів. І нехай краще це станеться рано, ніж пізно.

  • Оптимізація мережі медичної галузі відбуватиметься через госпітальні округи. Як представник госпітальної ради Кам’янець-Подільського госпітального округу від Китайгородської ОТГ розтлумачте, що це означатиме на ділі?
  • Скажіть, чи ви хотіли б народжувати в лікаря, в якого за півроку побачили світ сотні малюків, чи в спеціаліста, котрий за той самий час прийняв пологи лише в двадцяти породіль? Звісно, що оберемо більш досвідченого, практикуючого фахівця, який і руку набив, і професійність свою щоразу удосконалює. Цей приклад чітко демонструє неефективність, ба, навіть небезпеку для хворого, існуючу сьогодні на вторинному рівні надання медичних послуг. Адже через незначне навантаження в дільничних, районних, деяких центральних районних лікарнях компетентність медперсоналу знижується, й громадянин позбавляється можливості отримати оптимальну медичну допомогу. Така ситуація в жодному разі не покриває коштів, що витрачаються на утримання таких малокомплектних установ.

Змінити цей викривлений підхід і має на меті створення госпітальних округів. Вони представлятимуть собою впорядковану мережу закладів охорони здоров’я, розміщених на відповідній території задля забезпечення спеціалізованої медичної допомоги населенню цієї території. До складу такого округу має входити не менше однієї багатопрофільної лікарні інтенсивного лікування I та/чи II рівня й інші заклади, при цьому неперспективні номерні лікарні будуть закриті. Площа обслуговування госпітального округу визначається своєчасністю доїзду до багатопрофільних лікарень, що не має перевищувати 60 хв., та бути еквівалентною радіусу зони обслуговування — 60 км.

У нашому випадку на базі Кам’янець-Подільської ЦРЛ буде сформовано Кам’янець-Подільський госпітальний округ, до складу якого увійдуть наш район з містом, а також Віньковецький, Дунаєвецький, Новоушицький та Чемеровецький райони. За своєю суттю окружна медустанова прирівнюватиметься до нинішньої обласної лікарні, таким чином нашим жителям не доведеться долати сотню кілометрів до Хмельницького, щоб отримати належний вузькоспеціалізований медичний сервіс. Словом, ми вб’ємо двох зайців, створивши в ролі госпітальних округів модель медичного обслуговування високого класу, наближену до громадян. Простими словами пояснили мету реформ у профільному міністерстві: необхідно зробити так, щоб кожна людина знала, що в шістдесяти хвилинах їзди від неї є якісна послуга з інтенсивного лікування, і звідти її не перенаправлятимуть в інші медичні заклади. Таким чином, у підсумку ми отримаємо на території Хмельниччини низку прогресивних високосучасних лікарень замість однієї обласної.

Наразі на місцях триває планування та напрацювання організаційних моментів впровадження перетворень у життя. За прогнозами, госпітальні округи мають бути створені до кінця 2017 року. В свою чергу ми докладаємо значних зусиль, щоби підвищити потенціал ЦРЛ, яка має здобути новий статус: цьогоріч на оновлення її устаткування область виділила 1 млн. 300 тис.грн.. Також готуємо пропозицію на чергову сесію райради про делегування ще 1 млн.грн.

  • Галузеві перетворення здійснюються в рамках децентралізації. На Кам’янеччині жваво стартували з об’єднанням, але швидко «втомилися», призупинившись на перерву, що розтягнулася в часі. Як рухатиметься район далі в напрямку створення ОТГ?
  • Наразі є передумови до виокремлення ще однієї, четвертої, ОТГ – Довжоцької. Сільська рада ініціювала відповідну роботу, є позитивне рішення депутатського корпусу. Поки що від інших членів цього союзу, окрім Заліської сільради, що прийняла пропозицію Довжка, офіційної відповіді не надходило, ведуться усні перемовини. Від решти територіальних громад – мовчанка.

РДА виступає в ролі координатора адміністративної реформи, втручання в добровільне об’єднання не входить до нашої компетенції. Ще 2015 року було зроблено соціально-економічне обґрунтування планових ОТГ, наразі здійснюємо перерахунок спроможності громад відповідно до нинішніх фінансових умов, які доведемо до відома сільських рад на колегії, що відбудеться в кінці червня в Руді. Від цього й відштовхуватимуться на місцях та розглядатимуть для себе всі «за» і «проти» об’єднання.

  • Все, що анонсується центром, в регіонах робиться руками державних службовців, які повинні вчасно і ефективно реагувати на завдання держави та потреби людей…
  • Якщо пройтися кабінетами РДА, можна побачити досить молодих спеціалістів, яких ми називаємо новим поколінням з незаангажованим українським мисленням, котрі прагнуть змінити країну на краще. Вони – гнучкі, принципові та творчі, з власною точкою зору та позицією. Тому така мобільність та згуртованість сприяє продуктивній роботі райдержадміністрації. Неабияку роль у формуванні професійного складу держслужбовців відіграє принцип конкурсного відбору на держслужбу, котрий закрив двері для корупції, відтак до державного органу потрапляють дійсно гідні фахівці. Примітно, що в нас не було жодного відсіву претендентів на заміщення певної посади, вони успішно пройшли конкурсний відбір та стажування.
  • Нещодавно й Ви вдало пройшли співбесіду в ОДА на зайняття посту першого заступника, і тиждень тому Вас призначили «правою рукою» голови РДА. А це ж особливі вимоги та навантаження… Треба бути «залізною леді»…
  • Це де-юре. Де-факто я тимчасово виконувала обов’язки першого заступника до цього. Напруга колосальна, ненормований робочий день, аж губишся в часі. Проте ніхто й не казав, що буде легко. Але знайшла для себе рецепт рівноваги: повертаючись додому, всі робочі клопоти зачиняю на замок у своєму кабінеті та вимикаю керівника, адже рідні чекають вдома дружину, матір, доньку, господиню, а не, як ви сказали, «залізну леді»…

Т.в.о. керівника апарату призначено Віктора Гнатюка — молодого, перспективного службовця, начальника відділу організаційно-кадрової роботи, інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, котрий гідно зарекомендував себе в роботі. Тому за цю ділянку роботи я спокійна.

Користуючись нагодою, у день професійного свята держслужбовців хочу побажати колегам душевного спокою, сімейного затишку й тепла. Ви не шукаєте легких шляхів, тож хай ваша професійна самореалізація буде вам на радість, а суспільству – на користь. Всім нам міцного здоров’я та безмежного щастя, а державі — мирної та благополучної долі.

Юлія ЛІЧКЕВИЧ.

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар