СПІВПРАЦЯ ЗАРАДИ УСПІХУ
Головна мета служби зайнятості – щоб кожен шукач роботи мав достойну роботу із гідною заробітною платою, а кожен роботодавець був забезпечений кваліфікованими кадрами, які працюють на розвиток країни.
Роботодавці завжди є і соціальними партнерами, і клієнтами державної служби зайнятості. Сьогодні ефективне обслуговування роботодавців можливе лише в разі інтенсивного застосування Інтернет-технологій та комунікаційних засобів, створення сприятливих умов для самостійного простого та ефективного пошуку і підбору кадрів. Ми зацікавлені у зростанні кількості звернень за послугами від роботодавців, оскільки вони – основне джерело наповнення бази вакансій. Без цього ми не можемо реалізовувати основну функцію служби зайнятості – сприяти працевлаштуванню незайнятих громадян.
Консультант роботодавця
Вже більше року в Державній службі зайнятості запроваджено Інститут «Консультант роботодавця», основна мета якого полягає у розширенні підходів до надання послуг роботодавцям з урахуванням специфіки підприємницької активності регіону, особливостей розвитку регіонального ринку праці та загального балансу між попитом і пропозицією робочої сили.
За кожним роботодавцем закріплено консультанта, який володіє детальною інформацією щодо функціонування підприємства, його поточної та перспективної потреби в кадрах для вироблення результативних напрямів подальшої співпраці зі службою зайнятості.
Залученню роботодавців до співпраці передує активна роз’яснювальна робота щодо можливостей служби зайнятості по відношенню до роботодавців і соціального значення діяльності державної служби зайнятості.
Працюємо в умовах пандемії
Коронакриза стала серйозним випробуванням для ринку праці. В нашому районі, як і по всій області, упродовж майже двох років відбулося суттєве зменшення кількості вакансій з одночасним зростанням рівня безробіття. Зменшилася і кількість роботодавців, які звертаються за послугами до центру зайнятості.
У базі даних районної філії налічувалося 974 вакансії, з них укомплектовано 699. Рівень укомплектування вакансій склав 63%. Середня тривалість укомплектування вакансій становила 10 днів. Середній розмір оплати праці заявлених вакансій роботодавцями –
7 700 грн. Актуальними за станом на 1 листопада 2021 року залишилось 62 вакансії. У середньому на одну вакансію претендували 9 осіб з числа безробітних.
У громадських та інших роботах тимчасового характеру, які організовувались на 10 підприємствах міста та району (ТОВ «Промтехнтранс», МПШБК, ВК «Спецрембуд», ТОВ «Газбудсервіс», ТОВ «Модуль-Україна», ТОВ «Ольвія СН», ФОП Слиз А.П., ФОП Решетник А.О., ФОП Станіград Н.В., ФОП Карпюк Т.П., ФОП Яковенко А.М., ФОП Яцемірська І.В.), брали участь 95 осіб. Порівнюючи з минулим, 2020 роком, який теж був проблемним через карантинні обмеження, цифри цього року не радують.
Саме тому перед нами стоїть важливе завдання щодо налагодження більш ефективної взаємодії та побудови якісно нових рівнів комунікацій з роботодавцями через покращення електронних сервісів та модернізацію служби зайнятості на підставі світових практик.
Зручні онлайн-сервіси – для економії часу
Новий веб-сайт «Єдине соціальне середовище зайнятості» надає можливість швидкого пошуку вакансій та резюме по всій Україні, подання роботодавцями звітності в режимі онлайн, а також самообслуговування громадян шляхом доступу до «Електронної черги».
Зручним онлайн-сервісом державної служби зайнятості є електронний кабінет роботодавця (далі – ЕКР). Користуючись ним, роботодавець збереже безцінний ресурс – час.
Електронний кабінет роботодавця на сайті Державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua/ дає можливість:
- отримати онлайн-консультації у сфері зайнятості;
- переглядати стан укомплектування заявлених вакансій та кількість направлених центром зайнятості претендентів на роботу;
- подавати деякі форми звітності до центру зайнятості онлайн;
- переглядати актуальні резюме шукачів роботи;
- створювати вакансії та передавати їх для подальшої модерації спеціалісту центру зайнятості.
На сьогодні 79 підприємств, установ та організацій скористались можливістю подання інформації про попит на робочу силу через ЕКР, що особливо актуально в умовах дистанційної роботи районної філії в період карантинних обмежень.
Також рекрутерами філії налагоджена робота з сайтами Work.ua та Jobs.ua з формування бази шукачів роботи та, відповідно, інформування шукачів роботи про актуальні вакансії роботодавців. А на сторінці Хмельницького обласного центру зайнятості у мережі Фейсбук філія розміщує термінові вакансії, в т.ч. з житлом, роботодавців, які дали згоду на публікацію.
Налагоджуємо комунікації з роботодавцями
Враховуючи, що на Кам’янеччині переважає аграрна галузь, на ринку праці району спостерігається стійка тенденція збільшення попиту роботодавців на працівників навесні та зниження ділової активності восени. Така закономірність дає можливість фахівцям служби зайнятості організувати роботу щодо підготовки та перепідготовки кадрів із врахуванням прогнозованих потреб роботодавців у найближчій перспективі. Тільки цього року за направленням служби зайнятості підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації проходили 193 безробітних за професіями та напрямами, актуальними на ринку праці, на замовлення 38 роботодавців міста та району.
З метою визначення стратегії укомплектування робочих місць у наступні періоди, своєчасної професійної підготовки та перепідготовки необхідних кадрів районною філією проводиться опитування роботодавців. Найбільший попит на робочу силу спостерігатиметься на кваліфікованих робітників у сільському господарстві.
Надання державною службою зайнятості послуг роботодавцям із застосуванням елементів рекрутингу спрямоване на розширення та налагодження ефективних комунікацій з роботодавцями; застосування нових, сучасних форм роботи, що сприятимуть вирішенню проблеми дефіциту кадрів певного регіону або об’єднаної територіальної громади; залученню до системної співпраці зі службою зайнятості максимальної кількості роботодавців, а також підвищення її іміджу.
Вирішення існуючих проблем допоможе нам виконати своє основне завдання – забезпечити соціальний захист незайнятого населення, покращити якість та збільшити кількість надання соціальних послуг населенню та роботодавцям. Цьому має сприяти і законодавство, яке покликане здійснювати регуляторну функцію у взаємодії служби зайнятості з роботодавцями щодо збалансування попиту та пропозиції робочої сили.
Аліна СЛОБОДЯН, директор Кам’янець-Подільської районної філії Хмельницького обласного центру зайнятості.