ПАСКА – СИМВОЛ ЦАРСТВА НЕБЕСНОГО, ПИСАНКИ – ВОСКРЕСІННЯ ХРИСТОВОГО

Автор: | Опубліковано традиції Немає коментарів

Незабаром православні християни відзначатимуть одне з найбільших свят року – Великдень. А чи знаємо ми, що символізує Великодня їжа: паска, крашанки, сир, масло, сіль, ковбаса, хрін та інші продукти?

Паска – символ Царства Небесного, хліб вічного життя. Їх випікають кілька, інколи навіть для кожного члена родини, але обов’язково одну велику – для всіх. Саджають паску і виймають із печі з молитвою. Бажано, щоб у цей день на кухні була ідеальна тиша, адже паска, яка печеться в шумі, тріскає. Її не можна їсти, поки вона не освячена.

Крашанки символізують нове життя, воскресіння. Малюють крашанки у Чистий четвер або в суботу. Найпоширеніші – червоні. Вони символізують пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя. Червоний колір добувають із відвару цибулиння. З кори дикої яблуні отримують жовтий, із молодого березового листя – зеленкуватий, з шишечок вільхи – брунатний. У воду для фарбування крашанок додають свячену воду – хрещенську, стрітенську і благовіщенську. Прийнято малювати тринадцять крашанок – на згадку про Христа і його апостолів.

Здавна було прийнято дитині дарувати яскраві писанки, хлопцеві, який подобається дівчині, − з червоним тлом, господарю – із заштрихованими геометричними фігурками, дівчині, яка хоче народити дитину, − зі свастями, старцям – на чорному тлі з драбинками (символізують дорогу до неба).

Сир та масло – символи жертовності та ніжності Бога. Ці продукти нагадують про стародавню культуру господарів-скотарів. Із сиром готують страви, без яких не відбувається майже жодне традиційне свято.

Сіль – символ достатку. У Біблії сіль – символічний засіб зв’язку між Богом і його народом: «І не залишай жертви твоєї без солі завіту Бога твого». У Нагірній проповіді Іісус Христос називає Своїх учнів «сіллю землі».

Шинка й ковбаса символізують душевну радість. За притчею Іісуса Христа, коли повернувся додому блудний син, батько звелів заколоти вгодоване теля.

Хрін робить людину міцнішою, як духовно міцнішає християнин, прийнявши таїнство сповіді й Святого Причастя під час Великого посту.

Букшпан (самшит) – символ безсмертя і вічного життя: «Праведник наче пальма зацвіте, наче кедр, що на Ливані, розмножиться».

При цьому важливо пам’ятати, що Великодня радість не у їстівному, не у матеріальному, а у незбагненній радості, яку сокровенно й таємничо відчуває людська душа у Великий День Христового Воскресіння.

ГО «Батьківський комітет захисту дітей» усім читачам газети «Край Кам’янецький» щиро бажає у мирі, сімейній злагоді та затишку зустріти це велике християнське свято і наповнити свої оселі Пасхальним торжеством, відчуттям невимовної духовної радості та розуміння того, що з нами завжди всемилостивий Спаситель світу.

ГО «Батьківський комітет захисту дітей».

Поділитися в соціальних мережах

Додати коментар