В життя Олександра Роги з Шустовець прийшла глибока осінь
«В моє життя прийшла глибока осінь», – так каже про себе ювіляр. На календарі – 2019-й. Рік, ювілейний для знаної і шанованої в селі Шустівці людини – Олександра Антоновича РОГИ.
Філолог за фахом і покликанням, він понад 40 літ сіяв мудре і вічне в серця і душі підростаючого покоління, 15 років очолював педагогічний колектив Шустовецької загальноосвітньої школи.
Народився ювіляр 2 лютого 1939 року в селі Чорнокозинці, у родині хліборобів. Дитячі роки припали на важкі повоєнні часи. Ріс без батька, який помер у голодний повоєнний рік і приходив до сина лише у снах. Про обездолене сирітське дитинство Олександр Антонович напише у одному зі своїх віршів:
Гірка сльоза скотилась ненароком,
Печальна туга в серці залягла.
Дитинство наше, радість і свободу –
Забрала все проклятая війна.
Хлопчині довелося з ранніх років трудитися біля землі. Разом з дорослими сіяв, орав та збирав урожай. Синівську любов до матінки-землі автор віршів передав такими поетичними рядками:
Свята земелько! Ти нас годувала!
Ти нам давала хліба і води.
А ще за те тебе я щиро люблю,
Що тут зостались татові сліди.
Та найбільшим захопленням для школяра Олександра були книги. Читав допізна довгими осінніми та зимовими вечорами.
Пізніше став солдатом. Після завершення служби в армії навчався на філологічному факультеті Кам’янець-Подільського педінституту, навчання поєднував із роботою в школі. У молоді роки Олександр Антонович був активним учасником святкових концертів у сільському клубі, аматором театральних сцен.
Ювіляр – людина з глибоким почуттям гумору. Він пише і сам декламує зі сцени свої гумористичні твори. Гумор у нього дотепний і доброзичливий. Герої його гуморесок – простакуваті сільські люди, над якими можна щиро посміятися:
- Хто хазяїн в цьому домі? –
Став Іван питати,
Та вже почав до дружини
Руку піднімати.
Та вона не розгубилась,
Сказати до речі,
Взяла в руку макогона
Й дала межи плечі.
Добре його відлупила –
Так зробила б кожна,
А Іван сказав крізь сльози:
– Вже й спитать не можна…
Привітна посмішка, жвавий погляд випромінюють мудрість, розум і його доброту. І сьогодні, коли ювіляру дошкуляють різні хвороби, коли душу огортають туга та печаль (два роки тому пішла за межу його любляча дружина, вчителька математики, Валентина Іванівна, з якою прожили у злагоді і любові понад півстоліття), прагне знаходити позитив у житті, намагається кожен день прожити недаремно, береться знову за вірші, уже ліричні:
Стара верба схилилась над водою,
І журиться, що осінь настає,
Що незабаром пустить із водою
Уже пожовкле листячко своє.
Але прийде пора й весна настане знову,
Появляться листочки молоді,
Стара верба прокинеться від сплячки
Й сполоще своє віття у воді.
Відлетіли у далеч роки, як ключ журавлів у вирій, -один за одним. Ось уже й вісімдесят…
Тож побажаємо ювіляру міцного здоров’я, земного щастя й довгої людської пам’яті. Хай завжди у Вас буде гарний настрій. Нехай Божа любов оберігає Вас від хвороб, душевних переживань і негараздів, а омофор Матері Божої завжди буде над Вами.
Нехай у Вашому домі завжди панують спокій і затишок, сонячне світло зігріває Вас у будь-яку погоду. Залишайтеся таким неповторним, яким Ви є.
З повагою колега Людмила ЄРМЕНЧУК.